Connect with us

Świat

Według Rosji w katastrofie wojskowego samolotu w pobliżu granicy z Ukrainą zginęły 74 osoby

Published

on

Według Rosji w katastrofie wojskowego samolotu w pobliżu granicy z Ukrainą zginęły 74 osobyCNN

Wszystkie 74 osoby, w tym kilkudziesięciu ukraińskich żołnierzy, znajdujące się na pokładzie rosyjskiego samolotu wojskowego zginęły w środowej katastrofie w obwodzie Biełgorod w pobliżu granicy z Ukrainą, podali rosyjscy urzędnicy, w miarę jak narastały spekulacje na temat przyczyn zdarzenia.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony oskarżyło Ukrainę o zestrzelenie samolotu transportowego Iljuszyn-76 w rosyjskiej przestrzeni powietrznej, 5–6 km (około 3–3,7 mil) od wsi Jabłonowo w obwodzie koroczańskim. Stwierdzono, że Kijów użył systemu rakiet przeciwlotniczych do ataku na samolot i nazwał to aktem terroryzmu.

„Samolot został zniszczony przez ukraińskie siły zbrojne z rejonu Lipców obwodu charkowskiego przy użyciu przeciwlotniczego systemu rakietowego” – podało ministerstwo w oświadczeniu.

„Sprzęt radarowy Rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych zarejestrował wystrzelenie dwóch ukraińskich rakiet”.

Według gubernatora obwodu Wiaczesława Gładkowa na krótko przed katastrofą systemy obrony powietrznej w obwodzie biełgorodskim były aktywne.

Kijów na razie nie skomentował roszczeń Moskwy. Tymczasem ukraińskie źródła podały, że samolot przewoził rakiety dla systemu obrony powietrznej S-300. CNN nie może niezależnie weryfikować żadnych twierdzeń.

Film geolokalizowany przez CNN zdawał się pokazywać ostatnie sekundy samolotu Ił-76 przed uderzeniem w ziemię.

Film został nakręcony w Jabłonowie, około 40 kilometrów (25 mil) na północny wschód od Biełgorodu, i zaczyna się, gdy samolot już stromo opada. Tuż przed zniknięciem za przejeżdżającą ciężarówką i drzewami widać, że coś, co wydaje się być częścią samolotu, spada z przodu kadłuba.

Dwie sekundy później, gdy samolot znika z pola widzenia, można zobaczyć ogromną kulę ognia i czarny dym wydobywający się z niewidocznego miejsca uderzenia w ziemię.

Następnie kamera przesuwa się ostro w lewo i pokazuje coś, co wygląda jak mała chmura dymu. Może to wskazywać na możliwą eksplozję samolotu, chociaż na podstawie nagrania wideo nie można z całą pewnością określić trajektorii samolotu.

READ  Feleti Teo zostaje nowym premierem Tuvalu po tym, jak wybory wyeliminowały zwolenników Tajwanu

Kilku naocznych świadków zeznało, że w chwili katastrofy słyszeli głośne, grzmiące oklaski, po których ogłoszono alarm przeciwlotniczy w rosyjskim mieście.

„Usłyszeliśmy jeden lub dwa głośne huki. W odstępach jednej minuty lub krótszych. Drugi huk był znacznie głośniejszy. Wszyscy wybiegliśmy zobaczyć, czy ktoś nie potrzebuje pomocy, ale wypadek miał miejsce dalej za wioską. Było bardzo głośno i strasznie” – powiedziała rosyjskiej prasie RIA Novosti jedna z kobiet.

„Usłyszeliśmy trzy klaśnięcia. Klaskanie było wystarczająco głośne i pomyśleliśmy, że coś gdzieś spadło lub że rakiety zostały wystrzelone w powietrze. Zaraz potem chłopcy z mojej klasy zaczęli opowiadać, że w Biełgorodzie włączył się alarm lotniczy i zawyła syrena” – powiedział jeden z młodych mężczyzn.

Inny mężczyzna powiedział, że po głośnych dźwiękach w pomieszczeniu pojawiły się „silne wibracje”.

Piloci Ił-76 zdołali skierować samolot z dala od wsi Jabłonowo, poświęcając życie – powiedział proboszcz miejscowego kościoła ks. Gieorgij Borovikov.

Rosyjskie agencje informacyjne, powołując się na Ministerstwo Obrony, podały, że na pokładzie samolotu było 65 ukraińskich żołnierzy, którzy zostali przewiezieni samolotem do Biełgorodu przed wymianą więźniów.

Ukraińska agencja rządowa ds. jeńców wojennych oświadczyła, że ​​bada twierdzenia, że ​​samolotem przewozili ukraińskich żołnierzy.

W oświadczeniu „Kwatery Koordynacyjnej ds. Postępowania z Jeńcami Wojennymi Ukrainy” nie podano dalszych szczegółów, ale przestrzeżono, że Rosja „aktywnie prowadzi specjalne operacje informacyjne przeciwko Ukrainie, mające na celu destabilizację ukraińskiego społeczeństwa”.

Ukraina potwierdziła, że ​​w środę planowana jest wymiana jeńców wojennych z Rosją. „W tej chwili coś takiego się nie dzieje” – powiedział CNN Andrij Yuson z ukraińskiego wywiadu obrony.

Według rosyjskich urzędników na pokładzie samolotu było także sześciu rosyjskich członków załogi i trzech „personelu eskortującego”. Andriej Kartapołow, członek komisji obrony rosyjskiego parlamentu, powiedział, że drugi samolot wojskowy, także Ił-76, przewoził kolejnych 80 przekierowanych jeńców wojennych.

READ  Rosyjskie uzbrojenie wojskowe denerwuje Waszyngton

Kartapołow powiedział, że „ukraińskie kierownictwo było świadome zbliżającej się wymiany zdań i zostało poinformowane o sposobie dostarczenia więźniów”. -zrobiłem IRIS.

Gubernator Biełgorodu Wiaczesław Gładkow powiedział, że przyczyny katastrofy są badane. „Samolot transportowy rozbił się w dzielnicy Korochansky. Spadł na polu w pobliżu osady. Wszyscy na pokładzie zginęli” – powiedział Gladkow. „Miejsce katastrofy jest obecnie otoczone kordonem. „Na miejscu są wszystkie służby operacyjne, prowadzone są czynności dochodzeniowe” – dodał.

Obejrzyj tę interaktywną zawartość na CNN.com

Według Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego Iljuszyn Ił-76 to wojskowy samolot transportowy z czasów radzieckich o ładowności ponad 50 ton. Eurokontrola. Jest używany od 1975 roku.

Jednym z nich było przygraniczne miasto Biełgorod najbardziej śmiercionośnych ukraińskich ataków na ziemi rosyjskiej pod koniec ubiegłego roku. W atakach zginęły co najmniej 24 osoby, w tym troje dzieci, a 108 innych zostało rannych, co spowodowało rosyjski odwet w obwodzie charkowskim na Ukrainie.

Do katastrofy lotniczej dochodzi w momencie, gdy wojna Rosji na Ukrainie wkracza w trzeci rok, a w ostatnich miesiącach obie strony osiągnęły niewielki postęp na polu bitwy. Oceny zachodnich tajnych służb ostrzec że w tym roku ruch na polu bitwy może nadal znajdować się w stagnacji.

W czasie konfliktu Kijów i Moskwa wymieniły jeńców wojennych. Największa wymiana miała miejsce na początku stycznia, kiedy obie strony Wymieniono ponad 200 więźniów.

To rozwijająca się historia, która będzie aktualizowana.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *