Connect with us

Najważniejsze wiadomości

W Polsce wybuchły protesty, gdy wszedł w życie prawie całkowity zakaz aborcji

Published

on

W ciągu ostatnich dwóch nocy w całej Polsce wybuchły ogólnokrajowe protesty w odpowiedzi na prawie całkowity zakaz aborcji.

Protesty pojawiają się po wejściu w życie nowego ograniczenia po tym, jak trzy miesiące temu najwyższy sąd orzekł, że aborcja płodu z wrodzonym uszkodzeniem jest niezgodna z konstytucją. Relacje Associated Press.

Jak zauważa AP, wady płodu były główną przyczyną około 98 procent legalnych aborcji w Polsce.

Kobiety biorące udział w protestach prowadzonych w tym tygodniu pod przewodnictwem organizacji Women’s Strike na rzecz praw kobiet twierdziły, że nowe ograniczenie sprawiło, że w ogóle odmówiły zajścia w ciążę.

„Państwo chce jeszcze bardziej ograniczyć ich prawa, zaryzykować życie i skazać ich na tortury” – powiedział Adam Bodnar, czołowy urzędnik ds. Praw człowieka w Polsce Według AP ich biuro jest niezależne od rządu.

Wraz z wejściem w życie nowego ograniczenia aborcji można dokonywać tylko w przypadku gwałtu lub kazirodztwa lub gdy życie lub zdrowie matki jest zagrożone.

„Dzisiaj jest straszny dzień dla kobiet i dziewcząt w Polsce” – powiedziała Esther Major, starszy doradca ds. Badań w Amnesty International. powiedział w oświadczeniu.

Major nazwał nowe ograniczenie „ostatnim w skoordynowanej i systematycznej fali ataków polskich ustawodawców na prawa człowieka kobiet”.

AP donosi, że członkowie Prawa i Sprawiedliwości, partii rządzącej w Polsce powiązanej z Kościołem rzymskokatolickim, argumentowali, że najnowsze ograniczenie zostało wprowadzone w celu zapobiegania aborcji płodów z zespołem Downa. S.Według agencji informacyjnej takie aborcje stanowią duży odsetek aborcji w Polsce.

READ  Polska niekonstytucyjnie reguluje aborcję z powodu wad płodu Polska
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *