Connect with us

Świat

Wielka Brytania potwierdza plany zmiany protokołu z Irlandii Północnej

Published

on

Truss ostrzegał wcześniej, że jeśli prawodawcy UE nie wykażą „niezbędnej elastyczności” w protokole, Wielka Brytania „nie będzie miała innego wyboru, jak tylko działać”.

Janine Schmitz biblioteka zdjęć | Obrazy Getty

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss potwierdziła we wtorek, że rząd zamierza „w najbliższych tygodniach” wprowadzić przepisy zmieniające protokół z Irlandii Północnej.

Protokół jest częścią umowy handlowej po Brexicie, która nakazuje kontrole niektórych towarów wprowadzanych do Irlandii Północnej z pozostałej części Wielkiej Brytanii

Komentarze Truss prawdopodobnie zwiększą ryzyko odwetu ze strony Brukseli i mogą wywołać wojnę handlową z największym blokiem handlowym świata.

„Wolimy osiągnąć wynegocjowany wynik z UE i niestrudzenie pracowaliśmy nad tym celem i nadal będziemy to robić” – powiedział Truss w brytyjskiej Izbie Gmin.

„Rząd rozumie, że postępowanie w sprawie ustawy jest zgodne z naszymi zobowiązaniami wynikającymi z prawa międzynarodowego i popiera nasze wcześniejsze zobowiązania zawarte w porozumieniu wielkopiątkowym z Belfastu” – powiedział Truss, szydząc z opozycji.

Ogłoszenie pojawia się wkrótce po premierze Borisie Johnsonie Rozmowy nadzwyczajne w Belfaście w celu złagodzenia napięć związanych z protokołem.

Umowa weszła w życie w styczniu ubiegłego roku ze względu na potrzebę wprowadzenia specjalnych zasad handlowych po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Protokół został zaprojektowany, aby uniknąć konieczności ustanowienia twardej granicy między Irlandią Północną a Republiką Irlandii, która pozostaje częścią bloku.

Jednak warunki umowy spowodowały opóźnienia i wzrost cen, ponieważ towary przybywające do Irlandii Północnej wymagają pewnych kontroli.

szterling był stabilny po ogłoszeniu. Brytyjska waluta była ostatnio notowana po 1,2487 USD we wtorek po południu, co oznacza wzrost o około 1,4% w trakcie sesji.

„Ten projekt ustawy jest legalny”

„Poszanowanie rządów prawa jest głęboko w naszych torysach. Uważam za niezwykłe, że rządowi torysów trzeba o tym przypominać” – powiedział w parlamencie Simon Hoare, konserwatywny prawodawca i przewodniczący Komisji Irlandii Północnej.

Jego komentarze są wynikiem obaw o prawowitość ustawy, która może zostać uchylona, ​​jeśli okaże się, że rząd naruszył prawo międzynarodowe.

Hoare poprosił rząd konserwatywny o zapewnienie, że zamierzają ustawą honorować rządy prawa. W odpowiedzi Truss powiedział: „To prawo jest zgodne z prawem międzynarodowym i we właściwym czasie ustalimy sytuację prawną”.

Irlandia Północna jest obecnie dotknięta kryzysem podziału władzy po tym, jak główna partia związkowa w prowincji zablokowała wybór mówcy w Zgromadzeniu Stormont, skutecznie uniemożliwiając utworzenie nowego organu wykonawczego.

Demokratyczna Partia Unionistów, która w wyborach 5 maja zajęła drugie miejsce po Sinn Fein, twierdzi, że brytyjscy prawodawcy muszą odrzucić protokół, argumentując, że granica celna została stworzona na Morzu Irlandzkim i że pozycja Irlandii Północnej w jej obrębie podważa

UE wezwała Wielką Brytanię, aby nie podejmowała jednostronnych działań w celu unieważnienia części umowy Brexit z Irlandią Północną, ostrzegając, że jeśli to zrobi, będą konsekwencje.

Pomimo renegocjacji i podpisania Protokołu z Irlandii Północnej, Johnson powiedział, że „będzie potrzeba działania”, chyba że zmieni się stanowisko UE.

„Albo nie rozumieli własnej umowy, nie byli otwarci na jej realność, albo planowali ją zerwać przez cały czas” – powiedział Izbie Gmin minister spraw zagranicznych Cienia Pracy, Stephen Doughty.

„Premier negocjował tę umowę, podpisał ją, prowadził kampanię, musi wziąć za nią odpowiedzialność i sprawić, by zadziałała” – dodał.

Analitycy Eurasia Group, firmy konsultingowej zajmującej się ryzykiem politycznym, oszacowali, że przyjęcie przepisów umożliwiających rządowi jednostronne obejście protokołu zajmie co najmniej sześć miesięcy, powołując się na sprzeciw wobec tego środka w Izbie Lordów, drugiej izbie brytyjskiego parlamentu.

Firmy z Irlandii Północnej „już się chwieją”

Niemiecki Olaf Scholz wezwał Wielką Brytanię do unikania jednostronnych działań w sprawie protokołu, podczas gdy belgijski premier Alexander De Croo powiedział, że nieprzestrzeganie umowy przez Wielką Brytanię stworzy poważny problem dla jednolitego rynku UE.

Tymczasem Stany Zjednoczone pobudziły dialog między Wielką Brytanią a UE w celu rozwiązania impasu.

Była brytyjska premier Theresa May ostrzegła, że ​​złomowanie części protokołu przez Wielką Brytanię może zaszkodzić reputacji Wielkiej Brytanii w zakresie przestrzegania prawa międzynarodowego.

„Firmy już cierpią z powodu rosnących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej” – powiedziała Angela McGowan, dyrektor Konfederacji Przemysłu Brytyjskiego w Irlandii Północnej, w odpowiedzi na oświadczenie rządu Wielkiej Brytanii.

„Ostatnią rzeczą, jakiej chcą, jest dalsza niepewność w umowach handlowych w obliczu wyzwań związanych z globalnym łańcuchem dostaw. Bardziej niż kiedykolwiek po obu stronach wymagana jest elastyczność i kompromis, aby osiągnąć trwałe rozwiązania handlowe oraz zapewnić pokój i dobrobyt” – dodała.

READ  Wulkan Tonga: Co powinieneś wiedzieć o erupcji i tsunami
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.