Connect with us

Nauka

Walter Gratzer, chemik biofizyczny i pisarz naukowy, umiera w wieku 89

Published

on

Calter Gratzer, chemik biofizyczny znany ze swoich popularnonaukowych tekstów, zmarł 20 października w wieku 89 lat.

Grazter urodził się 20 września 1932 r. w mieście zwanym Wrocław, Niemcy (obecnie Wrocław, Polska), według pośmiertny z King’s College London, napisany przez biologa komórkowego Simona Hughesa, kolegi Gratzera na uniwersytecie. W 1939 roku Gratzer i jego żydowska rodzina przenieśli się do Wielkiej Brytanii z powodu rosnących obaw o bezpieczeństwo. W 1951 rozpoczął studia licencjackie z chemii na Uniwersytecie Oksfordzkim, a po ich ukończeniu w 1954 wstąpił do Królewskich Sił Powietrznych, gdzie służył przez kilka lat.

Gratzer następnie obronił doktorat, badając białka hemoglobiny w Narodowym Instytucie Badań Medycznych w Mill Hill w Londynie. Po uzyskaniu dyplomu w 1960 roku przepłynął Atlantyk, aby badać biochemię kwasów nukleinowych na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge w stanie Massachusetts. Tam poznał Hannah Gould, koleżankę z habilitacji, którą poślubił w 1963 roku, pisze Opiekun. W tym czasie odegrał również pionierską rolę w metodach elektroforezy żelowej do sortowania RNA według rozmiaru, zgodnie z nekrologiem Hughesa.

Gratzer wrócił do Londynu w tym samym roku, aby zostać profesorem w King’s College London. Tam jego zainteresowania naukowe przesunęły się z powrotem z kwasów nukleinowych na biochemię białek i przez kilka następnych dziesięcioleci badał struktura rybosomalna, dynamika białka motorycznego miozyna, oraz cytoszkielet białkowy czerwonych krwinek.

Również w latach 60. Gratzer zaczął interesować się nieakademickim pisaniem naukowym. Po tym, jak John Maddox został NaturaRedaktor w 1966, Gratzer był nieoficjalnym korespondentem biologii dla czasopisma, a także zaufanym doradcą Maddoxa w sprawie tego, co publikować badania biologii molekularnej, książki do recenzji, a nawet czyje nekrologi publikować. Według fragmentu pamięci autorstwa Natura, Gatzer kontynuował doradzanie Naturaredaktorzy biologii z lat 90.

Gatzer napisał także liczne recenzje książek, artykuły opiniotwórcze i książki popularnonaukowe, obejmujące wszystko, od odżywiania po chemię cząsteczek. „Elegancja i klarowność jego pisma była i pozostaje radością” – pisze Hughes. „Jako gawędziarz, czy to w druku, czy osobiście, był niezrównany”.

READ  Kraków gospodarzem Kongresu ICCA 2022
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *