Connect with us

Świat

Wojska Tigrayan twierdzą, że zajęły miasto w regionie Amhara w Etiopii, rząd temu zaprzecza

Published

on

ADDIS ABABA, 30 października (Reuters) – Rebelianci Tigrayan powiedzieli w sobotę, że zajęli strategiczne miasto Dessie w etiopskim regionie Amhara, gdzie dziesiątki tysięcy etnicznych Amharów szukało schronienia przed eskalacją walk, ale rząd temu zaprzeczył.

Bojownicy wypychali etiopskie siły rządowe z Dessie i zmierzali do miasta Kombolcha, powiedział Reuterowi rzecznik Ludowego Frontu Wyzwolenia Tigray (TPLF) Getachew Reda przez telefon satelitarny z nieujawnionego miejsca.

Powiedział, że siły Tigrayan schwytały wielu etiopskich żołnierzy.

Rzecznik rządu Legesse Tulu powiedział Reuterowi w wiadomości tekstowej, że miasto nadal jest pod kontrolą rządu etiopskiego i powiedział, że twierdzenia sił Tigrayan były „sfabrykowaną propagandą”.

W sobotę po południu Stany Zjednoczone wezwały wojska Tigrayan do zaprzestania natarcia „w miastach Dessie i Kombolcha i wokół nich” i ponownie wezwały je do wycofania się z regionów Amhara i Afar.

Zapytany o roszczenia wojsk Tigrayan, rzecznik etiopskiego wojska, pułkownik Getnet, skierował Adane Reutersa do rządu federalnego. Rzecznik Amhary Gizachew Muluneh, burmistrz Dessie i rzecznik miasta nie odpowiedzieli na prośby o komentarz.

Reuters nie był w stanie niezależnie zweryfikować kont obu stron, ponieważ linie telefoniczne w Dessie wydawały się nieczynne w sobotnie popołudnie.

Zdobycie Dessie byłoby strategicznym zwycięstwem bojowników Tigrayan przeciwko siłom rządu centralnego, próbującym ich eksmitować z regionu Amhara.

Położone około 385 km (240 mil) od stolicy, Addis Abeby, duże miasto jest najbardziej wysuniętym na południe miastem w Amharze, do którego dotarła TPLF od czasu wejścia do regionu w lipcu.

Dyrektor szkoły w Dessie powiedział, że widział żołnierzy etiopskich wycofujących się z miasta w kierunku Kombolcha w sobotę rano i że od piątku w mieście nie było elektryczności.

Inny mieszkaniec Dessie również powiedział, że miasto nie ma władzy, a armia federalna zniknęła. Obaj powiedzieli, że słyszeli, że bojownicy Tigrayan byli w mieście, ale ich nie widzieli. Obaj mieszkańcy rozmawiali pod warunkiem zachowania anonimowości.

READ  CNN „głęboko żałuje” niepokoju spowodowanego raportem o zabójstwach w tajskich przedszkolach | Tajlandia

Prawie rok temu wybuchła wojna między oddziałami federalnymi a TPLF. Tysiące ludzi zginęło, a ponad 2 miliony musiało uciekać.

Wojska Tigrayan zostały początkowo odparte, ale w lipcu odbiły większość regionu i wepchnęły się do sąsiednich regionów Amhara i Afar.

W połowie października siły zbrojne Tigraan ogłosiły, że wojsko rozpoczęło ofensywę lądową, aby wypędzić ich z Amhary. Wojsko poinformowało w czwartek, że toczyły się tam ciężkie walki, ale oskarżyło siły Tigrayan o ich rozpoczęcie.

Reportaż Addis Abeby Redakcja Newsroom: Mark Heinrich, Frances Kerry i Toby Chopra

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.