Connect with us

Świat

Koronawirus szaleje w Czechach. Dziś rząd zamyka szkoły, bary i dyskoteki. Możesz tam iść

Published

on

Granice są otwarte, ale większość atrakcji, które kochają Ślązacy, właśnie zamknęła: zoo w Ostrawie czy knajpy w słynnej imprezowej Stodolni. Ograniczenia wchodzą w życie w Czechach 14 października. Jedziesz tam pociągiem? Pomyśl o maskach w poczekalniach i na peronach.

Czesi walczą z koronawirusem. Gwałtowny wzrost infekcji i nowe ograniczenia w Czechach

W Republice Czeskiej z zaledwie 10 milionami mieszkańcówDzienna liczba zakażeń przekracza 4000 (do 12 października 1051 osób zmarło z powodu koronawirusa). Od środy, 14 października, czeski rząd nałożył poważne ograniczenia. Po wprowadzeniu stanu wyjątkowego w Czechach (5 października), atrakcje turystyczne i zamki zostały szybko zamknięte, zoo w Ostrawie zostało zamknięte na kilka dni, większość obiektów turystycznych. A ostrzejsze ograniczenia zaczną obowiązywać od środy, 14 października.

Republika Czeska zamyka szkoły, restauracje, bary …

– Od środy nie można zebrać więcej niż sześć osób w jednym miejscuczy na zewnątrz czy wewnątrz. Klienci nie mogą odwiedzać restauracji, barów i restauracji. Są podawane tylko przez okno publikacji, ale tylko do 20:00. Jedynymi wyjątkami są restauracje hotelowe dla gości hotelowych oraz wesela i przyjęcia okolicznościowe.

Nie przegap tego

– Wszystkie kluby muzyczne, taneczne, gry i inne kluby towarzyskie i dyskoteki muszą być zamknięte. Zgodnie z komunikatem rządu czeskiego spożywanie napojów alkoholowych w miejscach publicznych będzie całkowicie zabronione.

Nastąpią również zmiany w sposobie działania obiektów szkolnych. Po gwałtownym spadku nauczania teoretycznego na uniwersytetach i w szkołach średnich Szkoły podstawowe, Kluby i kluby szkolne będą również całkowicie zamknięte od 14 października. Otworzą się 2 listopada.

Musisz wiedzieć

Premier Czech: Nie możemy powtórzyć scenariusza włoskiego

– Mamy świadomość, że warto spróbować. Próba, która musi się udać. Aby kontrolować epidemię, powiedział premier Czech Andrej Babiš.

– Chcielibyśmy prosić społeczeństwo i obywateli o zrozumienie. Jest to bardzo ważne, ponieważ nie chcemy ryzykować scenariusza z Izraela czy Włoch. Oczywiście decyzja była trudna, ale myślę, że mamy jasną wizję powrotu do normalności i jestem przekonany, że razem z Państwem odniesiemy sukces i pokonamy wirusa jak w pierwszej fali – powiedział czeski premier. – Mamy doświadczenie, mamy jasne plany, mamy jasną wizję, ale teraz priorytetem dla naszych szpitali jest poradzenie sobie ze wzrostem liczby osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 – zaapelował premier.

READ  Nigeryjski ewangelista telewizyjny pochowany w Lagos

Od teraz maski na peronach, poczekalniach i przystankach

Akademiki, domy młodzieżowe i szkoły z internatem Zabrania się przyjmowania studentów, z wyjątkiem tych, na których rząd nałożył obowiązki pracownicze. Obowiązek pracy dotyczy studentów wybranych kierunków medycznych, farmaceutycznych, stomatologicznych oraz wyższych zawodowych i średnich.

Od dziś, od wtorku 13 października, ludzie będą musieli zakładać maski lub kaski na przystankach, peronach i poczekalniach komunikacji miejskiej.

Rząd wznowił także ograniczenia w funkcjonowaniu usług socjalnych, zakazał urzędnikom opuszczania lokali dla klientów usług socjalnych, jak to uczynił wiosną, oraz podjął kroki, aby obywatele nie mogli ubiegać się o świadczenia socjalne trzeba skontaktować się z władzami: zostanie to zrobione drogą elektroniczną.

Koniecznie musisz to zobaczyć

Darmowe maski dla potrzebujących

Rząd zdecydował również o uwolnieniu 190 000 masek oddechowych z państwowych rezerw zaopatrzenia dla osób otrzymujących renty inwalidzkie.

Państwo zapewni również środki ochrony indywidualnej pracownikom placówek dla dzieci potrzebujących natychmiastowej pomocy oraz dzieciom, które będą się nimi opiekować w nagłych wypadkach. 26 580 masek oddechowych, 49 500 rękawic ochronnych i 2475 pokrowców ochronnych pochodzi z rezerw.

Czeski rząd przeznaczy 205 mln koron na zakup leków zawierających remdesivir. Jak dotąd jest to najlepszy sposób radzenia sobie z wirusem. Zakup odbywa się za pośrednictwem Unii Europejskiej, która ma uzgodnioną w umowie wielkość dostaw od amerykańskiego producenta. Republika Czeska powinna dostać 10 000. Oczekuje się, że fiolki w październiku, które wystarczą do leczenia około 1650 pacjentów, zwiększą liczbę porodów w nadchodzących miesiącach.

Obecnie w czeskich szpitalach hospitalizowanych jest 2146 pacjentów z COVID-19.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *