Connect with us

Nauka

Wiadomości ze świata 02.10 | Świat TVP

Published

on

Siły ukraińskie chronią wyzwolone miasto Lyman, kilka krajów na całym świecie przeprowadza wybory, a panika w Indonezji powoduje masowe ofiary śmiertelne. To i wiele więcej można znaleźć w niedzielnym wydaniu World News.

Putin staje w obliczu kolejnej upokarzającej porażki

Terytoria uwolnione spod rosyjskiej okupacji rozszerzyły kontrolę Kijowa na obwód doniecki, a wojska ukraińskie ponownie wkroczyły do ​​obwodu ługańskiego, podczas gdy kontrofensywa na południu popycha rosyjskich żołnierzy do granic możliwości. W odpowiedzi Rosja ogłosiła częściowe rozmieszczenie 300 000 żołnierzy, próbując utrzymać swoje zdobycze terytorialne na Ukrainie. Ukraiński korespondent TVP World, Don Arleth, poinformował, czy ten desperacki ruch może odwrócić losy Rosji, zwłaszcza w kontekście kolejnej upokarzającej porażki, uwolnienia Lymana.

Erdoğan grozi zablokowaniem ekspansji NATO

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan powtórzył wczoraj swoją groźbę zawetowania szwedzkich i fińskich propozycji członkostwa w NATO, mówiąc, że nie przedstawi swojej umowy, dopóki oba nordyckie narody nie uznają gwarancji udzielonych Ankarze.

Wybory w Bułgarii

W Bułgarii odbywają się czwarte wybory w ciągu zaledwie dwóch lat. Scena polityczna kraju jest podzielona na trzy kierunki: prawicowe, lewicowe i antysystemowe, co utrudnia tworzenie koalicji rządowej.

Bośnia głosów

Obywatele Bośni i Hercegowiny wybierają swój parlament i kolektywną głowę państwa. System polityczny kraju ma na celu utrzymanie równowagi sił między różnymi grupami etnicznymi, co skutkuje złożonym procesem decyzyjnym.

Wybory powszechne w Brazylii

Brazylijczycy głosowali w niedzielę w pierwszej turze najbardziej spolaryzowanych wyborów w kraju od dziesięcioleci. Sondaże wskazują, że były prezydent Luiz Inácio Lula da Silva wyprzedza prawicowego urzędującego Jaira Bolsonaro.

Wymiana więźniów USA-Wenezuela

Wenezuela i USA przeprowadziły wymianę więźniów. Porozumienie oznacza poprawę napiętych w ostatnim czasie stosunków między oboma państwami.

Stampeda na meczu piłki nożnej w Indonezji

Podczas meczu piłki nożnej w Indonezji w jednej z najgorszych tragedii na stadionach sportowych na świecie zginęło co najmniej 125 osób, a około 180 zostało rannych. Wydarzenie nastąpiło po tym, jak jawajska drużyna Arema została pokonana przez rywalkę Persebaya Surabaya w sobotni wieczór na stadionie Kanjuruhan we Wschodniej Jawie.

READ  Polski Instytut Kultury i Nauki powołuje nowego dyrektora

Ambasada Francji zaatakowana

Ambasada Francji w Wagadugu, zachodnioafrykańskim kraju Burkina Faso, została zaatakowana przez tłum protestujących po oskarżeniach, że Paryż próbuje przywrócić władzę zdetronizowanemu władcy kraju Paulowi-Henri Damiba, który został obalony w wyniku zamachu stanu 30 września. Rząd wojskowy, który przejął władzę w piątek, wezwał do spokoju.

Polski przystanek w Nowym Jorku

Czerwień i biel ogarnęły słynną nowojorską ulicę 5th Avenue, gdy tysiące Amerykanów pochodzenia polskiego bierze udział w 85. dorocznej paradzie Pulaski Day Parade. W tym roku tematem przewodnim jest Marsz Sercem, Duszą i Miłością z Polski.

Nowy kanał TVP

Nowy kanał tematyczny TVP Nauka ruszy oficjalnie 3 października 2022 roku. Nowy kanał dostarczy widzom fascynujących treści popularnonaukowych. Oto więcej.

Gość wiadomości ze świata

Przemysław Żurawski vel Grajewski, profesor politologii na Uniwersytecie Łódzkim, na zaproszenie TVP World opowiedział o przebiegu ukraińskiej kontrofensywy na wschodzie kraju i o tym, jak obnaża ona Rosję jako giganta na glinianych stopach.

źródło:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.