Connect with us

Świat

Wybory europejskie: Giorgia Meloni ma osobiste podejście do głosowania we Włoszech

Published

on

Wybory europejskie: Giorgia Meloni ma osobiste podejście do głosowania we Włoszech

Źródło obrazu, REUTERS/Yara Nardi

opis obrazu, Od objęcia urzędu premiera w 2022 r. Giorgia Meloni cieszy się stabilnym poparciem

  • Autor, Laura Gozzi
  • Rola, BBC News, Rzym

Włosi rozpoczęli głosowanie trzeciego z czterech dni wyborów europejskich odbywających się w 27 krajach UE.

Choć są to wybory do kolejnego Parlamentu Europejskiego, premier Włoch Giorgia Meloni ma nadzieję, że ich wynik zwiększy jej wpływ na włoską politykę. Namawiała nawet wyborców, aby „po prostu wpisali Giorgia” na karcie do głosowania.

Większość krajów UE będzie głosować w niedzielę po brutalnych atakach na dwóch europejskich przywódców i kilku innych polityków, które miały miejsce w ostatnich burzliwych tygodniach.

Jej biuro poinformowało, że doznała lekkiego urazu kręgosłupa szyjnego, w związku z czym podejrzany został zatrzymany.

Przywódcy w całej Europie są zszokowani ostatnim atakiem w środku kampanii, w której bierze udział 373 miliony europejskich wyborców.

W zeszłym miesiącu słowacki premier Robert Fico przeżył zamach i dopiero niedawno został wypisany ze szpitala. Ofiarami ataku stało się także kilku niemieckich polityków.

Wybory te nie miały mieć żadnego wpływu na politykę krajową, ale rzeczywistość jest zupełnie inna, zwłaszcza we Włoszech.

Pani Meloni, przywódczyni skrajnie prawicowej frakcji Braci Włoch (FdI), została mianowana premierem w 2022 r. i podjęła rzadki krok, polegający na umieszczeniu swojego nazwiska na szczycie karty do głosowania swojej partii, mimo że nie ma takiego zamiaru ubiegania się o miejsce w Parlamencie Europejskim.

Próbując odwrócić tę tendencję, Salvini przesunął retorykę swojej partii jeszcze bardziej na prawo.

Plakaty wyborcze Legi, potępiające wszelkiego rodzaju inicjatywy sponsorowane przez UE, od samochodów elektrycznych po zakręcane nakrętki na plastikowych butelkach, wzbudziły zarówno kpiny, jak i znaczną uwagę.

Źródło obrazu, Antonio Masiello/Getty Images

opis obrazu, Retoryce Matteo Salviniego towarzyszył jego czołowy kandydat, generał armii Roberto Vannacci

Główny kandydat Salviniego, Roberto Vannacci, odniósł ten sam efekt. Generał armii został zwolniony po tym, jak samodzielnie opublikował książkę, w której wyraził homofobiczne i rasistowskie poglądy. Odkąd został kandydatem Legi, utwierdza te poglądy.

Nie ma dnia, w którym przesłania Roberto Vannacciego nie byłyby wzmacniane przez media. Może to przełożyć się na głosy dla Legi, ale jeśli nie, może to oznaczać kłopoty dla Salviniego, którego zdolności przywódcze są coraz częściej kwestionowane.

Ta sama krytyczna analiza zostanie również skierowana na wyniki lewicowej Partii Demokratycznej (PD). Jej przewodnicząca Elly Schlein ma nadzieję, że jeśli będzie chciała pozostać na stanowisku, uda jej się powtórzyć wynik 19 proc. głosów z wyborów w 2019 roku.

Dalej na lewo oczy wszystkich będą zwrócone na Ilarię Salis – samozwańczą działaczkę antyfaszystowską, przetrzymywaną na Węgrzech od 2023 roku. Jest oskarżona o udział w pobiciu trzech prawicowych bojowników ekstremistycznych i o przyłączenie się do organizacji przestępczej. Obecnie startuje z platformy Lewica/Zieloni.

Włosi będą mogli oddać głos do niedzielnego wieczoru, podczas gdy w innych częściach Europy wybory już się zakończyły.

W piątek wyborcy z Irlandii i Czech poszli do urn.

Słowacja, Łotwa i Malta również głosują w sobotę, natomiast Czesi głosują drugiego dnia.

Kilka czeskich partii z różnych frakcji w Parlamencie Europejskim utworzyło wspólną listę kandydatów zwaną „Cordon Sanitaire”, aby przeciwstawić się populistom z partii ANO byłego premiera Andreja Babisa.

Niemcy są jednym z krajów UE, które głosują w niedzielę, a najnowsze sondaże sugerują, że centroprawicowa CDU/CSU może wyprzedzić Partię Socjaldemokratyczną kanclerza Olafa Scholza.

Jego partia walczy o drugie miejsce wraz ze swoimi koalicjantami, Zielonymi i skrajnie prawicową partią opozycyjną Alternatywa dla Niemiec (AfD). AfD była ostatnio uwikłana w szereg skandalów związanych z ingerencją zagraniczną, szpiegostwem i zarzutami nazistowskimi.

opis obrazu, Ustępujący Parlament UE

We Francji, która ma drugą po Niemczech liczbę przedstawicieli w parlamencie, Partia Renesansu prezydenta Emmanuela Macrona również rywalizuje o drugie miejsce z odradzającą się Partią Socjalistyczną, na której czele stoi czołowy kandydat Raphaël Glucksmann.

Obie partie wyprzedzają Rassemblement National (RN) Marine Le Pen, która w sondażach stale przekracza 30 procent.

W przedostatnim dniu kampanii w wywiadzie telewizyjnym Macron wezwał do wysokiej frekwencji wyborczej i przestrzegł, że „Europa nigdy nie była tak zagrożona” wzrostem prawicy.

Inni szefowie państw i rządów wypowiedzieli podobnie pilny ton przed głosowaniem w UE.

Premier Węgier Viktor Orban – najgłośniejszy przeciwnik pomocy UE dla Ukrainy – przestrzegł, że Europa osiągnęła punkt, z którego nie ma odwrotu, jeśli chodzi o zapobieżenie rozprzestrzenieniu się konfliktu poza granice Ukrainy, i ostro skrytykował unijną „psychozę wojenną”.

Lokale wyborcze we Włoszech są zamykane jako ostatnie w niedzielę o godzinie 23:00 czasu GMT.

Niedługo potem opublikowana zostanie prognoza łącząca pierwsze wstępne wyniki z niektórych krajów UE z szacunkami dla pozostałych.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *