Connect with us

Nauka

Wyjaśnienie: Dlaczego Kaliningrad jest tak ważny dla Rosji? | Europa | Wiadomości i aktualności z całego kontynentu | DW

Published

on

Litwa zaczęła w poniedziałek blokować transport towarów zakazanych przez unijne antyrosyjskie sankcje przez swoje terytorium do rosyjskiej eksklawy Kaliningradu. Przedmioty zabronione to węgiel, metale i materiały budowlane. W ciągu weekendu nagranie wideo wykazywało panikę podczas zakupów.
w sklepach z materiałami budowlanymi.

Rosyjskie MSZ nazwało zakaz „otwarcie wrogim” i zażądało natychmiastowego przywrócenia tranzytu przez region. Rosyjska agencja informacyjna TASS donosi, że zablokowano również transport żywności. Moskwa ostrzegła, że ​​w odpowiedzi Litwa może stanąć w obliczu „poważnych negatywnych skutków”. Litwa oświadczyła jednak, że wypełnia swoje obowiązki członka UE jedynie poprzez wdrażanie sankcji nałożonych na Rosję w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę.

Czym jest Kaliningrad?

Kaliningrad to najbardziej wysunięty na zachód region Rosji, czyli obwód. Jest enklawą, co oznacza, że ​​nie graniczy z Rosją kontynentalną. Kaliningrad ma pas wybrzeża Morza Bałtyckiego na zachodzie, graniczy z Litwą od północy i wschodu oraz z Polską od południa. Zajmuje obszar 15 000 kilometrów kwadratowych (5830 mil kwadratowych, mniej więcej wielkości Timoru Wschodniego) i liczy około miliona mieszkańców. Jego stolicą jest tytułowe miasto Kaliningrad, w którym mieszka około połowy tej populacji.

Dlaczego Kaliningrad należy do Rosji?

Obszar dzisiejszego Kaliningradu wchodził w skład Królestwa Pruskiego i miał mieszaną ludność polską, litewską i niemiecką. Po klęsce nazistowskich Niemiec pod koniec II wojny światowej terytorium zostało scedowane na Rosję Sowiecką. Jej główne miasto, znane w czasach niemieckich jako Königsberg, zostało przemianowane na Kaliningrad – taką samą nazwę nadano całemu obszarowi.

Po rozpadzie i rozpadzie Związku Radzieckiego Kaliningrad stał się częścią Rosji.

Dlaczego Kaliningrad jest ważny dla Rosji?

Położenie geograficzne Kaliningradu jest dla Rosji korzystne strategicznie i militarnie. Jest to jedyny w Rosji port na Morzu Bałtyckim, który jest wolny od lodu przez cały rok i ma tam swoją bazę rosyjska Flota Bałtycka.

READ  Jak zespoły The Ocean Race Europe radzą sobie na całym świecie

Rosja ma też rakiety nuklearne w Kaliningradzie, umieszczając je w pobliżu głównych stolic europejskich. Kraje sąsiednie Litwa i Polska to państwa UE i NATO.

Co jeszcze wiadomo w Kaliningradzie?

Filozof Immanuel Kant urodził się w Królewcu (obecnie Kaliningrad) w 1724 roku. Większość życia spędził w pruskim mieście i tam jest pochowany. Kant słynie z prób syntezy postępu naukowego i moralnego.

Fragmenty bursztynu w dłoni

Skamieniała żywica drzewna, potocznie zwana bursztynem, jest bardzo poszukiwana w jubilerstwie.

Kaliningrad to także centrum światowego handlu bursztynem. Znajduje się tam około 90 procent światowych zasobów bursztynu.

Redakcja: Sonya Diehn

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.