Connect with us

Świat

USA: Murzyn zastrzelony przez policję. Zamieszki Kenosha

Published

on

Jacob Blake, lat 29, jest w szpitalu. Jego stan jest stabilny.

Mężczyzna został zastrzelony przez policję w niedzielę. W jego kierunku oddano co najmniej siedem strzałów w plecy. Materiał filmowy z incydentu pokazuje, że co najmniej jeden z trzech funkcjonariuszy policji obecnych na miejscu zdarzenia otwiera ogień, aby wsadzić Blake’a do samochodu.

W samochodzie siedziało trzech synów Blake’a, gdy wybuchła strzała, podały lokalne media. Rodzina zastrzelonego mężczyzny uważa, że ​​przed incydentem próbował on rozwiązać kłótnię między dwojgiem ludzi o zarysowanie samochodu.

Podobnie jak w przypadku George’a Floyda, który został zabity przez policję w Minneapolis pod koniec maja, wideo z incydentu szybko stało się popularne w mediach społecznościowych i wywołało gwałtowne protesty. W Kenosha, między Chicago a Milwaukee, w niedzielny wieczór oburzony tłum rozbił witryny sklepowe i podpalił samochody. Podjęto próbę podpalenia gmachu sądu. Centrum miasta było zamknięte w poniedziałek; Uszkodzenia z poprzedniego dnia zostały naprawione. Godzina policyjna obowiązuje ponownie w nocy od poniedziałku do wtorku. W trosce o bezpieczeństwo do miasta wysłano na wniosek władz lokalnych oddziały Gwardii Narodowej.

„Nie znamy wszystkich szczegółów, ale z pewnością wiemy, że nie był to pierwszy czarny człowiek, który został postrzelony, ranny lub bezlitośnie zabity przez służby bezpieczeństwa w naszym stanie lub kraju” – powiedział gubernator stanu Wisconsin Tony Evers w oświadczeniu . Jednocześnie wezwał do pokojowych protestów i noszenia masek na twarz.

Strzelanina Blake’a jest badana przez Departament Sprawiedliwości w Wisconsin.

Funkcjonariusze obecni podczas strzelania do Jacoba Blake’a zostali tymczasowo usunięci ze służby. Jest to standardowa procedura w Stanach Zjednoczonych w przypadku takich incydentów.

Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się do newslettera Onetu, aby otrzymywać od nas najcenniejsze treści

READ  Eksplozja w ruchliwym rejonie centralnego Stambułu zabija cztery osoby, rani 38 | Aktualności

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *