Connect with us

Świat

Erdogan sugeruje, że Finlandia mogłaby przystąpić do NATO bez Szwecji – DW – 30.01.2023

Published

on

Erdogan sugeruje, że Finlandia mogłaby przystąpić do NATO bez Szwecji – DW – 30.01.2023

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zasugerował, że Ankara mogłaby zatwierdzić wniosek Finlandii o członkostwo w NATO przed podjęciem decyzji w sprawie oferty Szwecji.

Sojusz wojskowy NATO zorganizuje w lipcu szczyt w litewskiej stolicy Wilnie. Węgry i Turcja to jedyne dwa państwa w sojuszu, które nie ratyfikowały akcesji Szwecji i Finlandii, co wymaga jednomyślnej zgody wszystkich państw członkowskich.

Co Erdogan powiedział o kandydaturze Finlandii do NATO?

Zwracając się do młodych ludzi w środkowo-zachodniej prowincji Bilecek, Erdogan powiedział w nagranym wideo opublikowanym w niedzielę, że Turcja mogłaby zatwierdzić członkostwo Finlandii w NATO zamiast Szwecji.

„Jeśli to konieczne, możemy wysłać inną wiadomość o Finlandii” – powiedział Erdogan. „Szwecja będzie zszokowana, gdy wyślemy kolejną wiadomość o Finlandii”.

„Jeśli absolutnie chcesz wstąpić do NATO, sprowadzisz tych terrorystów z powrotem do nas” – powiedział Erdogan, odnosząc się do żądania Ankary, by Szwecja dokonała ekstradycji kurdyjskich bojowników.

Wcześniej w tym tygodniu Finlandia zasugerowała, że ​​może dołączyć do sojuszu wojskowego NATO niezależnie od Szwecji, jeśli nie zostanie poczyniony postęp w sprawie oferty Sztokholmu.

„Musimy jeszcze ocenić sytuację, jeśli okaże się, że wniosek Szwecji jest długo oczekiwany” – powiedział fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto.

W następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę Szwecja i Finlandia wspólnie złożyły wniosek o członkostwo w NATO, co zakończyło wieloletnią niezaangażowanie wojskowe.

Napięcia między Turcją a Szwecją

Turcja oskarżyła Sztokholm o wspieranie kurdyjskich bojowników i grup, które oskarża o zorganizowanie nieudanej próby zamachu stanu w 2016 roku.

Ankara jest również rozgniewana przez skrajnie prawicowego działacza duńsko-szwedzkiego Rasmusa Paludana, który podpalił kopię Koranu przed ambasadą turecką w Sztokholmie. Po skrajnie prawicowym proteście Erdogan wezwał Szwecję, by nie liczyła na poparcie Turcji dla kandydatury Sztokholmu do NATO.

READ  Pułapki i zniszczenia w Chersoniu na Ukrainie po rosyjskiej armii

Norwegia, Dania i Szwecja wydały zalecenia dotyczące podróży, wzywając obywateli Turcji do unikania dużych zgromadzeń z powodu demonstracji przeciwko spaleniu Koranu w Paludan. W sobotę Turcja poszła w jej ślady, wydając ostrzeżenie dotyczące podróży do Europy, powołując się na ryzyko „islamofobicznych, ksenofobicznych i rasistowskich ataków”.

Na początku tego miesiąca Turcja wezwała szwedzkiego ambasadora do sądu w związku z nagraniem wideo pokazującym kukłę Erdogana wiszącą na linie podczas protestu w Sztokholmie.

sdi/fb (AP, AFP)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *