Connect with us

Nauka

W tym tygodniu pada deszcz meteorytów północnej Taurydy

Published

on

Północny Deszcz meteorytów Taurydów obserwowano na niebie od października, ale roczny deszcz osiągnie szczyt 11 i 12 listopada, zgodnie z Amerykańskie Towarzystwo Meteorów.
W tym czasie Ziemia będzie przechodzić przez najgęstszą część strumienia szczątków komety 2P / Encke, ciała niebieskiego dającego początek deszczom północnej Taurydy, według Billa Cooke Jr., który kieruje Biuro ds. Środowiska meteoroidów NASA.

„Stargazery” mogą spodziewać się, że w te szczytowe noce zobaczą około pięciu kul ognia na godzinę, powiedział Cooke. Pomimo ognistej nazwy kule ognia są całkowicie bezpieczne i nikogo nie skrzywdzą.

Kule ognia to meteory, które świecą jaśniej niż planeta Wenus, która jest najjaśniejszym obiektem na nocnym niebie po księżycu, powiedział Cooke. Zwykle utrzymują się przez około sekundę lub dwie, w porównaniu do przeciętnego meteoru, który zwykle trwa mniej niż pół sekundy, powiedział Robert Lunsford, koordynator raportu o ognistej kuli stowarzyszenia meteorologicznego.

Podczas obserwacji gwiazd w latach 80. Lunsford powiedział, że widział kulę ognia z roju meteorytów Taurydów i wyglądało to tak, jakby pojawił się księżyc w pełni.

„Pamiętam, jak siedziałem przy teleskopie, a ziemia właśnie się rozjaśniła” – powiedział Lunsford. „Spojrzałem w górę wystarczająco szybko, aby zobaczyć, jak meteoryt przelatuje.”

Cooke korzysta obecnie z rozbudowanego systemu kamer NASA, aby zobaczyć meteoryty Taurydów, ale kiedy był młodszy, rzucił okiem na jeden podczas trick-or-treat.

„Miałem 13 lat, więc byłem nieznośnym małym nastolatkiem i widziałem bardzo jasną kulę ognia Taurydów i pomyślałem, że to naprawdę fajna rzecz, która wydarzyła się w Halloween” – powiedział Cooke.

Księżyc Jowisza, Europa, może świecić w ciemności

Deszcz meteorytów południowych Taurydów, który rozpoczął się we wrześniu i nakładał się na Taurydy Północne, również pochodzi z Komety 2P / Encke. Według AMS osiągnął szczyt 29 i 30 października.

Według AMS meteory z północnej taurydy przelatują po niebie z prędkością 18 mil na sekundę, a to wolniej niż przeciętny meteor.

Ta mapa pokazuje promieniste pozycje, które są punktami początkowymi północnych i południowych Taurydów.

Według Cooke najlepszy czas na oglądanie roju meteorów przypada po północy w Twojej lokalnej strefie czasowej. Zanieczyszczenie światłem z miast może utrudniać zobaczenie, więc udaj się w miejsce, w którym jest niewiele lub żadnych sztucznych świateł.

READ  US Army Corps of Engineers Usługi związane z nieruchomościami odgrywają kluczową rolę w misjach USA w Europie | Artykuł

Jasność księżyca może również wpływać na widoczność roju meteorów. Na szczęście księżyc będzie widoczny tylko w 15% w godzinach szczytu, według AMS.

Chociaż deszcz meteorów północnych Taurydów osiąga szczyt w połowie listopada tego roku, deszcz będzie trwał do 10 grudnia. Jeśli przegapisz deszcz meteorytów Taurydów, nie martw się: deszcz meteorów Geminidów osiągnie szczyt w połowie grudnia.

„W tym roku Geminidy będą świetne, ponieważ nie będzie księżyca, który mógłby zepsuć przedstawienie” – powiedział Cooke.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.