Connect with us

Świat

Xi Jinping: Chiński prezydent obiecuje dążyć do „zjednoczenia” z Tajwanem za pomocą pokojowych środków

Published

on

W przemówieniu w Wielkiej Sali Ludowej z okazji 110.

„Ci, którzy zapominają o swoim dziedzictwie, zdradzają ojczyznę i próbują podzielić kraj, na nic się nie zdadzą” – powiedział Xi.

Tajwan i Chiny kontynentalne są rządzone oddzielnie od zakończenia wojny domowej ponad siedem dekad temu, w której pokonani nacjonaliści uciekli do Taipei. Pekin uważa jednak Tajwan za nieodłączną część swojego terytorium – mimo że Komunistyczna Partia Chin nigdy nie rządziła demokratyczną wyspą liczącą około 24 milionów ludzi.

Przemówienie Xi wyszło dzień przed oficjalną rocznicą powstanie Wuchang 10 października, który jest obchodzony jako święto narodowe Tajwanu.

Xi powiedział w sobotę, że chce pokojowego zjednoczenia w ramach polityki „jeden kraj, dwa systemy” podobnej do tej w Hongkongu. Jednak Tajwan generalnie sprzeciwia się systemowi rządów.

W swoim przemówieniu Xi dodał, że sprawa Tajwanu jest jedną z wewnętrznych spraw Chin i „nie pozwala na ingerencję z zewnątrz”.

„Ludzie nie powinni lekceważyć determinacji narodu chińskiego w obronie suwerenności narodowej i integralności terytorialnej. Zadanie pełnego zjednoczenia Chin musi zostać zrealizowane i na pewno zostanie zrealizowane” – powiedział.

Przemówienie pojawia się pośród narastających napięć wojskowych w cieśninie. Chińska armia latała cztery dni na początku października prawie 150 myśliwców, Według Ministerstwa Obrony wyspy bombowce atomowe, samoloty do zwalczania okrętów podwodnych oraz samoloty wczesnego ostrzegania i kontroli znajdują się w powietrzu w tajwańskiej strefie identyfikacji obrony powietrznej.
Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen powiedział: forum bezpieczeństwa w Tajpej „Tajwan zrobi również wszystko, co w jego mocy, aby bronić swojej wolności i demokratycznego stylu życia”, mimo że jego rząd nie dążył do konfliktu zbrojnego.
Nastąpiło to po tym, jak minister obrony Tajwanu Chiu Kuo-cheng powiedział dziennikarzom w środę, że Chiny mogą być w stanie przeprowadzić „poważną” inwazję na wyspę do 2025.
Podczas gdy Xi w swoim sobotnim przemówieniu nie wspomniał o użyciu siły militarnej, zrobił to już wcześniej odmówił wykluczenia tego.
Jednak jego ostatnie uwagi były mniej podburzające niż uwagi, które wygłosił 1 lipca z okazji 100 „całkowita porażka” wszystkich zwolenników niepodległości Tajwanu.

W oświadczeniu wydanym po przemówieniu Xi tajwańska Rada do Spraw Kontynentalnych stwierdziła, że ​​Pekin powinien porzucić „prowokacyjne ruchy włamań, nękania i niszczenia”.

READ  Książę Filip uważał, że wywiad Harry'ego i Meghan Markle był „szalony”

W oświadczeniu stwierdzono, że przyszłość i rozwój Tajwanu będą całkowicie w rękach mieszkańców wyspy, dodając, że Chiny powinny rozważyć interakcje oparte na „pokoju, parytecie, demokracji i dialogu”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *