Connect with us

Gospodarka

Wojna między Rosją a Ukrainą będzie nadal wpływać na światową gospodarkę jeszcze przez wiele lat, twierdzą eksperci WEF

Published

on

Wojna między Rosją a Ukrainą będzie nadal wpływać na światową gospodarkę jeszcze przez wiele lat, twierdzą eksperci WEF

Ponieważ zamiar zakończenia wojny przez prezydenta Rosji Władimira Putina nie jest przewidywalny w najbliższej przyszłości, ekspert ze Światowego Forum Ekonomicznego zakłada, że ​​konsekwencje wojny będą miały wpływ na światową gospodarkę jeszcze przez wiele lat. Przemawiając w WEF, Margaritis Schinas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. promowania europejskiego stylu życia, zauważył, że napływ migrantów z rozdartego wojną kraju nie tylko dotknie tych, które przyjmują uchodźców, ale już teraz oddziałuje na cały świat. To samo powtórzył były fiński premier Alexander Stubb podczas panelu na Światowym Forum Ekonomicznym.

Podkreślił, że rosyjska inwazja na Ukrainę już zaczęła wpływać na inflację, ceny energii i bezpieczeństwo żywnościowe. Tymczasem Schinas, powołując się na dane UNHCR, powiedział, że problem nadal się pogarsza, ponieważ wojna wysiedliła ponad 8 milionów ludzi na Ukrainie i zmusiła ponad 6 milionów innych do ucieczki. Zasugerował stworzenie holistycznego paktu migracyjnego, aby poradzić sobie z rosnącą liczbą ukraińskich uchodźców. Jego zdaniem bez paktu zmusiło to państwo do działania bardziej jak strażacy niż architekci.

„Europa zawsze pozostanie krajem azylu dla tych, którzy uciekają przed wojną i prześladowaniami. To jest model społeczny, za którym się opowiadamy. Przyjęliśmy ponad 5 milionów ukraińskich uchodźców, ale nie mamy jeszcze paktu migracyjnego. To często zmusza nas do działania bardziej jak strażacy niż architekci” – powiedział.

Ponadto premier Mołdawii Natalia Gavrilița powtórzyła, że ​​jej kraj od pierwszych dni rosyjskiej inwazji przyjął również dużą liczbę uchodźców z Ukrainy. Według Gavrilițy Mołdawia również przyjęła Ukraińców, takich jak Polacy, ale teraz ona również poszukuje paktu migracyjnego, aby uczciwie poradzić sobie z tą sytuacją.

Wojna rosyjsko-ukraińska

Warto zauważyć, że prawie dwa dni po podpisaniu przez prezydenta Rosji Władimira Putina dekretu uznającego niepodległość separatystycznych regionów Doniecka i Ługańska, Rosja rozpoczęła pełną wojnę z Ukrainą. Akcja Putina nastąpiła pomimo wielokrotnych ostrzeżeń i spekulacji z Zachodu o jego złym zamiarze inwazji na Ukrainę.

READ  Szef klimatyczny USA pochwala Polskę za pomoc Ukrainie - The First News

Od tego czasu zbombardował kilka miast na Ukrainie, w wyniku czego zginęło tysiące cywilów. Miliony ludzi uciekły z rozdartego wojną kraju i mieszkają w sąsiednich krajach i narodach europejskich. Niedawno rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział w wywiadzie dla rosyjskich mediów państwowych: „Moskwa nie jest w nastroju do zakończenia trwających operacji wojskowych, dopóki nie zostaną osiągnięte cele”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *