Connect with us

Gospodarka

„Większość środków jest gotowa, aby Allegro wejść do WIG 20.”

Published

on

2020-09-29 21:08

publikacja
2020-09-29 21:08

fot. Casimiro PT / Shutterstock

Większość funduszy przygotowała już miejsce w swoich portfelach na akcje Allegro, więc nie należy spodziewać się sprzedaży blue chipów – mówi Bartłomiej Chył, dyrektor zespołu badawczego TFI w NN Investment Partners. Szacuje udział Allegro w indeksie WIG20 na ok. 6,2–6,4 proc. Oraz 4,3–4,4 proc. W indeksie WIG.

Allegro może zostać włączone do indeksu WIG20 w ramach nadzwyczajnej rewizji indeksu po sesji 15 października trzeciego dnia sesyjnego po planowanym na 12 października debiucie spółki na giełdzie.

„Według moich szacunków Allegro wraz z dodatkową opcją stabilizacji waży około 6,2 do 6,4 proc. W TIG 20 i 4,3 do 4,4 proc. W indeksie TIG. Spodziewam się niezwykłego remontu TIG 20. Trzecia sesja odbędzie się po sesji 15 października, kiedy to debiutuje 12 października. Allegro najprawdopodobniej zastąpi mBank w indeksie – powiedział PAP Biznes Chył.

„Moim zdaniem większość inwestorów przygotowała już swoje portfele na akcje Allegro. Gdyby ktoś chciał pozycji benchmarkowej, to chyba większość sprzedaży już się odbyła. Jest to szczególnie widoczne, jeśli CD Projekt, Dino, LPP i CCC powstały przed 2 – utrzymano 3 tygodnie, obecnie nie spodziewam się znaczącej sprzedaży ze strony spółek z WIG20 – dodał.

Kilka tygodni temu analityk Trigon DM Maciej Marcinowski ocenił, że CD Projekt, którego GPW ogranicza obecnie udział do 15%, najmniej ucierpi na wejściu Allegro do WIG20. W dniu nadzwyczajnej korekty jego udział spadnie poniżej 15%, ale podczas kolejnej rewizji kwartalnej w grudniu 2020 r. Ponownie wzrośnie do granicy 15%. kosztem innych firm.

Ocenił, że odejście z WIG 20 na rzecz mBanku dostarczyło negatywnych informacji nie tylko w krótkim okresie w odniesieniu do benchmarkingu funduszy dla WIG20 (na małą skalę), ale także w dłuższej perspektywie ze względu na niższy systematyczny popyt na PPK.

READ  Hindutva jest teraz potężny i zakorzeniony w społeczeństwie; Indie przeżywają mroczny czas: Aakar Patel

14 września Allegro ogłosiło zamiar przeprowadzenia oferty publicznej i debiutu na GPW. Tego samego dnia cena LPP spadła o 3,6 proc., CDR o 3 proc., CCC o 1,4 proc., A PKN o 1,2 proc.

Według wyliczeń Marcinowskiego przeprowadzonych przez Trigon DM, Allegro w niezwykłej korekcie spełni również wymogi promocji w indeksach MSCI i FTSE. Oszacował popyt z benchmarkingu funduszy na indeksy MSCI na ok. 800 mln zł oraz z FTSE na ok. 350 mln zł.

Po mBanku Play jest kolejnym kandydatem, który może opuścić WIG20 w ramach regularnej grudniowej rewizji.

– Jeśli przetarg na przejęcie akcji Play się powiedzie, to widzę kilka firm, które w grudniowej rewizji mogłyby zastąpić telekomunikację w WIG20. Są to: Asseco Polska Amrest, Biomed Lublin, ING BSK, Grupa Kęty – powiedział Chył.

Piotr Jusiński z Ipopema Securities mówi, że Biomed Lublin prawdopodobnie zastąpi Playa wśród największych spółek GPW.

„W przypadku nadzwyczajnej rewizji Play powinien zastąpić indeks WIG20 spółką Biomed Lublin, która znalazła się na liście rezerwowej ogłoszonej podczas ostatniej kwartalnej rewizji indeksu” – napisał Piotr Jusiński w mailu do PAP Biznes.

21 września Ilias ogłosił ofertę przejęcia na 100 proc. wyemitowanych akcji Play Communications i zgodził się kupić największych akcjonariuszy telekomunikacji, aby kupić akcje, dając 40,2 proc. Głosy na walnym zgromadzeniu.

Jeśli oferta przejęcia osiągnie próg 95 procent. Z ogólnej liczby udziałów w Playa Ilias nie wyklucza obowiązkowego zakupu udziałów od udziałowców mniejszościowych i wycofania z giełdy. (PAP Biznes)

epo / pr / asa /

Źródło:PAP Biznes
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.