Connect with us

Świat

Ogromny pożar lasu na wyspie w Grecji pali siódmy dzień

Published

on

ATENY, Grecja (AP) – Strażacy i lokalni mieszkańcy walczyli w poniedziałek z ogromnym pożarem lasu na drugiej co do wielkości greckiej wyspie przez siódmy dzień, walcząc o uratowanie jak największej ilości pożarów, które zniszczyły dziewicze lasy, zniszczyły domy i firmy oraz zabiły tysiące uciekli.

Dym i popioły z ognia na Evii, surowej wyspie z lasami i zatokami, która prawie dotyka Grecji kontynentalnej, przyciemniły słońce i zmieniły kolor nieba na pomarańczowy.

Pożar, który wybuchł 3 sierpnia, jest najgorszym z kilkunastu w minionym tygodniu w całej Grecji. Kraj został nagrzany przez najgorszą falę upałów od trzech dekad, która podniosła temperaturę do 45 stopni Celsjusza (113 Fahrenheita) i zamieniła lasy sosnowe w suche jak kość pudła na podpałkę.

Gdy drogi wyspy zostały odcięte od płomieni, mieszkańcy i turyści uciekli na plaże i mola Evii, aby zapewnić bezpieczeństwo flotą promów i łodzi zorganizowanych przez Straż Przybrzeżną. Niektórzy mieli ostre słowa na temat wysiłków gaśniczych kraju.

„Byliśmy całkowicie opuszczeni. Nie było straży pożarnej, żadnych pojazdów, nic! ”David Angelou, który był na Evii w nadmorskim miasteczku Pefki, powiedział w niedzielę wieczorem po opuszczeniu wyspy promem na stały ląd.

„Czuło się ogromne upał, było też dużo dymu. Można było zobaczyć słońce, czerwoną piłkę i nic więcej ”- powiedział.

Inne poważne pożary lasów spaliły lasy i pola uprawne w południowym regionie Peloponezu w Grecji, ale poważna pożoga, która dotknęła północne przedmieścia Aten i pobliski Park Narodowy Parnitha, zmniejszyła się.

W ciągu ostatniego tygodnia setki domów i firm zostało zniszczonych lub uszkodzonych, a co najmniej 40 000 hektarów (prawie 100 000 akrów) spalonych. Co najmniej 17 000 gospodarstw domowych zostało dotkniętych przerwami w dostawie prądu w poniedziałek.

Przyczyny pożarów są nadal niejasne, ale kilka osób zostało aresztowanych pod zarzutem podpalenia. Greckie media podały w poniedziałek, że główny prokurator tego kraju zarządził śledztwo w celu zbadania, czy duża liczba pożarów może być powiązana z umyślną działalnością przestępczą.

READ  Muzeum Historii Naturalnej wymienia 503 nowe gatunki w 2020 roku

Pożary lasów ograniczyły możliwości przeciwpożarowe Grecji. Ponad 20 krajów w Europie i na Bliskim Wschodzie odpowiedziało na wezwanie o pomoc, wysyłając samoloty, helikoptery, pojazdy i pracowników.

W poniedziałek greckie ministerstwo spraw zagranicznych napisało na Twitterze, że sąsiednia Turcja – historyczny regionalny rywal Grecji – wyśle ​​dwa samoloty przeciwpożarowe. Turecki minister spraw zagranicznych Mevlüt Cavusoglu powiedział swojemu greckiemu odpowiednikowi, że pożary lasów szalejące przez wiele dni w Turcji są „teraz pod kontrolą”.

Ministerstwo zapowiedziało również, że Rosja rozmieści dwa samoloty przeciwpożarowe i dwa śmigłowce.

Greckie władze, wyciągnięte ze śmiertelnego pożaru w pobliżu Aten w 2018 r., w którym zginęło ponad 100 osób, podkreśliły ratowanie życia i wydały dziesiątki nakazów ewakuacji. Straż Przybrzeżna poinformowała, że ​​2770 osób w całym kraju zostało ewakuowanych drogą morską między 31 lipca a 8 sierpnia.

Jednak niektórzy mieszkańcy i urzędnicy twierdzą, że ewakuacja nastąpiła zbyt wcześnie i mogli skorzystać z lokalnej pomocy, aby ratować wsie. Niektórzy zostali, spryskali domy wężami ogrodowymi i kopali małe pasy przeciwpożarowe.

„Sami mieszkańcy wioski wraz ze strażakami robią, co mogą, aby ocalić własne i sąsiednie wioski” – powiedział Yiannis Katsikoyiannis, wolontariusz z Krety, który przybył na Evię, aby pomóc ojcu uratować jego stadninę koni w pobliżu Help Avgaria.

„Gdyby ewakuowali swoje wioski zgodnie z rozkazem obrony cywilnej, wszystko by spłonęło – może nawet dwa dni wcześniej” – powiedział. „Oczywiście nigdy nie widziałeś samolotu z kroplami wody. I oczywiście warunki nie są dla nich teraz dobre z powodu dymu ”.

W poniedziałek płomienie pędziły nad Północną Evią i zagrażały innym wioskom. Strażacy z Ukrainy, Rumunii i Serbii zostali wysłani na obleganą wyspę, gdzie w poniedziałek dyżurowało ponad 600 strażaków wraz z pięcioma helikopterami i pięcioma samolotami zrzutowymi.

Grecki strażak-ochotnik zmarł w zeszłym tygodniu w pobliżu Aten po uderzeniu spadającym słupem energetycznym, podczas gdy czterech innych trafiło do szpitala w stolicy, dwóch w stanie krytycznym z ciężkimi oparzeniami.

READ  Geraldo Rivera z Fox News wygłasza „szaloną” dyskusję przeciwko szczepionkom w Cable News

Pożary lasów płonęły również w południowych Włoszech, Macedonii Północnej i Czarnogórze, gdzie w poniedziałek w pobliżu domów zbliżył się poważny pożar w dzielnicy Malo Brdo stolicy Podgoricy.

W Macedonii Północnej po fali upałów z najwyższymi temperaturami od dziesięcioleci nastąpiły dziesiątki pożarów lasów. Co najmniej osiem pożarów nadal płonęło w poniedziałek, głównie w odległych obszarach, gdzie można było używać tylko helikopterów i samolotów. Tysiące hektarów lasów sosnowych, bukowych i dębowych zostało zdziesiątkowanych. Pięciu mężczyzn zostało aresztowanych pod zarzutem podpalenia.

___

Powiązani dziennikarze prasowi Iliana Mier w Arkitsa w Grecji, Nicolae Dumitrache w Pefki w Grecji, Suzan Frazer w Ankarze w Turcji, Konstantin Testorides w Skopje w Macedonii Północnej i Predrag Milic w Podgoricy w Czarnogórze przyczynili się do powstania tego raportu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *