Connect with us

Świat

W toku śledztwa w sprawie Muska sąd najwyższy Brazylii stwierdza, że ​​„każda firma podlega konstytucji”

Published

on

W toku śledztwa w sprawie Muska sąd najwyższy Brazylii stwierdza, że ​​„każda firma podlega konstytucji”

BRASILIA (Reuters) – Prezes Sądu Najwyższego Brazylii oświadczył w poniedziałek, że każda firma działająca w kraju „podlega konstytucji” po tym, jak jeden z sędziów sądu wszczął dochodzenie w sprawie wszczętego przez Elona Muska śledztwa w sprawie właściciela platformy mediów społecznościowych X.

Prezes Sądu Najwyższego Luis Roberto Barroso oświadczył w oświadczeniu, że od decyzji sądu można się odwołać, ale nigdy od umyślnego niezastosowania się do nich, po tym jak Musk zaskarżył decyzję sądu nakazującą X, wcześniej znanemu jako Twitter, zablokowanie niektórych kont.

Barroso nie wymienił z nazwy X ani żadnego innego przedsiębiorstwa.

„Jest pewne, że wszystkie firmy działające w Brazylii podlegają federalnej konstytucji, ustawom i decyzjom władz brazylijskich” – stwierdził Barroso w oświadczeniu.

Komentarze Muska skłoniły sędziego Sądu Najwyższego Alexandre’a de Moraesa do wszczęcia w niedzielę śledztwa w sprawie miliardera.

W sobotnim wieczorem w X-Post miliarder oskarżył Moraesa o „bezczelne i wielokrotne” zdradzenie konstytucji i narodu brazylijskiego.

Moraes prowadzi dochodzenie w sprawie „cyfrowych bojówek” oskarżonych o rozpowszechnianie fałszywych wiadomości i przekazów nienawiści w czasie rządów byłego skrajnie prawicowego prezydenta Jaira Bolsonaro, a także prowadzi dochodzenie w sprawie rzekomej próby zamachu stanu przeprowadzonej przez Bolsonaro.

W swoim poniedziałkowym oświadczeniu Barroso stwierdził, że „Sąd Najwyższy działał i będzie działał, aby chronić brazylijskie instytucje”.

X nie odpowiedział natychmiast na wysłane w poniedziałek prośby o komentarz.

Brazylijski Minister Stosunków Instytucjonalnych Alexandre Padilha, najstarszy rangą członek gabinetu Luli, który jak dotąd wypowiadał się w tej sprawie, powiedział, że „atak” na Moraesa jest „nie do przyjęcia”.

„Atakowany jest nie tylko pojedynczy sędzia; to Sąd Najwyższy Brazylii i wszyscy, którzy bronią suwerenności naszego kraju” – Padilha powiedziała w X.

(Raport: Ricardo Brito z Brasilii; Dodatkowe raporty: Maria Carolina Marcello; Tekst: Andre Romani; Redakcja: Gabriel Araujo, Chris Reese i Aurora Ellis)

READ  Korea Północna krytykuje zbrojenia Japonii i obiecuje działania | Wiadomości o broni jądrowej
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *