Connect with us

Gospodarka

W Pyrzowicach wylądował gigantyczny Antonow An 124 Ruslan. Leciał z Wuhan na zaopatrzeniu lekarskim zamówionym przez firmę Zarys

Published

on

Późnym poniedziałkowym wieczorem na lotnisku w Pyrzowicach wylądował gigantyczny samolot Antonow An-124 Rusłan, pełen środków medycznych do walki z pandemią. Samolot ukraińskich linii lotniczych Antonov Airlines leciał z Wuhan przez Kazachstan i Azerbejdżan, gdzie zatrzymał się. Jest to lot organizowany przez firmę Zarys w Zabrzu, dystrybutora i producenta tego typu urządzeń, która zaopatruje szpitale w całej Polsce z Chin w maski, kombinezony medyczne, termometry i pulsoksymetry. Antonow przyleciał z Pyrzowic do Mediolanu Malpensy rankiem 24 listopada.

Ma prawie 69 metrów długości, 21 metrów wysokości, rozpiętość skrzydeł 73,3 metra, waży 175 ton bez paliwa i ładunku. Jest to jeden z największych samolotów na świecie. Wylądował na lotnisku w Pyrzowicach w poniedziałek o 22:40. Na prośbę firmy Zarys z Zabrza ponownie przywiózł ze sobą środki medyczne i środki ochrony indywidualnej. Tym razem 700 metrów sześciennych sprzętu takiego jak maski, termometry, pulsoksymetry. To jest 116 ton. Tak, poprzedni transport tego typu 25 września, kiedy jumbo jet wylądował w Pyrzowicach, już odjechał. Ponadto w grudniu odbędą się jeszcze dwa takie rejsy. Rusłan wystartował z Wuhan i poleciał do Polski przez Kazachstan i Azerbejdżan.
Transport zajął … siedem dni, bo tyle trwa od przybycia środków medycznych do fabryki, do załadunku, startu i lotu. Jest to nadal dużo szybsze niż transport pociągiem, który zająłby miesiąc, lub statkiem, który zajmuje 56 dni.

Kiedy Zarys zorganizował we wrześniu 2020 roku dwie duże dostawy pomocy medycznej z Chin do Polski, jumbo jet wylądował w Pyrzowicach i Rusłanie w Rzeszowie. Wypełniony milionami jednorazowych masek na twarz i kombinezonów medycznych. Zwiadowcy za płotem robili zdjęcia samolotu i … nadal pamiętają tę wizytę: Jaka szkoda, że ​​nie wróci do nas!

W międzyczasie prezes firmy Zarys Paweł Ossowski poinformował, że firma ustala szczegóły kolejnych dostaw. I że to większy samolot niż wcześniej. Nie było to pewne, bo w międzyczasie stało się jasne, że Węglokoks otworzy na lotnisku w Pyrzowicach szpital polowy Covid. A gdyby taki szpital znajdował się w pobliżu ładowni, drastycznie ograniczyłoby to możliwości operacyjne lotniska. Szpital znajduje się jednak na starym terminalu towarowym, więc Rusłan, zaopatrzony w środki medyczne i środki ochrony indywidualnej, wylądował w Pyrzowicach po godzinie 22 w poniedziałek 23 listopada 2020 roku.

READ  Biedronka z płatnościami z Diners Club

– Zdecydowaliśmy się na tak duży samolot, bo choć nie jest to ekonomicznie uzasadnione, liczy się czas – tłumaczy Paweł Ossowski, prezes Zarys.

Nie przegap tego

Struktura. Co to za firma?

Istnieje od 1989 roku i powstała jako firma rodzinna. Dziś jest to spółka komandytowa. To 100 procent. Stolica Polski. Ma siedzibę w Zabrzu, ale posiada również magazyn w Gliwicach. Zatrudnia 200 osób. Należy do nich szpital wyposażony na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Lekarze na stacjach Covid w całej Polsce pracują w swoich ubraniach. Dostarczyli do Polski 18 ciężarówek ze sprzętem medycznym z dwoma gigantycznymi samolotami. Jesteś sponsorem Górnika Zabrze. Choć zabrzańska firma Zarys działa już 30 lat, być może nie słyszeliście o pandemii i ogromnym transporcie środków bezpieczeństwa z Chin we wrześniu. Chyba że jesteś fanem Górnika, bo od lat jesteś ich sponsorem.

Zabrzańska firma Zarys wyposażyła szpital na stadionie narodowym …

Antonowa do 124 Rusłana. Co to za samolot?

Maszyna, która przyleciała do Pyrzowic to samolot wyprodukowany w 1993 roku i będący własnością ukraińskich linii lotniczych Antonov Airlines (Biuro Projektowe Antonov). Jest wpisany do rejestru statków powietrznych pod numerem UR-82072. Jest to wersja zmodernizowana z oznaczeniem 150. Ładowność została zwiększona do 150 ton, a maksymalna masa startowa to 405 ton – czytaj na blogu http://blog.katowice-airport.com.

Ruslan jest większy niż amerykańska C5 Galaxy. Pierwszy egzemplarz powstał w 1982 roku. W sumie wyprodukowano 55 sztuk. Przez 30 lat był to największy produkowany samolot na świecie i został zdetronizowany dopiero przez Boeinga B474 – 8 wersja F. Model 124, który przyleciał z Wuhan do Pyrzowic to zmodernizowana maszyna.

To już 9. komercyjna wizyta Rusłana w Pyrzowicach. Pierwsza miała miejsce w listopadzie 1997, a ostatnia w 2016. Takie wizyty to zawsze ładunki ponadgabarytowe lub bardzo duże.
Rozładunek i załadunek Rusłana zajmuje wiele godzin, ale można to zrobić całkowicie bez udziału człowieka. Przednie i tylne drzwi załadunkowe są wyposażone w rampy. Rampa jest „rozwijana” z przodu samolotu. W ładowni znajdują się dwa żurawie, do których można przymocować ładunek do 10 ton oraz dwie wciągarki o sile nacisku 29 kN. Samolot może wylądować bez betonowej drogi, wystarczy droga gruntowa.

Nie przegap tego

Musisz wiedzieć

Koniecznie musisz to zobaczyć

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *