Connect with us

Zabawa

10 najlepszych horrorów z Europy Środkowej i Wschodniej, które warto obejrzeć

Published

on

Kraje byłego Związku Radzieckiego, Europy Środkowej i Wschodniej mają długą i bogatą historię filmową, która nie jest dostatecznie uznana, przynajmniej na świecie. Mają też swój szczególny rodzaj horroru, który jest badany. Należy wspomnieć, że horrory z Europy Wschodniej i Środkowej nie są automatycznie zgodne z amerykańską koncepcją horroru.

POWIĄZANE: Andrey Zvyagintsev i 9 innych współczesnych rosyjskich reżyserów, których każdy fan filmu powinien spróbować

Na jej horrory głęboko wpływają upiorne opowieści ludowe, a także dziwaczne związki z technologią, systemami rządów, autorytetami, religią i relacjami osobistymi. Niesamowite bezimienne siły i nieufność są często, ale nie zawsze, głównymi duchami szczególnie wschodnioeuropejskiego horroru.

10 Polska: dziś w lesie nikt nie śpi (2020)

Nikt nie śpi dziś wieczorem w lesie Netflix

Ten film może nie zebrał najlepszych recenzji, ale był niezwykle zabawny – także niezwykle krwawy. Szczerze mówiąc, dobrze zaaranżowana i przesadzona krew była najlepszą rzeczą w tym filmie. Historia powstania złoczyńców była skąpa i nie miała sensu, biorąc pod uwagę, że wprowadziła elementy science fiction, które nie zostały rozwinięte w dalszej części filmu. Mimo to był to dobry slasher, który zajmował ludzi.

9 SFR Jugosławia: Variola Vera (1982)

Postać w białym kombinezonie Hazmat w Variola Vera z 1982 roku

Variola Vera to 82 jugosłowiański film w reżyserii Gorana Markovicia. Film jest mieszaniną prawdziwych, udramatyzowanych i fikcyjnych elementów epidemii ospy prawdziwej w Jugosławii z 1972 roku, a dokładniej wydarzeń, które doprowadziły do ​​wybuchu epidemii i późniejszego zamknięcia Szpitala Ogólnego w Belgradzie. Choć film jest inspirowany prawdziwą historią, zawiera w sobie mocne elementy horroru. Nazwa filmu pochodzi od wirusa Variola Vera, znanego również jako ospa. Film śledzi podróż pielgrzyma z Kosowa albańskiego w drodze powrotnej do Belgradu, chorego na ospę, która rozprzestrzenia się w jego szpitalu, a następnie w mieście.

8th Polska: The Bait (2015)

Przynęta (2015)

Ten film został wydany w USA w 2017 roku przez Criterion Collection. Ta fuzja horroru i horroru na przekór gatunkowi była debiutem fabularnym polskiej reżyserki Agnieszki Smoczyńskiej. Dwie siostry-syreny z miłością do ludzi wychodzą na brzeg, aby odkryć życie w alternatywnej Polsce lat 80.

POWIĄZANE: 10 najważniejszych radzieckich komedii, które każdy miłośnik filmu powinien zobaczyć

Jej kuszące melodie syreny i eteryczne cechy sprawiają, że od razu staje się hitami klubowych wokalistek w efektownym, ale rozkładającym się świecie Smoczyńskiej. To brutalny, mroczny feministyczny zwrot w „The Little Mermaid” Hansa Christiana Andersena, w którym próbuje się kobiecych krawatów i zagraża ich życiu po tym, jak siostra zakochuje się w ładnym basistce.

7 Czechosłowacja / CSSR: Dziewiąte serce (1979)

Czechosłowacja dziewiątego serca (1979)

Ta mieszanka horroru i fantasy łączy w sobie elementy baśni i horroru. Wędrowny student Martin przyjmuje ofertę z misją przywrócenia zdrowia księżnej Adrianie, cierpiącej na określony rodzaj choroby. W żaden sposób nie mógł wiedzieć ani oczekiwać, że księżna Adriana była pod urokiem potężnego czarodzieja Andlobrandiniego, który przygotował orzeźwiającą miksturę, której głównym składnikiem jest krew serc dziewięciorga małych dzieci.

6th Ukraina: Stranger (2019)

Stranger 2019 Ukraina

Ten ukraiński horror science fiction Lovecrafta był pierwszą próbą bezpośredniego nakręcenia filmów gatunkowych przez reżysera i pisarza Dmitriya Tomashpolskiego. Zsynchronizowana drużyna pływacka zniknęła w basenie podczas rutyny. Pacjent hospitalizowany w zakładzie wodoleczniczym również zniknął podczas zwykłej sesji hydroterapii. Jaki jest niewidzialny związek między tym zniknięciem a lalką z prawdziwymi ludzkimi włosami? Detektyw, która ma w swojej książce zero nierozwiązanych spraw, musi zbadać te tajemnicze incydenty. Musi także dowiedzieć się prawdy o swojej własnej tożsamości.

5 Węgry, Austria, Francja: Taxidermia (2006)

Mężczyzna przypięty do krzesła tortur w węgierskim filmie Taksydermia z 2006 roku

Ten film jest dość graficzny i czasami może być bardzo trudny do oglądania, ale jest również uderzający wizualnie i porusza trudne tematy z dowcipem. Narracja podąża za trzema pokoleniami rodziny węgierskich mężczyzn, z których każdy ma własne zmagania, które prowadzi się za pomocą skrajnych i często przewrotnych metod. Ordynans wojskowy Morosgoványi, który cierpi z powodu buta porucznika, sypia ze swoją żoną, która zachodzi w ciążę.

POWIĄZANE: Ingmar Bergman i 9 innych klasycznych europejskich reżyserów, których każdy fan filmu musi sprawdzić

Porucznik morduje Morosgoványi i wychowuje swojego syna Kálmána jako własnego. Kálmán zostaje mistrzem zjadacza prędkości, który ma obsesję na punkcie jedzenia i ma własnego syna, Lajoskę, który ma swoją dziwną fiksację: wypychanie. Film zdobył Silver Hugo Award na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago i był nominowany w Cannes.

4 Słowenia: Morana (1994)

Ciężarówka jadąca przez las w 1994 roku Słoweński film Morana

Morana został wybrany jako słoweński zgłoszony do najlepszego filmu obcojęzycznego na 67. ceremonii rozdania Oscarów, ale niestety nie znalazł się na krótkiej liście. W tym klasycznym słoweńskim slasherze grupa dziewięciu przyjaciół wyrusza na wycieczkę na górę Triglav w Górnej Krainie w poszukiwaniu Morany, pogańskiej słowiańskiej bogini kojarzonej ze śmiercią i odrodzeniem lub z biegiem pór roku. Ale tam przyjaciele znajdują więcej, niż się spodziewali, ponieważ są indywidualnie mordowani.

3 Rosja: Kontakt (1992)

Plakat do rosyjskiego filmu The Contact z 1992 roku

Po tym, jak kobieta i jej dziecko giną w sprawie o morderstwo i samobójstwo, detektyw Andrey Konstantinovich zostaje oszukany, by zająć się biurokracją i usiłować ustalić motyw kobiety. Jednak kiedy Andrey spotyka kochanka zmarłej kobiety, radzi Andreyowi, aby się nie wtrącał. Najwyraźniej działają siły paranormalne, które zepchnęły kobietę na krawędź. Wkrótce Andrey poznaje Marinę, oszałamiającą siostrę kobiety, i zakochuje się w niej, ale jego nowo narodzonej miłości towarzyszy nowy horror. Marina jest nawiedzana przez ducha ojca, podobnie jak jej siostra.

2 SFR Jugosławia: The Rat Saviour (1976)

Niefortunny pisarz zdaje sobie sprawę, że gatunek szczurów połączył siły, aby przebrać się za ludzi i stłumić ich niezauważenie, w metodzie przypominającej Eugene Ionescos nosorożeclub podziemny schemat ludzi z kapsuły Inwazja porywacza ciał.

ZWIĄZANE Z: 10 nieznanych zagranicznych horrorów do dodania do listy obserwowanych

Ten film był adaptacją powieści radzieckiego autora Aleksandra Greena / Grin. W 1999 roku uznany przez krytykę za jeden z najlepszych filmów jugosłowiańsko-chorwackich wszechczasów. Oszczędzający szczur był wstępem Jugosławii do 49. ceremonii wręczenia Oscarów dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, ale ostatecznie nie udało się.

1 Rosja Radziecka / RFSRR: Viy: Spirit Of Evil (1967)

To klasyczne sowieckie arcydzieło horroru Konstantina Jerhowa i Georgija Kropachyowa oparte jest na powieści Mikołaja Gogola pod tym samym tytułem, która z kolei została zainspirowana rosyjskimi baśniami. Zgromadzenie studentów teologii opuszcza szkołę podczas letnich wakacji i włóczy się po kraju pijani. Jeśli się zgubią, spędzają noc na farmie starej kobiety, którą wkrótce odkrywają jako czarownicę. Rozpoczyna się walka i zabija ją student imieniem Khoma (Leonid Kuravlyov). Jednak odkrywa, że ​​faktycznie zamordował córkę oszałamiającego właściciela ziemskiego (Natalya Varley); Jest zmuszony pozostać z jej zwłokami w kościele przez trzy dni, aby bronić ich przed demonami.

KOLEJNY: 10 najlepszych skandynawskich horrorów, które powinieneś zobaczyć

Seks i miasto, kiedy rozmawiała przez telefon z rasistką (Carrie)


Kolejny
Seks w wielkim mieście: 10 sposobów, w jakie media społecznościowe zmieniłyby program


O autorze

READ  Prezydent Biden z wizytą w Polsce, złożonym sojuszniku na progu Ukrainy
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.