Connect with us

Świat

Wiec wyborczy w Meksyku: 9 osób zginęło, a 54 zostało rannych w wyniku zerwania sceny przez wiatr

Published

on

Wiec wyborczy w Meksyku: 9 osób zginęło, a 54 zostało rannych w wyniku zerwania sceny przez wiatrCNN

W środę podczas wiecu wyborczego w Meksyku zginęło dziewięć osób, a kandydat na prezydenta trafił na krótko do szpitala po zawaleniu się sceny podczas silnego wiatru.

Kandydat Jorge Álvarez Máynez powiedział, że nie odniósł obrażeń w zdarzeniu, do którego doszło podczas jego wiecu wyborczego w północno-wschodnim mieście San Pedro Garza García.

Gubernator stanu Nuevo Leon w Meksyku powiedział, że co najmniej 54 osoby zostały ranne i trwa akcja ratunkowa, aby uratować część osób uwięzionych pod zawaloną sceną.

Jak poinformował gubernator Samuel García Sepúlveda, wśród ofiar śmiertelnych był nieletni w poście na Xdodał, że stan części rannych jest stabilny, a innych przechodzi operację.

„To, czego przeżyliśmy, wydarzyło się w ciągu zaledwie kilku sekund: nadeszła burza, gwałtowny wiatr i niestety scena się zawaliła, co doprowadziło do śmiertelnego wypadku” – powiedział Reutersowi Álvarez Máynez. „Po raz pierwszy zobaczyłem, że bębny muzyków w grupie, która miała grać, zostaną zdmuchnięte. Kiedy pozostali to zauważyli, pobiegli w różnych kierunkach; niektórzy odskoczyli na bok (sceny), a ja odskoczyłem”.

Na filmach udostępnianych w mediach społecznościowych widać moment, w którym silny podmuch wiatru powoduje zawalenie się sceny. Álvarez Máynez i jego zespół uciekają w poszukiwaniu schronienia, gdy konstrukcja zawierająca duży ekran wideo spada na scenę i część widowni.

Na nagraniu nakręconym po wypadku widać na miejscu dużą liczbę karetek pogotowia ratunkowego, których światła migają w ciemności, gdy zabierani są ranni. Teren został otoczony kordonem i strzeżony przez silnie uzbrojone siły bezpieczeństwa.

Obserwacje w pobliżu Monterrey pokazują, że wystąpiły burze, które przyniosły porywisty wiatr o prędkości co najmniej 40 do 50 kilometrów (około 25 do 30 mil na godzinę). Miejsce sceny prawdopodobnie zostało uderzone przez front podmuchu wiatru, podczas którego nagle pojawia się porywisty wiatr, który zmienia kierunek w wyniku pobliskich burz.

Álvarez Máynez powiedział później, że po upadku zawiesi wszystkie działania w ramach kampanii, ale pozostanie w stanie, aby monitorować sytuację i ofiary.

„Musimy okazać solidarność, nic nie zrekompensuje wypadku, tego rodzaju szkód i [people] nie zostaną sami z tą tragedią i jej konsekwencjami dla ich życia” – powiedział Álvarez Máynez.

38-letni kongresmen reprezentuje centrolewicową partię Ruchu Obywatelskiego i został wybrany na jej kandydata w styczniu po wycofaniu się Garcíi Sepúlvedy. García Sepúlveda został zmuszony do powrotu na stanowisko gubernatora, gdy za rządów jego tymczasowego następcy wybuchł chaos polityczny, przez co jego kampania prezydencka stała się nie do utrzymania.

Álvarez Máynez ma niewielkie szanse na wygranie prezydentury – wybory postrzegane są jako pojedynek pomiędzy byłą burmistrz Meksyku Claudią Sheinbaum, bliską sojuszniczką Prezydent Meksyku Andrés Manuel López Obradororaz były senator Xochitl Gálvez, który reprezentuje koalicję opozycji.

Ponieważ w sondażach obie kobiety mają dużą przewagę, Meksyk prawie na pewno wybierze w czerwcu pierwszą kobietę na prezydenta.

W rozmowie z reporterami Álvarez Máynez powiedział, że służby ochrony ludności przed imprezą sprawdzały „konstrukcję planu”, ale organizatorów była zaskoczona siłą podmuchów wiatru.

Obejrzyj tę interaktywną zawartość na CNN.com

Daniela Becerrila/Reuters

Kandydat na prezydenta Partii Ruchu Obywatelskiego, Jorge Álvarez Máynez, na miejscu wypadku w San Pedro Garza Garcia w Meksyku.

„Warunki pogodowe były bardzo nietypowe: deszcz nie trwał nawet pięciu minut… to nawet nie była burza, to było naprawdę nietypowe” – powiedział.

READ  Christ Church Cathedral wznosi się 10 lat po trzęsieniu

Kandydat na prezydenta zapowiedział wszczęcie śledztwa w sprawie incydentu.

Gubernator García Sepúlveda nalegał, aby mieszkańcy regionu pozostali w domach i ostrzegł przed dalszymi silnymi wiatrami, burzami i deszczem.

Głowy Meksyku w drodze na swoje najważniejsze wybory w historii 2 czerwca, który został naznaczony przez Wzrost przemocy politycznej i zabójstwa.

Szacuje się, że do wyborów zgłosiło się 70 000 kandydatów, rywalizujących o ponad 20 000 stanowisk, w tym o stanowisko prezydenta i gubernatora dziewięciu stanów.

W tym roku zgłosiło się już co najmniej 28 kandydatów zostali zaatakowaniWedług grupy badawczej Data Cívica od 1 kwietnia zginęło 16 osób, a liczba ta ma przewyższyć nawet najkrwawsze cykle wyborcze w przeszłości Meksyku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *