Connect with us

Świat

Xi Jinping opuszcza Chiny kontynentalne po raz pierwszy od początku pandemii

Published

on

Oczekuje się, że Xi spędzi dwa dni w centrum finansowym, biorąc udział w szeregu oficjalnych wydarzeń z okazji przekazania 1 lipca i ceremonii inauguracji kolejnego przywódcy miasta mianowanego przez Pekin, Johna Lee, byłego policjanta i szefa ochrony.

W ciągu prawie 900 dni, odkąd Xi ostatni raz opuścił kontynent 17 stycznia 2020 r., jego działania dyplomatyczne ograniczyły się do wirtualnych szczytów i wideokonferencji, nadając szczególnego znaczenia jego podróży do Hongkongu.

Xi przybył do miasta szybkim pociągiem z chińskiego przygranicznego miasta Shenzhen w czwartek po południu, po czym został powitany przez wielki tłum wymachujący flagami narodowymi i krzyczący zgodnie: „Witamy, witamy, serdecznie witamy”.

Następnie poprowadzono go po czerwonym dywanie, podczas gdy barwni tancerze lwów nagłośnili dźwięk bębnów, pieśni i trąb.

Xi po raz pierwszy powitała odchodząca dyrektor naczelna Hongkongu Carrie Lam i jej najwyżsi urzędnicy. Po wymianie kilku słów Xi i jego delegacja powoli przeszli przez stację, machając do tłumu i rozmawiając z innymi obecnymi urzędnikami.

„Od mojej ostatniej wizyty w Hongkongu minęło ponad pięć lat. W ciągu ostatnich pięciu lat zwracałem szczególną uwagę i opiekowałem się Hongkongiem” – powiedział później w krótkim przemówieniu Xi.

„W ciągu ostatnich kilku lat Hongkong przechodził jeden trudny test za drugim, pokonując jedno ryzyko i jedno wyzwanie po drugim.

Pozostawienie bańki Covid

Przybycie Xi zbiega się z przewidywaniami tajfunu, który przyniesie silne wiatry i deszcz, i nadchodzi po tygodniach niepewności, czy zaryzykuje opuszczenie kontynentu Ścisła bańka Covida w Chinachpodróżuje do miasta, które obecnie zgłasza ponad 1000 nowych przypadków Covid dziennie.
Pod Xi, Chiny stoi odizolowane od świata w dążeniu do zerowej tolerancji wobec wirusa, z zamkniętymi międzynarodowymi granicami kraju i poważnie ograniczonymi podróżami.
Xi powtórzył tę politykę w środę podczas symbolicznej wizyty w Wuhan, centralnym chińskim mieście, gdzie Wirus pojawił się pierwszy Według państwowej agencji prasowej Xinhua pod koniec 2019 roku powiedział, że wolałby „tymczasowo poświęcić trochę wzrostu gospodarczego” niż „szkodzić zdrowiu ludzi”.

„Jeśli obliczymy całkowite koszty i korzyści, nasza polityka Covid jest najbardziej ekonomiczna i skuteczna”, powiedział Xi, dodając, że Chiny mają możliwość kontynuowania podejścia zerowego do Covid „aż do ostatecznego zwycięstwa”.

Podczas gdy Hongkong był pod silnym wpływem Pekin jest bezkompromisowy Polityka zdrowotna, wdrożenie ścisłej kwarantanny i kontroli granicznych oraz wymuszone środki zdystansowania społecznego pozwoliły dotychczas uniknąć przedłużających się blokad w całym mieście lub obowiązkowych testów masowych obserwowanych w miastach kontynentalnych, takich jak Brazylia Szanghaj oraz Xian.

Przed wizytą Xi Hongkong nałożył serię ograniczeń Covid. Od zeszłego tygodnia wyżsi urzędnicy mają zakaz uczestniczenia w wydarzeniach publicznych i mogą korzystać tylko z prywatnych pojazdów do dojazdów. Przeszli również codziennie testy na obecność Covid i będą musieli spędzić czwartkową noc w hotelu objętym kwarantanną przed piątkową ceremonią przekazania.

READ  Generalny gubernator Kanady rezygnuje ze stanowiska po tym, jak pracownicy oskarżają ich o tworzenie „toksycznych” miejsc pracy

Przyjedź do zmienionego miasta

Ostatni raz Xi odwiedził Hongkong, aby uczcić przekazanie władzy, w 2017 roku, w 20. rocznicę, kiedy natknął się na ulice pełne prodemokratycznych demonstrantów.

Ale w tym roku nie są spodziewane żadne protesty. Bardzo Grupy prodemokratyczne w Hongkongu została rozwiązana po tym, jak dwa lata temu przyjęto w mieście szeroko zakrojoną ustawę o bezpieczeństwie narodowym.

W wyniku późniejszej represji prawie wszyscy prodemokratyczni liderzy Hongkongu, w tym działacze i politycy, zostali albo uwięzieni, albo zmuszeni do emigracji.

Policja poinformowała, że ​​pozostałe organizacje nie ubiegały się o pozwolenie na pokojowe protesty podczas podróży Xi. Liga Socjaldemokratów, jedna z niewielu zachowanych prodemokratycznych partii politycznych, powiedziała, że ​​nie będzie protestować po tym, jak kilku członków spotkało się z policją bezpieczeństwa narodowego.

Rząd Hongkongu wielokrotnie bronił prawa o bezpieczeństwie narodowym i twierdził, że przywrócił porządek w mieście, które wstrząsały prodemokratyczne i antyrządowe protesty w 2019 roku.

Miejsca zamknięte, strefa zakazu lotów

Nie ryzykując, policja zwiększyła bezpieczeństwo i zamknęła obszary w pobliżu kluczowych miejsc. Kładki dla pieszych, autostrady i stacja kolejowa w niektórych najbardziej ruchliwych obszarach Hongkongu zostały tymczasowo zamknięte w czwartek i piątek.

Nad portem miejskim ustanowiono również strefę zakazu lotów, która ogranicza użycie dronów podczas wizyty Xi.

Władze też mają poważnie ograniczony dostęp do medióws do ceremonii przekazania, daleko od otwartego środowiska reporterskiego i swobodnej lokalnej prasy z minionych lat.
Chiny rzucają medialną tarczę wokół wizyty Xi w Hongkongu

Według Hong Kong Journalists Association (HKJA), co najmniej 10 dziennikarzy pracujących dla lokalnych i międzynarodowych organizacji zostało odrzuconych ze względów bezpieczeństwa.

„Ponieważ media nie są w stanie wysłać dziennikarzy w teren, HKJA wyraża największy ubolewanie z powodu sztywnych ustaleń dotyczących raportowania wprowadzonych przez władze w związku z tak ważnym wydarzeniem” – podała we wtorek grupa prasowa.

Kathleen Magmomo z CNN przyczyniła się do powstania reportażu.

READ  Hongkong oskarża 47 zwolenników demokracji o łamanie prawa bezpieczeństwa
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.