Connect with us

Nauka

VOX POPULI: Horrors of Bucha Echo sowieckiej masakry 1940 w Katyniu, Polska

Published

on

Zwłoki z rękami związanymi za plecami wrzucano brutalnie do wykopanego w ziemi dołu.

Oto scena z „Katynia”, polskiego dramatu historycznego z 2007 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy (1926-2016), opowiadającego o masakrze dokonanej w latach 40. przez wojska sowieckie w Lesie Katyńskim w Polsce podczas II wojny światowej.

Masowo stracono ponad 20 000 Polaków, w tym ojca Wajdy, który był oficerem wojskowym.

Zbrodnia katyńska była w Polsce przez kilka lat utrzymywana w tajemnicy. Do pogrążonych w żałobie rodzin ofiar nie wysłano żadnych zawiadomień o śmierci, a matka Wajdy podobno czekała na powrót męża nawet po zakończeniu wojny.

Związek Radziecki miał rzekomo zdusić w zarodku wszelki polski ruch oporu, eliminując całą polską inteligencję, w tym lekarzy, prawników, dziennikarzy i innych cywilów, a także oficerów wojskowych.

Początkowo Sowieci obwiniali nazistowskie Niemcy, twierdząc, że do egzekucji użyto niemieckiej broni.

Dopiero w 1990 roku, po zakończeniu zimnej wojny, w 1989 roku, Moskwa ostatecznie przejęła zbrodnie.

do Kijowa Obwód na Ukrainie położony jest kilkaset kilometrów na południe od Katynia, wzdłuż Dniepru.

Zdjęcia stamtąd zostały niedawno udostępnione przez różne media.

Zaszokowali mnie nie do opisania.

W miejscowości Bucha na przedmieściach Kijowa, gdzie siły ukraińskie odzyskały kontrolę nad siłami rosyjskimi, część znalezionych ciał była w cywilnych ubraniach z rękami związanymi za plecami.

Obrazy martwych ciał, ułożonych w ładowni furgonetki, mogły pochodzić prosto z filmu „Katyń”.

Tuż po rozpoczęciu w lutym inwazji na Ukrainę rosyjskie Ministerstwo Obrony oświadczyło: „Do niszczenia instalacji wojskowych używa się broni o wysokiej precyzji. Cywile nie będą narażeni na niebezpieczeństwo”.

W obliczu przerażających zdjęć Buczy tym razem Ministerstwo Obrony odpowiedziało, że zdjęcia zostały sfałszowane przez Ukrainę dla mediów europejskich i amerykańskich.

Prezydent Rosji Władimir Putin uczestniczył w nabożeństwie żałobnym w Katyniu wiosną 2010 roku. Klęcząc przed pomnikiem Putin powiedział: „Nie ma usprawiedliwienia dla tych zbrodni”.

READ  Sky Office Center po raz kolejny „Doskonały”

Wajda był również obecny jako członek polskiej delegacji.

Czy Putin niczego się nie nauczył z tej ceremonii?

— Asahi Shimbun, 5 kwietnia

* * *

Vox Populi, Vox Dei to popularna codzienna kolumna obejmująca szeroki zakres tematów, w tym kulturę, sztukę oraz trendy i wydarzenia społeczne. Napisana przez doświadczonych pisarzy Asahi Shimbun, kolumna dostarcza użytecznych perspektyw i wglądu we współczesną Japonię i jej kulturę.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.