Connect with us

Zabawa

Z filmem – i Oskarami – przypominającymi Europie o jej ostatnim ludobójstwie – POLITICO

Published

on

SARAJEVO, Bośnia i Hercegowina – To jedyne ludobójstwo w Europie od czasów II wojny światowej, ale nawet wielu Europejczyków o tym nie wie.

W 1995 r., Kiedy wojna w Bośni dobiegła końca, armia bośniackich Serbów zabiła ponad 8 000 ludzi, zdobywając miasto Srebrenica i skierowana głównie przeciwko mężczyznom, ale także kobietom i dzieciom.

Teraz, 26 lat później, nominowana do Oscara trzydniowa opowieść, która doprowadziła do masowego morderstwa, wzbudziła w Bośni i Hercegowinie nadzieje na szersze uznanie tragedii, która nadal boli kraj.

Ekscytujący film – „Quo Vadis, Aida?” – opowiada z perspektywy tytułowej Aidy, tłumaczki, która desperacko próbuje uratować męża i dwóch synów, gdy staje się coraz bardziej jasne, że siły pokojowe ONZ na ziemi nie są w stanie ochronić tysięcy cywilów szukających ochrony.

„Srebrenica jest integralną częścią historii Europy” – powiedziała reżyserka filmu Jasmila Žbanić w wywiadzie przed rozdaniem Oskarów w niedzielę. „Po tym, jak wszyscy zostaliśmy poinformowani o II wojnie światowej i obiecaliśmy, że nigdy nie powtórzymy tych okrucieństw, powtórzyły się”.

Žbanić, który przed premierą pokazał film przykładowej publiczności poza Bośnią, powiedział, że chociaż ludzie słyszeli o wojnie w Bośni, rzadko rozumieli szczegóły. „Niewielu, jeśli żaden z widzów nie wiedział nic o tym, co się naprawdę wydarzyło” – powiedziała.

To ślepy punkt Zdaniem Žbanića podziela to europejska społeczność filmowa.

„Podczas spotkania Europejskiej Akademii Filmowej prezydent powiedział:„ Europa żyje w pokoju od 70 lat ”- wspomina Žbanić. Czuła się zmuszona przypomnieć widzom o wojnie w Bośni i jej ofiarach:„ Albo nie jesteśmy Europą, albo nie jesteśmy ludźmi lub nie warto o nas wspominać. W kontekście europejskim ludzie zdecydowanie nie wiedzą wystarczająco dużo ”.

Wciąż “Quo Vadis, Aida?” nie zawiera ani jednej sceny przemocy lub zabójstwa na ekranie.

READ  Eurojackpot i Lotto. Te znaki zodiaku wygrywają najwięcej! Sprawdź, czy masz szansę na dużą wygraną [17.11.2020 r.]

„Przeżyłem wojnę w Sarajewie, więc nie widzę w tej wojnie żadnego piękna ani spektaklu” – powiedział Žbanić. „Opinia publiczna nie musi widzieć ciał w kałużach krwi, aby zrozumieć, co się stało”.

Zamiast tego film koncentruje się na strachu i panice Bośniaków, którzy padli ofiarą planu armii bośniackich Serbów, aby stworzyć etnicznie czyste terytorium dla prawosławnych chrześcijan we wschodniej Bośni. Bośniacy, z ich nominalnie muzułmańskimi wierzeniami, byli celem jako zagrożenie dla tego celu.

Jednak film celowo zawiera odniesienia zarówno do chrześcijaństwa, jak i islamu.

Tytuł filmu sięga do Dziejów Apostolskich Piotra, jednej z apokryficznych ksiąg apostołów Jezusa. W tekście św. Piotr wraca do Rzymu, aby zostać ukrzyżowanym, po wizji zmartwychwstałego Jezusa, która dodała mu odwagi.

Aida, imię głównego bohatera, oznacza po arabsku „powracający gość”. W filmie Aida, podobnie jak Peter, podejmuje trudną decyzję o dobrowolnym powrocie na miejsce cierpienia – w jej przypadku lata później do zmienionej Srebrenicy.

„Nie chciałem kończyć filmu rzezią” – powiedział Žbanić. „Ponieważ nie odzwierciedlałoby to pełnej rzeczywistości Bośni i Hercegowiny. To, że umowy pokojowe zostały podpisane, nie oznacza, że ​​pokój został osiągnięty, a wszystkie te idee i sprawcy po prostu zniknęli. “

Emir Suljagić, dyrektor Centrum Pamięci w Srebrenicy i sam ocalały ze Srebrenicy, powiedział, że pełne zrozumienie tego, co się stało, jest odległym celem, ale niedzielna wygrana Oscara dodałaby do filmu – pierwszego filmu fabularnego wyprodukowanego w Bośni o ludobójstwie – dając szansę globalnej platformie.

„Ugruntowane postrzeganie Bośni i Bośniaków w Europie nie zniknie po sukcesie filmu” – powiedział Suljagić. „Jednak ludobójstwo w Srebrenicy dotrze teraz do odbiorców, którzy na co dzień nie zajmują się tym tematem i mogą prowadzić do wzrostu zainteresowania zrozumieniem i dowiedzeniem się więcej”.

READ  „The Voice of Poland”: bitwy o nas! Kto awansował do nokautu?

Bośniacy są jedną z niewielu rdzennych społeczności muzułmańskich w Europie. Na Bałkanach społeczności muzułmańskie sięgają XIV wieku, kiedy Imperium Osmańskie rozszerzyło się na ten region. Dominacja osmańska spowodowała napływ muzułmańskich grup etnicznych spoza Europy i spowodowała przejście lokalnych społeczności na islam.

Jednak historia Europy jest często opowiadana jako historia chrześcijan walczących z obecnością osmańską lub arabską. A w dzisiejszych krajach europejskich muzułmanie wciąż są często traktowani jak outsider, zwłaszcza przez skrajnie prawicowych przywódców w krajach takich jak Polska i Węgry.

„Wszystkie narody w Europie, zarówno wokół nas, jak iw szerszym sensie, zbudowały swoją tożsamość i narodowe narracje w opozycji do islamu” – powiedział Suljagić.

Porozmawiaj z ocalałymi

Inspiracją do filmu były relacje ocalałych z ludobójstwa, potwierdzone przez reżysera z wielu źródeł, a także materiał filmowy z ekip informacyjnych osadzonych w ówczesnej armii bośniackich Serbów.

Hasan Nuhanović jest jednym z tych, którzy przeżyli. Podobnie jak Aida, tytułowa bohaterka, Nuhanović pracował jako tłumacz ONZ podczas wojny. W 1993 roku ponadnarodowa organizacja ogłosiła Srebrenicę „obszarem bezpieczeństwa ONZ” w celu zapobieżenia czystkom etnicznym podczas wojny w Bośni.

Kiedy miasto Srebrenica zostało pokonane przez armię bośniackich Serbów, około 30 000 cywilów uciekło do pobliskiego miejsca ONZ. Około 6000 zostało przyjętych, podczas gdy reszta obozowała na zewnątrz.

Kiedy armia bośniackich Serbów przybyła na teren obiektu, pozwolono im gromadzić cywilów na mocy porozumienia wynegocjowanego z ONZ w celu zapewnienia im bezpieczeństwa. Zamiast tego Potočari i mężczyźni doprowadzili do śmierci większość kobiet i dzieci.

Nuhanović opisał później swoje doświadczenia w książce zatytułowanej „Pod flagą Narodów Zjednoczonych”, w której podkreślono działania społeczności międzynarodowej przed ludobójstwem i w jego trakcie.

„Obiecane naloty nigdy nie nadeszły, mimo że NATO było do tego upoważnione” – powiedział. Za bezpieczny obszar odpowiadał wówczas kontyngent z Holandii w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych. Widać to również w filmie Žbanicia.

READ  Anna Przybylska zmarła sześć lat temu. Jej ostatnia wola wyszła na jaw dopiero niedawno. „To było życzenie Ani”

Nuhanović mógł przebywać na terenie obiektu jako tłumacz ONZ.

„Nie wiem nawet, jak opisać uczucie przebywania w pustym miejscu” – powiedział. „Trudno to wyrazić słowami; Nie potrafię sobie tego nawet wytłumaczyć. To był najgorszy moment w moim życiu. “

„Nie wiem, jak ktoś powinien opisać, jak ich rodzina została wysłana na śmierć” – wspomina Nuhanović. „Musiałem zdecydować, czy chcę do nich dołączyć i zostać zabitym, czy też mogę być jedyną osobą z mojej rodziny, która mogłaby zostać na miejscu”.

Nuhanović powiedział, że przetrwanie to wspólne doświadczenie, które powinno zjednoczyć tych, którzy byli ofiarami eksterminacji, zwłaszcza jeśli na Bałkanach i poza nimi nadal istnieje zaprzeczanie ludobójstwu.

„Przez ostatnie 25 lat”, powiedział Nuhanović, „każdego dnia zaprzeczano ludobójstwu. Zdałem sobie sprawę, że jedynym sposobem, aby nas chronić, jest działanie jako kolektyw ludzi, którzy widzą swoją przyszłość w Bośni i Hercegowinie”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *