Connect with us

Gospodarka

Więcej miliardów od Unii dla polskich dróg!

Published

on

Pomiędzy Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKIA) podpisano pięć umów o dofinansowanie budowy dróg z funduszy europejskich. Ich łączna wartość to ponad 2,3 mld zł – powiedział w piątek podczas telekonferencji minister finansów Tadeusz Kościński.

„Dziś podpisujemy kolejne pięć umów o dofinansowanie z programu infrastrukturalno-środowiskowego. Najważniejszym z nich jest niewątpliwie budowa kolejnego odcinka autostrady A1 Częstochowa-Tuszyn. Dzięki realizacji tej inwestycji droga z Gdańska do granicy z Czechami będzie miała parametry autostrady ”- powiedział minister.

Dodał, że projekty poprawią płynność i bezpieczeństwo dróg w całym kraju i przyniosą korzyści zarówno mieszkańcom, jak i lokalnym i krajowym przedsiębiorstwom.

„Dzięki podpisanym dzisiaj kontraktom zawarliśmy ponad 90 proc. Kontraktów w ramach programu infrastrukturalno-środowiskowego. wszystkie środki udostępnione na realizację programu ”- podkreślił Kościński.

Podpisane w piątek umowy dotyczą dofinansowania budowy autostrady A1 od końca obwodnicy Częstochowy do Tuszyna, odcinka S3 Miękowo – Brzozów, obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego w ciągu S17, obwodnicy Kępna w ciągu S11 i obwodnicy Niemodlina.

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber, obecny na konferencji, powiedział, że Centrum Unijnych Projektów Transportowych zawarło z GDDKiA 68 umów na łączną kwotę prawie 38 mld zł.

„Traktujemy inwestycje drogowe przez pryzmat rozwoju i dlatego konsekwentnie je realizujemy. (…) Przed nami nowe wyzwania. Chcemy, aby kolejna perspektywa unijna czy środki z Narodowego Programu Odbudowy (…) zostały przeznaczone na projekty infrastrukturalne ”- podkreślił.

W zamian później. Dyrektor GDDKiA Tomasz Teuchowski poinformował, że zarząd zamierza do końca tego roku ubiegać się o dofinansowanie budowy obwodnicy Kędzierzyna-Koźla oraz części linii S1 między Podwarpiem a Dąbrową Górniczą.

Budowa autostrady A1 od końca obwodnicy Częstochowy do Tuszyna ma kosztować ponad 3,5 mld zł, a budżet UE to blisko 1,7 mld zł. Ponad 80-kilometrowa droga ma zostać udostępniona kierowcom od 2022 roku. Wraz z zakończeniem budowy tego odcinka budowa autostrady z Gdańska do granicy z Czechami zostanie wstrzymana.

READ  Rosja: Parlament Europejski ogłasza Rosję państwowym sponsorem terroryzmu

Koszt drogi ekspresowej S3 na odcinku Brzozowo-Miękowo to ponad 436 mln zł, z czego ponad 191 mln zł to środki unijne. Droga ma zostać przekazana kierowcom w 2021 roku.

Obwodnica Tomaszowa Lubelskiego ponownie kosztować będzie ponad 281 mln zł, z czego ponad 118 mln zł zostanie sfinansowane ze środków unijnych. Obwodnica o długości 9,58 km poprawia bezpieczeństwo i warunki ruchu na drodze S17. Skróci również czas podróży w ruchu lokalnym i tranzytowym. Droga ma zostać otwarta dla ruchu w kwietniu 2021 roku.

Budowa obwodnicy Kępna będzie kosztować 183 mln zł, z czego 97 mln zł będzie pochodziło z programu infrastrukturalno-środowiskowego. Droga o długości 8,14 km powinna być dostępna dla kierowców w maju 2021 roku.

Budowa obwodnicy Niemodlina w ciągu drogi krajowej nr 46 pochłonie ponad 299 mln zł, z czego ponad 241 mln zł zostanie sfinansowane ze środków unijnych. Inwestycja o długości 11,49 km odciąży miasto od nadmiernego ruchu drogowego i zostanie oddana do użytku w 2021 roku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *