Connect with us

Świat

Zabójstwo nauczyciela we Francji. Politycy i nauczyciele w szoku

Published

on

Źródła prokuratorów we Francji potwierdziły w sobotę (17 października), że zabójcą nauczyciela historii w Conflans-Sainte-Honorine jest 18-letni uczeń tego liceum, urodzony w Moskwie cudzoziemiec pochodzenia czeczeńskiego – pisze agencja AFP. W związku ze sprawą policja aresztowała pięć innych osób. Francuscy politycy, nauczyciele i media są wstrząśnięci tą bestialską zbrodnią.

W sumie policja ma już dziewięć osób związanych z brutalnym zabójstwem nauczyciela historii w liceum Conflans-Sainte-Honorine na zachodnich przedmieściach Paryża. Pięciu więźniów w sobotę to rodzice zabójcy i trzy osoby spoza jego rodziny.

W piątek wieczorem (16-17 października) aresztowano cztery osoby, w tym nieletnią. Według policyjnych źródeł, osoby te pochodzą z rodziny mordercy, który został zastrzelony przez policję.

Ścięta ofiara została znaleziona późnym piątkowym popołudniem około 200 metrów od liceum, w którym pracował w Conflans Sainte-Honorine pod Paryżem, na wydziale Yvelines.

Prokurator wszczął śledztwo w sprawie „zabójstwa terrorystycznego”.

Nauczyciel prowadził zajęcia z wolnego słowa i pokazywał karykatury Mahometa.

Morderstwo zszokowało i zaszokowało całą Francję.

W emocjonującej atmosferze posłowie do Zgromadzenia Narodowego, niższej izby francuskiego parlamentu, złożyli w piątek wieczorem hołd pamięci zamordowanego nauczyciela i potępili „straszny atak”.

Rep. Hugues Renson (republikański napastnik! – LREM) powiedział: „Byliśmy przerażeni, gdy dowiedzieliśmy się o ohydnym ataku, który miał miejsce w piątek. W imieniu drużyny narodowej, w imieniu nas wszystkich, chciałbym złożyć hołd pamięci ofiary”.

Prezydent Emmanuel Macron, który przybył na miejsce zdarzenia, opisał atak na nauczyciela jako „islamistyczny atak terrorystyczny” na człowieka, który uczył wolności słowa.

W odpowiedzi na śmierć kolegi nauczyciele i związki zawodowe domagają się, by śmierć nauczyciela została uhonorowana minutą ciszy w sobotę 11 otwartą z tej okazji w placówkach oświatowych.

READ  Mikrokropelki aerozolu nie są zbyt skuteczne w przenoszeniu koronawirusa

W sieciach społecznościowych wielu internautów wspiera rodzinę i bliskich ofiary, a także cały zawód dotknięty tragedią. Pedagodzy i osoby chcące wyrazić swój sprzeciw wobec przemocy stworzyły w mediach społecznościowych hashtag #JeSuisProf (jestem nauczycielem).

Redaktorzy satyrycznego tygodnika Charlie Hebdo również odpowiedzieli na atak w piątek. „Charlie Hebdo wyraża przerażenie i bunt po tym, jak nauczyciel jego zawodu został zamordowany przez religijnego fanatyka” – napisano w gazecie.

„Wyrażamy nasze najgłębsze wsparcie dla jego rodziny, krewnych i wszystkich nauczycieli” – dodał. „Nietolerancja właśnie przekroczyła nowy próg i nie wydaje się powstrzymywać niczego, co mogłoby narzucić naszemu krajowi terror. Tylko determinacja polityczna i solidarność wszystkich pokona tę faszystowską ideologię” – podkreślili redaktorzy.

Były prezydent Francois Hollande wezwał do jedności „w obliczu barbarzyństwa”. „Po straszliwym zamordowaniu nauczyciela republikę i jej szkołę ponownie uderza islamistyczny terroryzm” – napisał Hollande na Twitterze.

„Barbarzyństwo i obskurantyzm bardziej niż kiedykolwiek wymagają towarzystwa. Moje serce kieruje się ku rodzinie nauczyciela i całej społeczności nauczycielskiej” – dodał były prezydent.

„Profesor ze ściętą głową. Barbarzyństwo za rogiem. Tu prowadzi islamski totalitaryzm, który często potępiałem. Koniec z zaślepieniem, koniec z retrospekcjami! Wszyscy musimy działać razem” – powiedział były premier i kandydat na prezydenta Francois Fillon.

W sobotę minister edukacji Jean-Michel Blanquer zapowiedział spotkania z pracownikami uczelni i rodzicami studentów. „Zwrócę się do wszystkich nauczycieli, całego personelu i rodzin. Republika się nie poddaje” – napisał na Twitterze Blanquer, który nazwał atak na nauczyciela „atakiem na republikę”.

Przywódca republikańskiej opozycji Christian Jacob zapytał: „Nauczyciel odpowiedzialny za dziedzictwo i wartości sekularyzmu w edukacji narodowej został zamordowany. Czy nasz kraj zemści się zdecydowanie i zdecydowanie?”. „Wielkie przemówienia muszą ustąpić miejsca poważnym decyzjom przeciwko islamskiemu terroryzmowi” – dodał Jacob, odnosząc się do przemówień prezydenta Macrona.

READ  Koronawirus - raport dnia. Sobota 5 grudnia

„Doszliśmy do szczytu barbarzyństwa (…). Myślę o krewnych nauczyciela i obecnych policjantach. Walka z terroryzmem islamskim to nieustanna walka. Tej walki nie wygrywa się słowami, ale czynami”, powiedział konserwatysta Damien Abad.

„Profesor ścięty za prezentację karykatur Charlie Hebdo: Jesteśmy we Francji na tym poziomie nieznośnego barbarzyństwa. Islamizm toczy z nami wojnę: musimy go wypędzić z naszego kraju” – powiedział Le Pen, szef Związku Narodowego.

Jean-Luc Melenchon, przywódca nieokiełznanej Francji, nazwał akt terroru „ohydną zbrodnią w Konflansie”! „W rzeczywistości morderca postrzega siebie jako boga, za którego się podaje. Zanieczyszcza swoją religię. I robi z nas piekło, musimy żyć z mordercami jego rodzaju” – napisał Melenchon na Twitterze.

Katarzyna Stańko z Paryża

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *