Connect with us

Świat

Uszkodzone budynki, ale brak ostrzeżenia przed tsunami dla Wysp Salomona po trzęsieniu ziemi o sile 7,0

Published

on

SYDNEY, 22 listopada (Reuters) – Władze Wysp Salomona poinformowały, że ostrzeżenie przed tsunami nie zostanie wydane po tym, jak dwa potężne trzęsienia ziemi uszkodziły ambasadę Australii, lotnisko i centra handlowe oraz spowodowały przerwy w dostawie prądu w stolicy Honiara we wtorek.

Pierwsze trzęsienie miało miejsce na morzu na głębokości 15 km (9 mil), około 16 km na południowy zachód od obszaru Malango, poinformowała amerykańska służba geologiczna, która początkowo określiła jego siłę na 7,3, a następnie obniżyła ją do 7,0.

Drugie trzęsienie ziemi o sile 6 stopni w skali Richtera nawiedziło okolicę 30 minut później.

„Wysłaliśmy helikopter, aby przeleciał nad nim, aby sprawdzić zakres i rozmiary szkód” – powiedział Reuterowi przez telefon Brian Tomu, urzędnik ds. Public Affairs w National Disaster Management Office.

Powiedział, że agencja zajmująca się katastrofami skupiła się na wyspie Guadalcanal, gdzie znajduje się Honiara i która znajduje się najbliżej epicentrum.

Powiedział, że ludzie w panice wybiegali z biur, szukając wyżej położonego terenu po wielkim trzęsieniu ziemi.

„Nie są znane żadne obrażenia, ale dach aneksu Wysokiej Komisji zawalił się, co wskazuje na prawdopodobne zniszczenia w całym mieście” – powiedział parlamentowi premier Australii Anthony Albanese.

Międzynarodowy port lotniczy Honiara doznał uszkodzenia stropu, ale budynek pozostał nienaruszony, powiedział Reuterowi telefonicznie pracownik lotniska na Wyspach Salomona.

Powiedział, że nadal odczuwane są wstrząsy wtórne, odmawiając podania nazwiska, ponieważ nie jest upoważniony do publicznego przemawiania. Pracownicy lotniska mieli kontynuować pracę, ale uszkodzona część terminala lotniska została zamknięta dla pasażerów.

Gazeta Solomon Times poinformowała, że ​​w większości Honiary nastąpiły przerwy w dostawie prądu, ponieważ dokonano wstępnej oceny uszkodzeń linii energetycznych.

Służba Meteorologiczna Wysp Salomona poinformowała, że ​​nie ma zagrożenia tsunami, ale ostrzegła przed niezwykłymi prądami oceanicznymi.

READ  Kremlowski szpieg i były skazaniec USA wysłany do więzienia w celu upokorzenia Nawalnego

„Ludziom zaleca się również zachowanie czujności, ponieważ spodziewane są kolejne wstrząsy wtórne” – napisano w mediach społecznościowych.

Dyrektor służby meteorologicznej David Hiriasia powiedział Reuterowi, że awaria opóźniła jego radę.

„Nie byliśmy w stanie uzyskać dostępu do informacji tak szybko, jak byśmy sobie tego życzyli do analizy zagrożeń” — powiedział, dodając: „Jeszcze nie weszliśmy do naszego biurowca”.

Firma Solomon Islands Broadcasting Corporation poinformowała na Facebooku, że wszystkie usługi radiowe zostały wyłączone z anteny.

Sprawozdania Kirsty Needham z Sydney i Akanksha Khushi z Bengaluru; pisanie od Alasdaira Pal i Lewisa Jacksona; Pod redakcją Toma Hogue’a i Stephena Coatesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.