Connect with us

Nauka

Wiadomości na temat koronawirusa na żywo: pandemia jeszcze się nie skończyła, ale nabiera tempa, ostrzega WHO; Polska zniesie blokadę | Wiadomości ze świata

Published

on

Od grudnia do kwietnia państwowe media w obu krajach publikowały w Internecie fałszywe wiadomości w kilku językach, wywołując sensację w kwestii bezpieczeństwa szczepionek, tworząc bezpodstawne powiązania między szczepionkami a zgonami w Europie oraz promując rosyjskie i chińskie szczepionki jako przełożonych, poinformowało badanie UE.

Kreml i Pekin zaprzeczają wszystkim oskarżeniom o dezinformację ze strony UE, która regularnie publikuje raporty i stara się współpracować z Google, Facebookiem, Twitterem i Microsoftem, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się fałszywych wiadomości.

Rosyjska i chińska dyplomacja dotycząca szczepionek „kieruje się logiką gry o sumie zerowej i jest połączona z dezinformacją i wysiłkami manipulacyjnymi, aby podważyć zaufanie do zachodnich szczepionek” – stwierdzono w badaniu UE opublikowanym przez jednostkę dezinformacyjną bloku, będącą częścią ramienia polityki zagranicznej ESDZ.

„Zarówno Rosja, jak i Chiny wykorzystują media kontrolowane przez państwo, sieci pośredników i media społecznościowe, w tym oficjalne konta dyplomatyczne w mediach społecznościowych, aby osiągnąć te cele” – czytamy w raporcie, przytaczając w tym roku 100 rosyjskich przykładów.

UE i NATO regularnie oskarżają Rosję o tajne działania, w tym dezinformację, próbując zdestabilizować Zachód wykorzystując podziały społeczne.

Problemy z dostarczeniem szczepionki z AstraZeneca, a także bardzo rzadkie skutki uboczne stosowania preparatów Astra i Johnson & Johnson W raporcie stwierdzono, że skonfiskowano szczepionki.

„Zarówno oficjalne chińskie kanały, jak i prokremlowskie media rozszerzyły treść na temat rzekomych skutków ubocznych zachodnich szczepionek, zniekształcając i wywołując sensację doniesień międzynarodowych mediów i kojarząc zgony z Pfizer / BioNTech szczepionka w Norwegia, Hiszpania i gdzie indziej ”, głosi raport.

Rosja zaprzecza takiej taktyce i prezydentowi Władimir Putin oskarżył zagranicznych wrogów o atakowanie Rosji poprzez rozpowszechnianie fałszywych wiadomości o koronawirusie.

W zeszłym roku Chiny próbowały zablokować raport UE, w którym stwierdzono, że Pekin szerzył dezinformację o wybuchu koronawirusa, wynika z dochodzenia Reutera.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *