Connect with us

Świat

Wojna rosyjsko-ukraińska: bitwa o Bachmuta jeszcze się nie skończyła, mówi amerykański urzędnik Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Published

on

Wojna rosyjsko-ukraińska: bitwa o Bachmuta jeszcze się nie skończyła, mówi amerykański urzędnik  Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Ukraińcy nie zostali wyparci z miasta, mówi urzędnik Białego Domu John Kirby, odrzucając twierdzenia grupy Wagnera.

Według urzędnika Białego Domu bitwa o Bachmuta jeszcze się nie skończyła, a Ukraina nadal ciężko walczy o miasto.

John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych, powiedział dziennikarzom w poniedziałek, że Ukraińcy nie zostali wyparci z miasta, dodając, że w tym tygodniu można spodziewać się dodatkowego pakietu pomocowego dla Ukrainy.

Jego komentarze pojawiły się kilka godzin po tym, jak Ukraina powiedziała również, że siły rosyjskie są „bardzo dalekie” od schwytania Bachmuta i że walki toczą się wokół budynku władz miasta, w którym grupa najemników Wagnera twierdziła, że ​​pływała pod rosyjską flagą.

„Bachmut jest Ukraińcem i niczego nie zdobyli i są, delikatnie mówiąc, dalecy od tego” – powiedział Reuterowi telefonicznie Serhij Czerewatyj, rzecznik Wschodniego Dowództwa Wojskowego.

Wcześniej w poniedziałek grupa Wagnera, która dowodziła atakiem na Bachmuta, twierdziła, że ​​zdobyła miejski ratusz. Rosyjskie Ministerstwo Obrony nie potwierdziło, że sprawuje pełną kontrolę nad miastem.

Bitwa o przemysłowe miasto Bachmut stała się najdłuższą i najbardziej krwawą bitwą od lat ataku Rosji na Ukrainę. Większość przedwojennej populacji Bachmuta, liczącej około 70 000 osób, uciekła z miasta w 2022 roku.

Ukraińscy żołnierze twierdzą, że trudno powiedzieć, ilu cywilów pozostaje w Bakhmut, a szacunki wahają się od 1000 do 5000.

Finlandia zostaje członkiem NATO

Tymczasem Finlandia oficjalnie stanie się członkiem sojuszu wojskowego NATO we wtorek, poinformowała Kancelaria Prezydenta Finlandii.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział dziennikarzom w Brukseli w poniedziałek, że „jutro powitamy Finlandię jako 31. członka”.

W odpowiedzi na przystąpienie Finlandii do NATO Rosja ma podobno wzmacniać swoje zdolności wojskowe.

„Będziemy wzmacniać nasz potencjał militarny na kierunku zachodnim i północno-zachodnim” – powiedział agencji RIA Novosti rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Aleksander Gruszko.

READ  Erdogan sugeruje, że Finlandia mogłaby przystąpić do NATO bez Szwecji – DW – 30.01.2023

„W przypadku stacjonowania w Finlandii sił i zasobów innych członków NATO, podejmiemy dodatkowe kroki, aby niezawodnie zapewnić bezpieczeństwo militarne Rosji”.

Finlandia ma 1300 km (810 mil) granicy z Rosją, co z grubsza podwoi granicę sojuszu wojskowego z Moskwą.

zażądano sankcji

Na Słowacji premierzy Czech i Słowacji wezwali Unię Europejską do wywarcia „celowej presji” na Kreml poprzez utrzymanie sankcji nałożonych na Rosję po ubiegłorocznej inwazji na Ukrainę.

Rządy Czech i Słowacji, na czele z odpowiednio Petrem Fialą i Eduardem Hegerem, spotkały się w zachodniosłowackim mieście Trenczyn.

„Ważne jest, aby UE i jej partnerzy nadal wywierali ukierunkowaną presję na Federację Rosyjską i konsekwentnie wdrażali sankcje” – napisali premierzy w oświadczeniu.

Sojusznicy powinni także „zapobiegać uchylaniu się od sankcji i ustanowić mechanizmy karania osób odpowiedzialnych za zbrodnie związane z tą agresją” – dodali.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *