Connect with us

Gospodarka

Polska prowadzi dialog z UE w sprawie procedur nadmiernego deficytu – informuje Reuters ministerstwo

Published

on

Polska prowadzi dialog z UE w sprawie procedur nadmiernego deficytu – informuje Reuters ministerstwo

WARSZAWA (Reuters) – Polska spodziewa się znaleźć się w gronie krajów, przeciwko którym Komisja Europejska wszczyna postępowanie w związku z deficytem budżetowym, poinformowało w poniedziałek państwowej agencji informacyjnej PAP ministerstwo finansów, dodając, że w dialogu w tej sprawie uczestniczyła Warszawa i Bruksela.

W Unii Europejskiej, jeśli deficyt kraju przekracza 3% produktu krajowego brutto (PKB), kraj ten podlega procedurze nadmiernego deficytu i musi go zmniejszać o 0,5% PKB rocznie.

Ze względu na pandemię Covid-19 i wojnę na Ukrainie zasady te zostały zawieszone na lata 2020–2023.

Według wstępnych danych Urzędu Statystycznego deficyt sektora finansów publicznych w 2023 roku wyniósł 5,1% PKB.

„Należy… zakładać, że wobec Polski zostanie wszczęta procedura nadmiernego deficytu, gdyż Komisja Europejska będzie zobowiązana do takiego kroku” – cytuje PAP Ministerstwo Finansów, dodając, że „funkcjonujący dialog” miało miejsce. na ten temat nie został jeszcze ukończony.

„Według Ministerstwa Finansów wysoki deficyt w Polsce jest konsekwencją wojny na Ukrainie i ogromnych wydatków Polski na modernizację armii, likwidację skutków kryzysu energetycznego i pomoc uchodźcom z Ukrainy” – napisano.

Dodała, że ​​zwiększone wydatki na obronę będą postrzegane jako czynnik łagodzący w procedurze deficytu.

Najnowsza reforma reguł fiskalnych Unii Europejskiej sprzed dwudziestu lat wymaga stałego tempa redukcji deficytu i długu przez cztery do siedmiu lat, począwszy od 2025 r., przy czym dostępna jest dłuższa opcja, jeśli dany kraj podejmie reformy i inwestycje w obszarach istotnych dla UE mieć pierwszeństwo.

Ministerstwo Finansów Polski poinformowało, że łącznie 13 krajów UE stoi przed postępowaniem dotyczącym nadmiernego deficytu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *