Connect with us

Świat

Żałobnicy zbierają się przed fińską szkołą, gdzie bandyta zabił 12-latka i ranił dwie inne osoby

Published

on

Żałobnicy zbierają się przed fińską szkołą, gdzie bandyta zabił 12-latka i ranił dwie inne osoby

HELSINKI (AP) – Żałobnicy zebrali się w środę przed szkołą w południowej Finlandii, dzień po tym, jak 12-letni uczeń postrzelił chłopca z pistoletu i poważnie ranił dwie dziewczynki w jego wieku. Podejrzany, uczeń szóstej klasy, który uczęszczał do szkoły, został aresztowany niecałą godzinę później.

Atak zszokował kraj nordycki, gdzie fińskie niebiesko-białe flagi zostały wywieszone do połowy personelu, a dziesiątki osób, w tym rodzice, nauczyciele i koledzy z klasy, złożyły kwiaty i zapaliły świece w zaśnieżonym krajobrazie w pobliżu budynku szkoły, w którym miała miejsce strzelanina.

Fiński rząd ogłosił środę ogólnokrajowym dniem żałoby i nakazał wszystkim władzom i instytucjom państwowym opuścić flagę narodową na pół. W obchodach wzięło udział wiele prywatnych gospodarstw domowych w całej Finlandii.

Policja podała, że ​​jedna z rannych dziewcząt miała podwójne obywatelstwo fińskie i kosowskie. Strzelec i ofiary byli kolegami z klasy.

W środowym oświadczeniu policja podała, że ​​ustaliła wstępny motyw morderstwa, którego dokonano przy użyciu „pistoletu przypominającego rewolwer”, ale dodała, że ​​dochodzenie jest w toku. Fiński nadawca publiczny YLE powiedział, że podejrzany był rzekomo zastraszany w szkole.

We wtorek ciężko uzbrojona policja otoczyła kordonem szkołę Viertola School, szkołę średnią, w której uczy się 800 uczniów, w mieście Vantaa na obrzeżach Helsinek.

Policja podała, że ​​zmarły chłopiec zmarł natychmiast po postrzeleniu. Podejrzany został aresztowany w rejonie Helsinek niecałą godzinę po strzelaninie, mając przy sobie pistolet. Licencję na broń wydał krewny podejrzanego, którego początkowo nie zidentyfikowano. Policja podała, że ​​podczas wstępnego przesłuchania przyznał się do strzelaniny.

Minimalny wiek odpowiedzialności karnej w Finlandii wynosi 15 lat, co oznacza, że ​​podejrzany nie może zostać formalnie aresztowany. Podejrzany w wieku poniżej 15 lat może zostać przesłuchany przez policję wyłącznie przed przekazaniem Urzędowi ds. Dzieci i Młodzieży.

READ  Ujgurowie: brytyjski prawodawca mówi, że traktowanie Chin to ludobójstwo

Finlandia była świadkiem dwie poważne śmiertelne strzelaniny w szkołach w latach 2007 i 2008. W rezultacie kraj zaostrzył przepisy dotyczące broni, podniósł minimalny wiek posiadania broni palnej i przyznał policji większe uprawnienia w zakresie sprawdzania przeszłości osób ubiegających się o pozwolenie na broń.

Według fińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w liczącym 5,6 miliona mieszkańców kraju znajduje się ponad 1,5 miliona licencjonowanej broni palnej i około 430 000 jej posiadaczy. Polowanie i posiadanie broni to głęboko zakorzenione tradycje w tym słabo zaludnionym kraju Europy Północnej, gdzie strzelectwo sportowe jest również powszechnym hobby.

___

Współautor prasowy Jan M. Olsen w Kopenhadze w Danii przyczynił się do powstania tego raportu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *