Connect with us

Gospodarka

Zjednoczone państwo europejskie to niebezpieczna utopia – mówi premier – The First News

Published

on

Marcin Obara / PAP

Dalsze poszerzanie kompetencji UE i tworzenie „Stanów Zjednoczonych Europy” to niebezpieczne zjawisko i rodzaj utopii – powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji poświęconej przyszłości Unii Europejskiej.

Wydarzenie „Jak zreformować Unię (Europejską – PAP) dla przyszłości Europy?” została zorganizowana w piątek w Warszawie przez polską delegację centroprawicowej grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim.

Stawiając barierę dla dalszego poszerzania kompetencji Unii Europejskiej, bronimy także Europy i UE – mówił na konferencji Morawiecki.

Podczas debaty mówił o potrzebie przeglądu „całej specyfiki instytucjonalno-prawnej UE” z trzech perspektyw: tożsamości kulturowej, gospodarki i państwa politycznego.

UE składa się z 27 krajów, kultur o bardzo długich tradycjach i silnej tożsamości, która „w ostatnim czasie została wzmocniona… na przykład w Polsce”.

„Mówimy, że stworzenie jednego państwa europejskiego, »Stanów Zjednoczonych Europy«, jest rodzajem utopii, utopii niebezpiecznej, której nie można budować wyłącznie na podstawie założeń prawnych i rozszerzonych kompetencji poszczególnych instytucji” – powiedział. Dzwonił Morawiecki.

„Tutaj nasze głosy mogą być słabsze lub silniejsze, ale im więcej mówimy ze zdrowym rozsądkiem i pokazujemy, że tych różnic nie tylko nie można i nie należy „wyrównywać” – powiedział.

Jego zdaniem doprowadziłoby to do „zubożenia europejskiego dziedzictwa” i doprowadziło do „bardzo niebezpiecznego eksperymentu o wielu utopijnych cechach”.

Odnosząc się do perspektywy gospodarczej UE Morawiecki powiedział, że „strefa euro powstała 20 lat temu i wciąż wisi pytanie, czy (…) jest to optymalna strefa walutowa”.

„Zajmowałem się tym w przeszłości i z dostępnej literatury na temat rozwoju procesów integracji gospodarczej mogę powiedzieć, że coraz więcej dowodów na to, że strefa euro nie jest optymalną walutą” – dodał.

Jego zdaniem z trudną rzeczywistością gospodarczą koliduje pewna wola polityczna niektórych elit.

„To starcie, które nasila się dzisiaj, może jednocześnie… być rosnącą przeszkodą dla faktycznej dalszej integracji strefy euro, a także UE… podzielonej na 27… bardzo różnych… obszarów” – powiedział Morawiecki.

READ  Obawy przed inflacją napędzają restrykcyjną politykę pieniężną Warszawy | Biznes | Wiadomości gospodarcze i finansowe z perspektywy Niemiec | DW

Jego zdaniem głębsza integracja gospodarcza, idąca w kierunku integracji instytucjonalnej i monetarnej, „oparta na pewnych założeniach teoretycznych i sprzeczna z procesami gospodarczymi, jest drogą donikąd, która prędzej czy później doprowadzi do kryzysu gospodarczego i finansowego. ”.

Morawiecki mówił także o trzecim spojrzeniu na UE, obszar „możliwej integracji instytucjonalnej, prawnej i państwowej”, który jego zdaniem jest „niezwykle niebezpiecznym zjawiskiem, bo przenika strukturę, tkankę społeczną i konstytucyjną”. -architektura instytucjonalna… i może prowadzić do konfliktów międzypaństwowych o nieznanych proporcjach.”

Zaznaczył, że „w interesie utrzymania spójności UE na poziomie, na którym do niedawna wydawała się ona zjawiskiem pozytywnym (…) dalsze rozszerzenie sfery instytucjonalno-prawnej (UE – PAP) na utrudnić ”. Kompetencje”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.