Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Korea i Polska zgadzają się na współpracę obronną

Published

on

Prezydent Yoon Suk-yeol spotyka się z prezydentem Polski Andrzejem Dudą podczas środowego szczytu NATO. (Yonhap)

MADRYT – Prezydent Yoon Suk-yeol spotkał się z Prezydentem RP Andrzejem Dudą podczas szczytu NATO i wyraził chęć rozszerzenia praktycznej współpracy między obydwoma krajami.

Po rozmowach z Polską minister gospodarki Choi Sang-mok powiedział na briefingu, że niedługo spodziewane są wymierne rezultaty w sektorze obronnym.

„Współpraca obronna między dwoma krajami została dogłębnie omówiona i wkrótce spodziewamy się praktycznego postępu” – powiedział Choi. „Myślę, że będzie to pierwsze osiągnięcie dyplomacji sprzedażowej (na szczycie).”

W ostatnim czasie Polska przeprowadziła badanie due diligence koreańskich systemów uzbrojenia, w tym myśliwców FA-50, czołgów K-2 i artylerii samobieżnej K-9.

Obaj przywódcy zgodzili się również zbadać sposoby współpracy nad transporterami jądrowymi i LNG w celu osiągnięcia neutralności węglowej i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, poinformowało w środę biuro prezydenckie.

Przywódcy obu krajów zauważyli, że od nawiązania stosunków dyplomatycznych w 1989 r. rozwinął się handel i inwestycje, a współpraca rozwijała się na różne sposoby, w tym infrastrukturalne, energetyczne i obronne.

Yoon zwrócił uwagę Prezydenta na około 300 koreańskich firm z sektora AGD, fabryk, akumulatorów samochodowych i infrastruktury IT w Polsce.

By Shin Ji Hye
Korespondent Korea Herald

Przez Shin Ji-hye ([email protected])

READ  🇵🇱 Sara James reprezentuje Polskę na Eurowizji Junior 2021
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.