Connect with us

Świat

Według dokumentów sądowych Novak Djokovic otrzymał zwolnienie lekarskie po pozytywnym wyniku testu na Covid-19 w grudniu

Published

on

Rozwój następuje w ten sposób tenis Światowy numer 1 zostaje zamknięty w hotelu w Melbourne, gdy przed turniejem rozpaczliwie pozywa go do cofnięcia wizy.

„Pan Djokovic otrzymał list od dyrektora medycznego Tennis Australia w dniu 30 grudnia 2021 r., informujący go, że przyznano mu„ zwolnienie lekarskie ze szczepienia COVID ”z powodu, że niedawno wycofał się z COVID, wyzdrowiał ”, dokument czyta powiedział.

Pierwszy pozytywny test PCR Djokovica na Covid został zarejestrowany 16 grudnia 2021 r. i po braku oznak gorączki lub „objawów ze strony układu oddechowego”, w dokumencie stwierdzono, że złożył wniosek o zwolnienie lekarskie, aby wziąć udział w Australian Open.

34-latek, który wcześniej krytykował mandaty do szczepienia przeciwko Covid-19, otrzymał zwolnienie medyczne, aby wziąć udział w turnieju bez szczepienia „ze względu na to, że niedawno wyzdrowiał z COVID”, powiedzieli jego prawnicy we wniosku sądowym w sobotę.

Dokumenty przedstawione w sądzie przed przesłuchaniem Djokovica w poniedziałek potwierdziły, że zawodnik nie był szczepiony, gdy przybył do Australii 5 stycznia.

Po przesłuchaniu przez Australian Border Force, w zgłoszeniu stwierdzono, że wyjątek Djokovica na mocy australijskiej ustawy BioSecurity został unieważniony, ponieważ jego „poprzednia infekcja COVID-19 nie jest uważana za medyczne przeciwwskazanie do szczepienia przeciwko Covid-19 w Australii”.

„Przeciwwskazanie medyczne” jest podawane w pewnych sytuacjach, gdy leki, procedury, szczepionki lub zabiegi chirurgiczne nie powinny być stosowane, ponieważ może to być szkodliwe dla zdrowia danej osoby.

Wiza Djokovica została następnie anulowana 6 stycznia o 4:11 czasu lokalnego zgodnie z sekcją 116 (1) (e) ustawy o migracji, która „pozwala na anulowanie wizy, jeśli jej posiadacz stanowi zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa”. lub dobry porządek społeczności australijskiej lub jakiejkolwiek osoby w społeczności australijskiej.”

Adwokaci Djokovica argumentowali we wniosku, że dziewięciokrotny zwycięzca Australian Open miał wszelkie powody, by sądzić, że będzie mógł wjechać do kraju, ponieważ „posiadał wizę, która nie spełniała żadnych istotnych wymagań… zaświadczenie lekarskie Otrzymał zwolnienie ze szczepień ”. od organizatora turnieju… i otrzymał dokument z MSW, w którym został poinformowany, że spełnia warunki przybycia bez kwarantanny.”

„List do Home Office” cytowany przez prawników Djokovica dotyczy formularza Australian Travel Declaration (ATD), standardowego dokumentu, który muszą wypełnić wszyscy pasażerowie przybywający do kraju co najmniej 72 godziny przed odlotem.

Zgodnie z rozszerzonymi wytycznymi Australijskiej Grupy Doradczej ds. Szczepień w sprawie Tymczasowych Zwolnień Medycznych dla Szczepionek Covid-19, w niektórych przypadkach posiadacze wiz mogą otrzymać zwolnienie, które jest „zakażeniem SARS-CoV-2 potwierdzonym PCR”, gdzie szczepienie może być odroczone do 6 miesięcy po zakażeniu ”.

Jednak premier Scott Morrison powiedział dziennikarzom w czwartek, że Tennis Australia został poinformowany w liście z listopada 2021 r., że nieszczepieni gracze z niedawną infekcją Covid-19 nie mogą wjeżdżać do kraju.

Djokovic nie ujawnił publicznie swojego statusu szczepień, ale na konferencji prasowej w czwartek Morrison powiedział, że 34-latek „nie ma ważnego zwolnienia lekarskiego” z obowiązkowych szczepień przed wjazdem do kraju.

Zespół prawników Djokovica złożył wniosek o nakaz sądowy przeciwko decyzji australijskiej straży granicznej o cofnięciu wizy. Według Reutersa i publicznego nadawcy ABC, Federalny Trybunał Sprawiedliwości odłożył decyzję, czy może pozostać w Australii, czy zostać deportowany do poniedziałku.

W miarę jak saga Visa trwa, wielu innych graczy poparło Djokovic, w tym Australijczyk Nick Kyrgios i Amerykanin John Isner.

W rodzinnej Serbii rodzina Djokoviców protestowała przed Zgromadzeniem Narodowym tego kraju w Belgradzie na początku tego tygodnia. Ojciec Djokovica, Srdan, powiedział, że władze przetrzymują jego syna jako „więźnia” – zaprzeczyła temu australijska minister spraw wewnętrznych Karen Andrews.

READ  Blinken unika pytania, czy Stany Zjednoczone zwróciły się do Izraela o odroczenie operacji naziemnej

„On może jechać w każdej chwili, a Border Force rzeczywiście to umożliwi” – ​​powiedział Andrews w piątek dla ABC.

„Obowiązkiem indywidualnego podróżującego jest upewnienie się, że posiada wszystkie niezbędne dokumenty wymagane do wjazdu do Australii”.

Do relacji przyczynili się Niamh Kennedy z CNN i George Ramsay.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *