Connect with us

Świat

Wojna Izrael-Gaza: „brutalne” ataki w mieście Rafah w Strefie Gazy

Published

on

Wojna Izrael-Gaza: „brutalne” ataki w mieście Rafah w Strefie Gazy

opis obrazu,

Wielu z 1,5 miliona mieszkańców Rafah mieszka w namiotach w pobliżu granicy z Egiptem

Organizacja charytatywna Palestine Red Crescent Society (PRCS) twierdzi, że miasto Rafah w Gazie padło ofiarą „brutalnych” ataków i zgłosiła wiele ofiar śmiertelnych.

Świadkowie donoszą o kilkudziesięciu nalotach na północy i w centrum miasta.

Izraelskie wojsko oświadczyło, że przeprowadziło ataki w południowej Strefie Gazy, nie podając dalszych szczegółów.

Jest to następstwem ostrzeżeń społeczności międzynarodowej o planowanej izraelskiej ofensywie w mieście, w którym schronienia szuka 1,5 miliona ludzi.

Organizacja Narodów Zjednoczonych stwierdziła, że ​​nie ma bezpiecznego miejsca, do którego mogliby się udać Palestyńczycy, którzy wylądowali na dalekim południu terytorium palestyńskiego.

W niedzielę prezydent USA Joe Biden powiedział premierowi Izraela, że ​​operacja wojskowa w Rafah nie powinna odbywać się bez środków zapewniających bezpieczeństwo ludności cywilnej.

Według Białego Domu podczas rozmowy telefonicznej z Benjaminem Netanjahu Biden powiedział, że Izrael potrzebuje „wiarygodnego i wykonalnego planu”, aby chronić ponad milion ludzi w mieście.

Netanjahu upierał się, że będzie to kontynuowane i że przygotowywany jest plan.

Rozmowa obu przywódców nastąpiła kilka dni po tym, jak Biden stwierdził, że izraelskie operacje wojskowe w Gazie były „nadmierne”.

W nawiązaniu do artykułu wynika także, że szereg sojuszników Izraela, organizacji międzynarodowych i mocarstw regionalnych wyraziło rosnące zaniepokojenie sugestiami wkroczenia wojsk izraelskich do Rafah, które leży na granicy z Egiptem i jest jedynym otwartym punktem wejścia dla pomocy humanitarnej.

Brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron powiedział, że „ponad połowa ludności Gazy szuka schronienia na tym obszarze”, natomiast Arabia Saudyjska ostrzegła przed „bardzo poważnymi konsekwencjami” szturmu na Rafah.

Wiele osób mieszka w namiotach w obozach dla uchodźców i już przynajmniej raz musiało opuścić swoje domy w innym miejscu Strefy Gazy na rozkaz izraelskiego wojska.

Tymczasem przywódcy Hamasu w Strefie Gazy powiedzieli, że ofiary mogą być „dziesiątki tysięcy” i ostrzegli, że jakakolwiek operacja podważy również rozmowy w sprawie możliwego uwolnienia izraelskich zakładników przetrzymywanych w Gazie.

Izrael rozpoczął swoje działania w enklawie palestyńskiej po tym, jak 7 października zginęło ponad 1200 osób, a około 240 osób zostało wziętych jako zakładników przez bandytów Hamasu w południowym Izraelu.

W niedzielę kierowane przez Hamas Ministerstwo Zdrowia w Gazie poinformowało, że poprzedniego dnia izraelskie wojsko zabiło 112 kolejnych Palestyńczyków, co zwiększa łączną liczbę ofiar śmiertelnych do ponad 28 100, a liczbę rannych do ponad 67 500.

W niedzielnym apelu Biały Dom powiedział, że Biden „potwierdził swój pogląd, że operacji wojskowej w Rafah nie można przeprowadzić bez wiarygodnego i wykonalnego planu zapewniającego bezpieczeństwo i wsparcie ponad milionowi osób szukających tam schronienia. ” powinien”.

Powtórzył wspólny cel Izraela i Stanów Zjednoczonych, jakim jest pokonanie Hamasu i zapewnienie Izraelowi długoterminowego bezpieczeństwa, wzywając jednocześnie do podjęcia „pilnych i konkretnych kroków” w celu zwiększenia pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej uwięzionej w Strefie Gazy.

Negocjatorzy pracujący nad umową mającą na celu uwolnienie pozostałych zakładników przetrzymywanych przez Hamas w Gazie poczynili w ostatnich tygodniach „prawdziwy postęp” – powiedział agencji Reuters wyższy rangą urzędnik Białego Domu.

Urzędnik powiedział, że ta umowa była głównym tematem rozmów między przywódcami Izraela i USA, ale powiedział także agencji informacyjnej, że nadal istnieją pewne istotne luki do wypełnienia.

W niedzielnym wywiadzie dla amerykańskiej stacji ABC News izraelski premier powiedział, że „zwycięstwo jest w zasięgu ręki” i że izraelskie wojsko „zdobędzie pozostałe bataliony terrorystyczne Hamasu w Rafah”.

Powiedział także, że Izrael „zapewni bezpieczne przejście” cywilom w południowym mieście.

Zapytany, dokąd powinni się udać, Netanjahu powiedział, że jest „wiele” obszarów, „które oczyściliśmy na północ od Rafah” i nalegał, aby urzędnicy „przygotowywali szczegółowy plan”.

„Ci, którzy mówią, że pod żadnym pozorem nie powinniśmy wjeżdżać do Rafah, w zasadzie mówią: «Przegrajcie wojnę». Zatrzymajcie tam Hamas” – dodał.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

opis obrazu,

Sojusznicy Izraela ostrzegali przed ofensywą lądową w Rafah, skąd setki tysięcy ludzi uciekło, walcząc w innych częściach Strefy Gazy

Grupy pomocowe twierdzą, że nie jest możliwa ewakuacja wszystkich z miasta.

Koordynator pomocy humanitarnej ONZ Jamie McGoldrick, który przebywał w Gazie, aby ocenić sytuację, powiedział Barbarze Plett Usher z BBC, że mieszkańcy Rafah „nie będą mieli dokąd pójść”, jeśli wojska izraelskie rozpoczną ofensywę.

„Zadeklarowane bezpieczne obszary nie są już bezpieczne. A jeśli ci ludzie będą musieli się przenieść, gdzie mogą się przenieść? Naprawdę boimy się okropnej natury, w której się znaleźliśmy, a która może się tylko pogorszyć” – powiedział.

Dalsze wydarzenia w weekend:

  • Według palestyńskiej agencji informacyjnej Wafa w izraelskich nalotach na Rafah zginęło co najmniej sześciu Palestyńczyków
  • W sobotę Siły Obronne Izraela (IDF) poinformowały, że ich siły powietrzne zabiły dwóch bojowników Hamasu w południowym mieście
  • IDF oświadczyło również, że odkryło szyb tunelu w pobliżu szkoły Agencji Pomocy Uchodźcom Palestyńskim (UNRWA), który prowadził do „podziemnego tunelu terrorystycznego pod siedzibą UNRWA”.
  • Szef UNRWA Philippe Lazzarini zaprzeczył jakiejkolwiek wiedzy o tunelu Hamasu w pobliżu biur agencji – budynku, który, jak powiedział, ewakuowano jego personel kilka miesięcy temu
  • Sześcioletnia dziewczynka, która zaginęła w zeszłym miesiącu w Gazie, została znaleziona martwa wraz z kilkoma krewnymi i dwoma lekarzami – po tym, jak najwyraźniej znalazła się pod ostrzałem izraelskich czołgów
  • IDF poinformowało w niedzielę, że żołnierze walczący w mieście Khan Younis na południu zabili „około 100 terrorystów”.
  • Według Palestyńskiego Towarzystwa Czerwonego Półksiężyca trzech pacjentów zginęło, gdy wojska izraelskie zablokowały dostęp tlenu do szpitala Al-Amal w Khan Younis

BBC nie jest w stanie niezależnie zweryfikować wielu twierdzeń zgłaszanych na polu bitwy w trakcie wojny.

podpis wideo,

Obejrzyj: „Nigdy nie opuścimy Gazy” – Palestyńczycy, którzy uciekli do Rafah, obawiają się izraelskiego ataku

Jeśli chcesz porozmawiać z dziennikarzem BBC, podaj numer kontaktowy. Możesz także skontaktować się z nami w następujący sposób:

Jeśli czytasz tę stronę i nie widzisz formularza, musisz odwiedzić mobilną wersję witryny BBC, aby przesłać swoje pytanie lub komentarz, albo możesz wysłać do nas e-mail na adres [email protected]. Przy każdym zgłoszeniu prosimy o podanie imienia i nazwiska, wieku i miejsca zamieszkania.

READ  Włochy otrzymały o 100 000 mniej dawek szczepionki Pfizer / BioNTech niż oczekiwano
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *