Connect with us

Gospodarka

Xi Jinping: Chiny gotowe przenieść stosunki z Polską na wyższy poziom

Published

on

Xi Jinping: Chiny gotowe przenieść stosunki z Polską na wyższy poziomPEKIN, 24 czerwca 2024 (Xinhua) – Prezydent Chin Xi Jinping podaje rękę prezydentowi Polski Andrzejowi Dudzie, który przebywa z wizytą państwową w Chinach, w Pekinie, stolicy Chin, 24 czerwca 2024 r. Xi prowadził w poniedziałkowe rozmowy z Duda w Wielkiej Sali Ludowej w Pekinie. Po rozmowach obaj przywódcy byli wspólnie świadkami podpisania kilku dwustronnych dokumentów o współpracy w dziedzinach gospodarki, handlu, rolnictwa i nie tylko. [Xinhua/Yue Yuewei]


PEKIN, 24 czerwca (Xinhua) — Prezydent Chin Xi Jinping potwierdził w poniedziałek chęć Chin do współpracy z Polską w celu przeniesienia stosunków dwustronnych na wyższy poziom oraz zapewnienia większej stabilności i bezpieczeństwa w niespokojnym świecie.


Uwagi Xi wygłosił podczas rozmów w Pekinie z przebywającym obecnie z wizytą państwową w Chinach prezydentem Polski Andrzejem Dudą.


Odnotowując, że Polska była jednym z pierwszych krajów, które uznały Chińską Republikę Ludową, Xi stwierdził, że w stosunkach dwustronnych poczyniono stałe postępy od czasu nawiązania stosunków dyplomatycznych między obydwoma krajami 75 lat temu.


Odkąd Chiny i Polska osiem lat temu zdecydowały się przekształcić swoje stosunki w kompleksowe partnerstwo strategiczne, wymiana i współpraca między obydwoma krajami wszechstronnie rozszerzyła się i pogłębiła w różnych dziedzinach, z korzyścią dla obu narodów – dodał.


Odnotowując, że na świecie zachodzą istotne zmiany w bezprecedensowy sposób, Xi powiedział, że Chiny są skłonne współpracować z Polską w celu przestrzegania Pięciu Zasad Pokojowego Współistnienia, podtrzymania pierwotnego celu, jakim jest nawiązanie stosunków dyplomatycznych, kontynuowania tradycyjnej przyjaźni, dwustronnej Aby podnieść relacje na wyższy poziom i wprowadzić większą stabilność i bezpieczeństwo w burzliwym świecie.


Kluczem do trwałych stosunków jest to, aby oba narody mogły czerpać mądrość i siłę ze swoich narodowych historii i tradycji kulturowych oraz niezależnie rozwijać dwustronną przyjaźń, powiedział Xi.


Obie strony powinny w dalszym ciągu trwać w przyjaźni chińsko-polskiej charakteryzującej się wzajemnym szacunkiem, równością, wzajemnymi korzyściami i wzajemnym uczeniem się, rozumieć i wspierać wzajemne wysiłki na rzecz ochrony suwerenności narodowej, bezpieczeństwa i interesów rozwojowych oraz wspólnie przyjąć mentalność… Przeciwstawiajcie się zimnej wojnie i konfrontacji obozowej, chrońcie system międzynarodowy, w którego centrum znajduje się Organizacja Narodów Zjednoczonych, oraz promujcie równą i uporządkowaną globalną multipolaryzację i globalizację gospodarczą, z której korzystają wszyscy, powiedział Xi.


Xi nalegał, aby obie strony dobrze wykorzystały takie mechanizmy, jak Chińsko-Polski Komitet Współpracy Międzyrządowej w celu wzmocnienia strategicznej koordynacji i współpracy w zakresie planowania w różnych dziedzinach, promowania wysokiej jakości współpracy w zakresie Pasa i Szlaku, współpracy przy dużych projektach, takich jak chiński ekspres kolejowy i zacieśnić współpracę w obszarach handlu, rolnictwa, gospodarki cyfrowej, zielonego przemysłu i czystej energii.


Chiny z radością witają na chińskim rynku coraz więcej wysokiej jakości produktów rolnych i spożywczych z Polski, wspierają rozwój wzajemnych inwestycji i mają nadzieję, że Polska zapewni chińskim firmom sprawiedliwe, sprawiedliwe i niedyskryminujące środowisko biznesowe – powiedział Xi.


Chiny zdecydowały się na wprowadzenie 15-dniowego jednostronnego zwolnienia z obowiązku wizowego dla obywateli Polski – powiedział Xi, dodając, że obie strony powinny energicznie promować wymianę w obszarach kultury, młodzieży, nauki i mediów.


Chiny chcą współpracować z Polską i innymi krajami na rzecz zrównoważonego rozwoju mechanizmu współpracy między Chinami a krajami Europy Środkowo-Wschodniej oraz promować zdrowy i stabilny rozwój stosunków Chiny-UE – dodał.


Duda powiedział, że wizyta państwowa prezydenta Xi w Polsce w 2016 r. była ważnym kamieniem milowym w rozwoju wszechstronnego partnerstwa strategicznego między obydwoma krajami.


Inicjatywa „Pasa i Szlaku” zaproponowana przez Prezydenta Xi oferuje Polsce ogromne możliwości rozwojowe, a współpraca w ramach „Pasa i Szlaku” w ogromnym stopniu pobudziła budowę infrastruktury i rozwój gospodarczy Polski – stwierdził.


Polska wysoko ceni zasady, jakie Chiny wyznają w stosunkach międzynarodowych oraz ich wkład w pokój i rozwój na świecie – powiedział Duda, podkreślając, że Polska niezmiennie trzyma się zasady jednych Chin.


Polska pragnie rozwijać współpracę w ramach Pasa i Szlaku z Chinami, pogłębiać wymianę i współpracę w obszarach ekonomii i handlu, rolnictwa, infrastruktury, łączności i wymiany międzyludzkiej oraz współpracy w nowych obszarach, takich jak innowacje, gospodarka cyfrowa i technologie alternatywne rozwój pojazdów napędzanych paliwem – dodał.


Duda powiedział, że Polska jest gotowa utrzymać bliską wielostronną komunikację i koordynację z Chinami, aby dalej rozwijać kompleksowe partnerstwo strategiczne i przyczyniać się do pokoju i stabilności na świecie.


Odnotowując, że Polska obejmie rotacyjną prezydencję Rady UE w pierwszej połowie przyszłego roku, Duda oświadczył, że Polska jest gotowa odegrać konstruktywną rolę w promowaniu stosunków UE-Chiny oraz współpracy między krajami Bliskiego i Wschodu, krajami Europy Wschodniej a Chinami.


Obie strony rozmawiały także o kryzysie ukraińskim.


Xi podkreślił, że stanowiskiem Chin w sprawie kryzysu ukraińskiego jest promowanie rozmów pokojowych i rozwiązania politycznego. Obecnie należy podjąć wysiłki, aby uniknąć dalszej eskalacji konfliktu, ochłodzić sytuację i stworzyć warunki do rozmów pokojowych. „Jest to w interesie społeczności międzynarodowej, w tym Europy”.


Chiny sprzeciwiają się wykorzystywaniu przez niektórych osób normalnego handlu między Chinami a Rosją jako pretekstu do odwracania uwagi i zniesławiania Chin, powiedział Xi, dodając, że Chiny zachęcają i wspierają wszelkie wysiłki, które przyczyniają się do pokojowego rozwiązania kryzysu, promują rozwój zrównoważonego, skutecznego i zrównoważonego Europejska architektura bezpieczeństwa. Chiny są gotowe na swój sposób nadal odgrywać konstruktywną rolę w politycznym rozwiązaniu kryzysu ukraińskiego.


Po rozmowach obaj przywódcy byli wspólnie świadkami podpisania kilku dokumentów dotyczących dwustronnej współpracy w dziedzinach gospodarki, handlu, rolnictwa i nie tylko.


Obie strony opublikowały także Plan Działań na rzecz Wzmocnienia Wszechstronnego Partnerstwa Strategicznego pomiędzy Chińską Republiką Ludową a Rzeczpospolitą Polską (2024-2027).


Przed rozmowami Xi i jego żona Peng Liyuan odprawili ceremonię powitania Dudy i jego żony. Wieczorem odbył się także bankiet powitalny dla gości.
Xi Jinping: Chiny gotowe przenieść stosunki z Polską na wyższy poziom
PEKIN, 24 czerwca 2024 r. (Xinhua) – Prezydent Chin Xi Jinping organizuje ceremonię powitania polskiego prezydenta Andrzeja Dudy, który przebywa z wizytą państwową w Chinach, przed rozmowami Xi-Dudy w stolicy Chin, Pekinie. Prezydent Polski Andrzej Duda organizuje ceremonię powitalną przed rozmowami Xi i Dudą. Prezydent Polski Andrzej Duda uczestniczy w ceremonii powitania przed rozmowami między Xi a Dudą w stolicy Chin, Pekinie. W poniedziałek w Wielkiej Sali Ludowej w Pekinie odbędzie się ceremonia powitania Prezydenta RP Andrzeja Dudy. [Xinhua/Zhai Jianlan]
Xi Jinping: Chiny gotowe przenieść stosunki z Polską na wyższy poziom
PEKIN, 24 czerwca 2024 r. (Xinhua) – Prezydent Chin Xi Jinping organizuje ceremonię powitania polskiego prezydenta Andrzeja Dudy, który przebywa z wizytą państwową w Chinach, przed rozmowami Xi-Dudy w stolicy Chin, Pekinie. Prezydent Polski Andrzej Duda organizuje ceremonię powitalną przed rozmowami Xi i Dudą. Prezydent Polski Andrzej Duda uczestniczy w ceremonii powitania przed rozmowami między Xi a Dudą w stolicy Chin, Pekinie. W poniedziałek w Wielkiej Sali Ludowej w Pekinie odbędzie się ceremonia powitania Prezydenta RP Andrzeja Dudy. [Xinhua/Liu Weibing]
Xi Jinping: Chiny gotowe przenieść stosunki z Polską na wyższy poziom
PEKIN, 24 czerwca 2024 r. (Xinhua) – Prezydent Chin Xi Jinping organizuje ceremonię powitania polskiego prezydenta Andrzeja Dudy, który przebywa z wizytą państwową w Chinach, przed rozmowami Xi-Dudy w stolicy Chin, Pekinie. Prezydent Polski Andrzej Duda organizuje ceremonię powitalną przed rozmowami Xi i Dudą. Prezydent Polski Andrzej Duda uczestniczy w ceremonii powitania przed rozmowami między Xi a Dudą w stolicy Chin, Pekinie. W poniedziałek w Wielkiej Sali Ludowej w Pekinie odbędzie się ceremonia powitania Prezydenta RP Andrzeja Dudy. [Xinhua/Yue Yuewei]
Xi Jinping: Chiny gotowe przenieść stosunki z Polską na wyższy poziom
PEKIN, 24 czerwca 2024 (Xinhua) – Prezydent Chin Xi Jinping i jego żona Peng Liyuan pozują do zdjęcia grupowego z prezydentem Polski Andrzejem Dudą i jego żoną Agatą Kornhauser-Dudą przed rozmowami Xi-Dudy w Pekinie, stolicy Chin, 24 czerwca 2024. W poniedziałek Xi odbył rozmowy z Dudą, który przebywa z wizytą państwową w Chinach, w Wielkiej Sali Ludowej w Pekinie. [Xinhua/Li Xueren]
Xi Jinping: Chiny gotowe przenieść stosunki z Polską na wyższy poziom
PEKIN, 24 czerwca 2024 (Xinhua) – Prezydent Chin Xi Jinping podaje rękę prezydentowi Polski Andrzejowi Dudzie, który przebywa z wizytą państwową w Chinach, w Pekinie, stolicy Chin, 24 czerwca 2024 r. Xi przewodził w poniedziałek w Wielka Sala Ludowa w Pekinie rozmawia z Dudą. [Xinhua/Li Xueren]
Xi Jinping: Chiny gotowe przenieść stosunki z Polską na wyższy poziom
Prezydent Chin Xi Jinping prowadzi rozmowy z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, który przebywa z wizytą państwową w Chinach, w Wielkiej Sali Ludowej w Pekinie, stolicy Chin, 24 czerwca 2024 r. [Xinhua/Zhai Jianlan]


(Źródło: Xinhua)


Redaktor: Lei Yang

READ  AKTUALIZACJA 2-Prezydent Argentyny mówi, że gospodarka wzrośnie o 7% w 2021 i 4,5% w 2022
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *