Connect with us

Świat

Włochy otwierają nową sprawę o zniesławienie przeciwko Amandzie Knox. 9 lat temu została uniewinniona od zarzutu zamordowania przyjaciela

Published

on

Włochy otwierają nową sprawę o zniesławienie przeciwko Amandzie Knox.  9 lat temu została uniewinniona od zarzutu zamordowania przyjaciela

FLORENCJA, Włochy (AP) – Amanda Knox wrócił do sądu w środę za zniesławienie w związku z fałszywym oskarżeniem Kongijczyka o zamordowanie jej współlokatorki, podczas gdy młode kobiety przebywały na wymianie studenckiej we Włoszech. Sama Knox została skazana za morderstwo, zanim została uniewinniona w sprawie, która przyciągnęła uwagę całego świata.

Knox był 20-letnim studentem z podstawową znajomością języka włoskiego, który niedawno przybył do Perugii po długiej nocy przesłuchania w sprawie morderstwa Meredith Kercher. W końcu oskarżyła właściciela baru, w którym pracowała na pół etatu, o zamordowanie 21-letniego brytyjskiego studenta.

W roku 2016 Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że przesłuchanie naruszyło jej prawa, ponieważ była przesłuchiwana bez adwokata lub tłumacza urzędowego. W listopadzie najwyższy włoski sąd kasacyjny uchylił wyrok za zniesławienie – jest to jedyny pozostały wyrok skazujący Knoxa wydany przez ten sam sąd ostatecznie odrzucił wierzenia za zamordowanie przez Kercher Knoxa i jej byłego włoskiego chłopaka Raffaele Sollecito dziewięć lat temu.

To przekonanie pozostaje dla niej plamą prawną, szczególnie we Włoszech, ponieważ szuka nowego życia i opowiada się za reformą sądownictwa w Stanach Zjednoczonych.

Inny mężczyzna został skazany za morderstwo Kercher w 2007 roku.

Knox, obecnie 36-letnia, nie była spodziewana na środowej rozprawie we Florencji, a sędziowie powiedzieli, że będzie sądzona zaocznie. Pozostaje w Stanach Zjednoczonych, gdzie realizuje różne projekty medialne, w tym podcast i limitowaną serię o jej sprawie opracowywaną w Hulu.

Zarzuty Knoxa wobec właściciela baru Patricka Lumumby pojawiły się w oświadczeniach spisanych na maszynie i podpisanych przez policję, ale w nowym procesie uznano je za niedopuszczalne.

Wycofała oskarżenie w czterostronicowej, odręcznej notatce w języku angielskim, napisanej następnego popołudnia – to jedyny dowód, na podstawie którego sąd mógł podjąć decyzję, powiedział jej prawnik.

READ  Alex Batty: Brytyjski chłopiec zaginiony od sześciu lat odnaleziony we Francji

Chociaż Knox próbował zaprzeczyć zarzutom, Lumumba został zabrany na przesłuchanie i przetrzymywany przez prawie dwa tygodnie. Lumumba, który opuścił już Włochy, uczestniczy w postępowaniu karnym jako strona cywilna, zgodnie z prawem włoskim.

Skazanie za zniesławienie skutkowało karą trzech lat więzienia, którą Knox odbywał przez prawie cztery lata, dopóki sąd apelacyjny w Perugii nie uznał jej i Sollecito za niewinnych. Po sześciu latach naprzemiennych wyroków Knox został ostatecznie uniewinniony od sprawy o morderstwo przez włoski sąd najwyższy w 2015 roku.

Ciało Kercher znaleziono 2 listopada 2007 roku z poderżniętym gardłem w zamkniętej sypialni w mieszkaniu, które dzieliła z Knoxem i dwoma innymi współlokatorami.

Rudy Guede, którego DNA i ślady stóp znaleziono na miejscu zbrodni, został skazany na 16 lat więzienia za morderstwo. Został zwolniony po odsiedzeniu 13 lat i obecnie toczy się dochodzenie rzekomą napaść fizyczną i seksualną była przyjaciółka od czasu jej uwolnienia.

___

Ta historia została poprawiona, aby pokazać, że wyrok skazujący Knoxa za morderstwo został ostatecznie unieważniony dziewięć lat temu, a nie osiem lat temu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *