Connect with us

Świat

Zełenski ogłasza zamieszki po zarzutach o korupcję

Published

on

Zełenski ogłasza zamieszki po zarzutach o korupcję
  • Zełenski mówi, że nadchodzą zmiany w rządzie, zarzuty korupcyjne w regionach są najbardziej widoczne w tej wojnie
  • Były minister gospodarki chwali reakcję rządu
  • Premier grozi urzędnikom więzieniem

KIJÓW, 23 stycznia (Reuters) – Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek, że zmiany w rządzie, regionach i siłach bezpieczeństwa zostaną ogłoszone wkrótce po pojawieniu się zarzutów o korupcję prawie rok po inwazji Rosji.

Zełenski, który został wybrany przez osuwisko w 2019 r. z powodu obietnicy zmiany sposobu działania rządu, nie wymienił urzędników do wymiany w swoim nocnym przemówieniu wideo.

„Są już decyzje kadrowe – niektóre dzisiaj, niektóre jutro – dotyczące urzędników różnych szczebli w ministerstwach i innych centralnych strukturach rządowych, a także w regionach i systemie egzekwowania prawa” – powiedział Zełenski.

Prezydent powiedział, że częścią tego posunięcia będzie zaostrzenie kontroli zagranicznych podróży służbowych.

Ukraińskie media donoszą, że wielu ministrów i wyższych urzędników może zostać zwolnionych, podczas gdy Zełenski dąży do usprawnienia rządu.

Jeden z kluczowych sojuszników prezydenta powiedział wcześniej, że skorumpowani urzędnicy byli „aktywnie” więzieni i przedstawił podejście zerowej tolerancji po tym, jak zarzuty wyszły na jaw.

HISTORIA KORUPCJI

Ukraina ma długą historię korupcji i chwiejnych rządów, chociaż przykładów było niewiele od zeszłorocznej inwazji, ponieważ Kijów szukał finansowego i wojskowego wsparcia Zachodu, aby odeprzeć siły rosyjskie.

Policja antykorupcyjna poinformowała w niedzielę, że aresztowała wiceministra infrastruktury pod zarzutem przyjęcia łapówki w wysokości 400 000 dolarów w celu ułatwienia importu generatorów na Ukrainę podczas wojny we wrześniu ubiegłego roku.

W poniedziałek komisja parlamentarna głosowała za zaostrzeniem przepisów dotyczących zamówień po tym, jak według doniesień prasowych Ministerstwo Obrony przepłaciło dostawcom żywności dla żołnierzy. Należy wprowadzić projekt ustawy o częściowej publikacji cen skupu w czasie konfliktu.

READ  Nabożeństwo pogrzebowe Shinzo Abe w świątyni Zojoji w Japonii

Minister obrony Ołeksij Reznikow, cytowany przez media, powiedział komisji, że raporty opierają się na „błędzie technicznym” polegającym na braku pieniędzy z rąk do rąk.

Narodowe Biuro Antykorupcyjne poinformowało, że jest świadome doniesień medialnych i prowadzi dochodzenie w sprawie możliwego przestępstwa przywłaszczenia funduszy lub nadużycia władzy w związku z zamówieniami o wartości ponad 13 mld hrywien (352 mln USD).

David Arakhamia, lider partii Sługa Narodu Zełenskiego, powiedział, że od czasu rosyjskiej inwazji stało się jasne, że urzędnicy powinni „skupić się na wojnie, pomagać ofiarom, ograniczać biurokrację i powstrzymywać wątpliwe układy”.

„Wielu z nich dostało wiadomość. Niestety, wielu z nich tego nie robi. Na pewno będziemy aktywnie zatrzymywać tej wiosny. Jeśli humanitarne podejście nie zadziała, zrobimy to zgodnie ze stanem wojennym” – powiedział.

Były minister gospodarki, handlu i rolnictwa Timofij Myłowanow pochwalił „proaktywną i bardzo szybką” reakcję rządu na zarzuty. Powiedział, że wiceminister infrastruktury został natychmiast zwolniony, zwracając uwagę na „bezprecedensową” uwagę społeczeństwa na tę sprawę.

Ukraina, której gospodarka skurczyła się w zeszłym roku o jedną trzecią, jest w dużym stopniu uzależniona od zachodniej pomocy finansowej, a darczyńcy, w tym Międzynarodowy Fundusz Walutowy i UE, wielokrotnie wzywali do większej przejrzystości i lepszego zarządzania.

(1 USD = 36,9250 hrywien)

Reportaż Toma Balmfortha i Oleny Harmash; Pod redakcją Petera Graffa i Stephena Coatesa

Nasze standardy: Polityka zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *