Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Wielka Brytania: Rosnące poparcie dla niepodległości Szkocji

Published

on

Wielka Brytania: Rosnące poparcie dla niepodległości Szkocji

Nie licząc niezdecydowanych i tych, którzy nie zamierzają głosować, 53 procent opowiedziało się za niepodległością Szkocji. ankietowanych przez centrum YouGov, wobec 47 proc. Oznacza to wzrost różnicy na korzyść zwolenników secesji o 4 punkty procentowe. w porównaniu ze styczniową ankietą (wówczas 51:49), a jednocześnie ich największą przewagą w historii YouGov.

SNP przekonuje, że jeśli wygra przyszłoroczne wybory do szkockiego parlamentu, będzie mieć mandat do zażądania od rządu w Londynie zgody na nowe referendum niepodległościowe. Według sondażu 57 proc. Uczestników zamierza głosować na SNP. To zwiększyłoby jej posiadanie z 63 mandatów, które zdobyła w 2016 r. Do 74. Dałoby to nie tylko absolutną większość, której obecnie nie ma, ale także największą liczbę mandatów, jakie kiedykolwiek zdobyła.

Niepowodzenie rządu londyńskiego w walce z pandemią

Wzrost poparcia dla SNP i niezależności wynika z faktu, że zdaniem Szkotów ich rząd znacznie lepiej radzi sobie z epidemią koronawirusa niż Brytyjczycy. Aż 72 proc. Ankietowanych uważa, że ​​szef szkockiego rządu Nicola Sturgeon radzi sobie na tym stanowisku dobrze, a przeciwnego zdania jest 22 proc. Badanych. Ruth Davidson, liderka szkockiego oddziału Partii Konserwatywnej, która jest główną siłą opozycyjną w parlamencie szkockim, zyskała 43 proc. pozytywne recenzje i 28 proc. negatywnie, a działania brytyjskiego premiera Borisa Johnsona dobrze ocenia tylko 20 proc. YouGov zapytał, choć się mylił – 74 proc.

READ  Polski rząd w ramach wyborów chce zadać wyborcom liczne pytania dotyczące bezpieczeństwa granic

Dodatkowo 52 proc. Szkoci uważają, że ich kraj zmierza we właściwym kierunku, co oznacza wzrost o 20 punktów procentowych. w porównaniu z odpowiedzią na to samo pytanie rok temu.

W Szkocji poprzedni współczynnik zgonów z powodu COVID-19 na 100 tys.mieszkańców wynosił 45,6, aw Anglii – 74,7. W Szkocji od 16 lipca nie odnotowano żadnych nowych zgonów.

Poprzednie referendum

W referendum niepodległościowym jesienią 2014 r. Zwolennicy opuszczenia Szkocji jako części Wielkiej Brytanii wygrali 55:45. Boris Johnson nie chce zgodzić się na nowe referendum w Szkocji, argumentując, że będzie to możliwe, gdy pojawi się nowe pokolenie, bo obecne pokolenie już się wypowiedziało.

Badanie YouGov zostało przeprowadzone w dniach 6-10 sierpnia na reprezentatywnej próbie 1142 dorosłych mieszkańców Szkocji.

Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się do newslettera Onetu, aby otrzymywać od nas najcenniejsze treści

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *