Connect with us

Świat

USA i inni wychodzą z rozmów APEC w sprawie inwazji Rosji na Ukrainę

Published

on

Wicepremier i minister handlu Tajlandii Jurin Laksanawisit przemawia podczas ceremonii otwarcia spotkania ministrów handlu podczas współpracy gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC 2022) w Bangkoku w Tajlandii 21 maja 2022 r. REUTERS / Soe Zeya Tun

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

BANGKOK, 21 maja (Reuters) – Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i kilku innych krajów wyszli z sobotniego spotkania ministrów handlu Azji i Pacyfiku w Bangkoku, aby zaprotestować przeciwko inwazji Rosji na Ukrainę, poinformowali urzędnicy.

Strajk był „wyrazem dezaprobaty dla nielegalnej wojny agresywnej Rosji na Ukrainie i jej ekonomicznego wpływu na region APEC” – powiedział dyplomata.

Przedstawiciele Kanady, Nowej Zelandii, Japonii i Australii dołączyli do Amerykanów, kierowanych przez przedstawicielkę ds. handlu Katherine Tai, gdy opuścili oni spotkanie Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC), powiedział Reuterowi dwóch tajlandzkich urzędników i dwóch międzynarodowych dyplomatów.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego i oświadczyła, że ​​jej celem jest demilitaryzacja i „denazyfikacja” sąsiada. Ukraina i Zachód twierdzą, że prezydent Władimir Putin rozpoczął niesprowokowaną wojnę agresywną, która pochłonęła tysiące cywilów, wysiedliła miliony Ukraińców i wywołała konsekwencje gospodarcze na całym świecie.

Inny dyplomata powiedział, że pięć krajów będących gospodarzami protestu chce „mocniejszego sformułowania o wojnie z Rosją” w końcowym oświadczeniu grupy, które ma zostać opublikowane w niedzielę.

„Spotkanie nie zakończy się fiaskiem, jeśli (wspólne oświadczenie) nie będzie możliwe” – powiedział dziennikarzom tajlandzki minister handlu Jurin Laksanawisit, dodając, że spotkanie „postępowało dobrze” pomimo wyjścia.

Strajk nastąpił, gdy minister gospodarki Rosji Maksym Reszetnikow wygłosił przemówienia otwierające dwudniowe spotkanie Grupy 21 gospodarek.

Delegacje z pięciu krajów, które zorganizowały protest, wróciły na spotkanie po tym, jak Reszetnikow zakończył swoje przemówienie, powiedział tajlandzki urzędnik.

Sprawozdania Panu Wongcha-um i Panarat Thepgumpanat; Adaptacja Williama Mallarda

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.