Connect with us

Świat

Wojna Izrael-Gaza: Coraz więcej ostrzeżeń, gdy Izrael planuje ofensywę w Rafah

Published

on

Wojna Izrael-Gaza: Coraz więcej ostrzeżeń, gdy Izrael planuje ofensywę w Rafah

opis obrazu,

Szacuje się, że w Rafah mieszka obecnie około 1,5 miliona Palestyńczyków, w tym wiele dzieci

Izrael stoi w obliczu coraz częstszych ostrzeżeń międzynarodowych w związku z planowaną ofensywą w Rafah – mieście w południowej Gazie, w którym przebywają uchodźcy palestyńscy.

Brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron powiedział, że „ponad połowa ludności Gazy szuka schronienia na tym obszarze”, natomiast holenderski minister spraw zagranicznych Hanke Bruins Slot powiedział, że może być „wiele ofiar wśród ludności cywilnej”.

Arabia Saudyjska ostrzegła przed „bardzo poważnymi konsekwencjami” szturmu na Rafah.

Władcy Hamasu w Strefie Gazy powiedzieli, że ofiar mogą być „dziesiątki tysięcy”.

Izrael rozpoczął działania w enklawie palestyńskiej po tym, jak 7 października w południowym Izraelu bojownicy Hamasu zabili ponad 1200 osób.

Według Ministerstwa Zdrowia kierowanego przez Hamas od tego czasu w Gazie zginęło ponad 27 900 osób, a co najmniej 67 000 zostało rannych.

Wielu Gazańczyków znalazło się w Rafah po tym, jak przynajmniej raz zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów.

„Niemożliwe jest osiągnięcie celu wojny bez wyeliminowania Hamasu i pozostawienia czterech batalionów Hamasu w Rafah. „Jest oczywiste, że intensywna działalność w Rafah wymaga ewakuacji ludności cywilnej z obszarów walk” – stwierdziło biuro Netanjahu.

Grupy pomocowe twierdzą, że nie jest możliwa ewakuacja wszystkich z miasta na granicy z Egiptem.

Koordynator pomocy humanitarnej ONZ Jamie McGoldrick, który przebywał w Gazie, aby ocenić sytuację, powiedział Barbarze Plett Usher z BBC, że mieszkańcy Rafah „nie będą mieli dokąd pójść”, jeśli wojska izraelskie rozpoczną ofensywę.

„Zadeklarowane bezpieczne obszary nie są już bezpieczne. A jeśli ci ludzie będą musieli się przenieść, gdzie mogą się przenieść? Naprawdę boimy się okropnej natury, w której się znaleźliśmy, a która może się tylko pogorszyć” – powiedział.

Uważa się, że około 1,5 miliona Palestyńczyków przebywa w Rafah, szukając schronienia przed izraelskimi operacjami bojowymi w pozostałej części Strefy Gazy. Większość z nich mieszka w namiotach.

W poście w mediach społecznościowych Cameron wyraził „głębokie zaniepokojenie perspektywą ofensywy wojskowej w Rafah”.

„Priorytetem musi być natychmiastowe wstrzymanie walk w celu wezwania pomocy i uratowania zakładników, a następnie poczynienie postępów w kierunku trwałego zawieszenia broni”.

Tymczasem pani Bruins Slot określiła sytuację w Rafah jako „bardzo niepokojącą”.

„Wielu cywilów w Gazie uciekło na południe. Trudno sobie wyobrazić, aby zakrojone na szeroką skalę operacje wojskowe na tak gęsto zaludnionym obszarze nie spowodowały wielu ofiar wśród ludności cywilnej i poważnej katastrofy humanitarnej. To jest nieuzasadnione” – dodała.

Również w sobotę saudyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie, w którym przestrzegało przed „atakowaniem na cel miasta Rafah w Strefie Gazy, które jest ostatnią deską ratunku dla setek tysięcy cywilów zmuszonych do ucieczki w wyniku brutalnej izraelskiej agresji”.

Ministerstwo powtórzyło także swoje „żądanie natychmiastowego zawieszenia broni”.

Dalsze wydarzenia w sobotę:

  • Według palestyńskiej agencji prasowej Wafa w izraelskich nalotach na Rafah zginęło co najmniej pięciu Palestyńczyków
  • Izraelskie Siły Obronne (IDF) poinformowały, że ich siły powietrzne zabiły dwóch bojowników Hamasu w południowym mieście
  • IDF oświadczyło również, że odkryło szyb tunelu w pobliżu szkoły Agencji Pomocy Uchodźcom Palestyńskim (UNRWA), który prowadził do „podziemnego tunelu terrorystycznego pod siedzibą UNRWA”.
  • Szef UNRWA Philippe Lazzarini zaprzeczył jakiejkolwiek wiedzy o tunelu Hamasu w pobliżu biur agencji – budynku, który, jak powiedział, ewakuowano jego personel kilka miesięcy temu
  • Sześcioletnia dziewczynka, która zaginęła w zeszłym miesiącu w Gazie, została znaleziona martwa wraz z kilkoma krewnymi i dwoma lekarzami – po tym, jak najwyraźniej znalazła się pod ostrzałem izraelskich czołgów

BBC nie jest w stanie niezależnie zweryfikować wielu twierdzeń zgłaszanych na polu bitwy w trakcie wojny.

podpis wideo,

Obejrzyj: „Nigdy nie opuścimy Gazy” – Palestyńczycy, którzy uciekli do Rafah, obawiają się izraelskiego ataku

READ  Chiny twierdzą, że przeprowadziły ćwiczenia lądowania na plaży w prowincji Fujian naprzeciw Tajwanu
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *