Connect with us

Świat

Według Ardern z Nowej Zelandii różnice w stosunku do Chin stają się coraz trudniejsze do pogodzenia

Published

on

Różnice między Nową Zelandią a jej głównym partnerem handlowym, Chinami, stają się coraz trudniejsze do pogodzenia wraz ze wzrostem i zmianami roli Pekinu na świecie – powiedziała w poniedziałek premier Jacinda Ardern.

Komentarze pojawiają się, gdy Nowa Zelandia znajduje się pod presją niektórych elementów wśród jej zachodnich sojuszników, którzy nie chcą używać Sojuszu Pięciu Oczu na rzecz Wywiadu i Bezpieczeństwa do krytykowania Pekinu.

Przemawiając na China Business Summit w Auckland, Ardern powiedział, że są rzeczy, z którymi Chiny i Nowa Zelandia „nie zgadzają się i nie zgadzają”, ale dodał, że te różnice nie muszą definiować ich relacji.

„Nikomu tu nie umknie, że różnice między naszymi systemami – oraz interesami i wartościami, które kształtują te systemy – są coraz trudniejsze do pogodzenia w miarę wzrostu i zmian roli Chin na świecie” – powiedział Ardern.

„Jest to wyzwanie, z którym my i wiele innych krajów w regionie Indo-Pacyfiku, ale także w Europie i innych regionach również walczymy” – dodała.

W komentarzach z zeszłego miesiąca, które wywołały pewną reakcję zachodnich sojuszników, sekretarz stanu Nanaia Mahuta powiedziała, że ​​niewygodne jest rozszerzenie roli Five Eyes, która obejmuje Australię, Wielką Brytanię, Kanadę i Stany Zjednoczone. Kontynuuj czytanie

„Wydaje się, że to przemówienie ma na celu odwrócenie zaskakująco ostrej i brutalnej krytyki ze strony komentatorów po wystąpieniach Mahuty w zeszłym miesiącu” – powiedział Geoffrey Miller, międzynarodowy analityk na politycznej stronie internetowej Democracy Project.

Komentarze nie zmieniają jednak ogólnego zwrotu Nowej Zelandii w kierunku bardziej przyjaznego Chinom, a przynajmniej bardziej neutralnego, stanowiska, powiedział.

„Ardern i Mahuta sprzedają nowe stanowisko, podczas gdy Nowa Zelandia promuje„ niezależną politykę zagraniczną ”, która nie jest lojalna wobec żadnego większego bloku” – dodał.

WRAŻLIWE PYTANIA

READ  Koronawirus w Polsce. Zakaz lotów od 30 września 2020 r. Lista krajów

Chiny, które odpowiadają za prawie jedną trzecią eksportu Nowej Zelandii, oskarżyły Five Eyes o współpracę przy oświadczeniach w sprawie Hongkongu i traktowania etnicznych muzułmańskich Ujgurów w Xinjiangu.

We wtorek parlament Nowej Zelandii rozpatrzy wniosek mniejszej partii o uznanie sytuacji w Xinjiangu za ludobójstwo.

Ardern powiedział, że Nowa Zelandia będzie nadal omawiać te kwestie zarówno indywidualnie, jak i za pośrednictwem swoich partnerów, zauważając, że zarządzanie relacjami z Chinami nie zawsze będzie łatwe.

Ambasador Chin w Nowej Zelandii Wu Xi, który również przemawiał podczas uroczystości, ostrzegł, że kwestie związane z Hongkongiem i Xinjiangiem są sprawami wewnętrznymi Chin.

„Mamy nadzieję, że strona nowozelandzka może mieć cel i sprawiedliwe stanowisko, przestrzegać prawa międzynarodowego i nie ingerować w wewnętrzne sprawy Chin w celu utrzymania stałego rozwoju naszych stosunków dwustronnych” – powiedziała w swoim przemówieniu.

Pekin jest uwikłany w spór dyplomatyczny z Australią i nałożył ograniczenia handlowe po tym, jak Canberra prowadziła kampanię na rzecz międzynarodowego dochodzenia w sprawie źródła koronawirusa. Chiny zaprzeczają, że ograniczenia są odwetem, twierdząc, że zmniejszony import australijskich produktów jest wynikiem własnych wyborów kupujących.

W weekend amerykański sekretarz stanu Antony Blinken powiedział, że Chiny działały ostatnio „bardziej agresywnie za granicą” i są „coraz bardziej kontrowersyjne”. Kontynuuj czytanie

Zapytany, czy Nowa Zelandia, podobnie jak Australia, ryzykowałaby ukaranie handlu z Chinami w celu utrzymania wartości, Ardern powiedział: „Byłby problem dla wszystkich w Nowej Zelandii, gdyby rozważano:” Czy o tym mówimy, czy też zbyt zaniepokojony? wpływ ekonomiczny? „”

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *