Connect with us

Świat

Urzędnik: 6 z 43 zaginionych meksykańskich studentów zostało przekazanych wojsku

Published

on

Urzędnik: 6 z 43 zaginionych meksykańskich studentów zostało przekazanych wojsku

MEXICO CITY (AP) – Sześciu z 43 studentów college’u „zniknęło” w 2014 roku, rzekomo trzymano przy życiu przez kilka dni w magazynie, a następnie przekazywano je lokalnemu dowódcy armii, który nakazał ich zabicie, meksykańskiemu urzędnikowi rządowemu, który stał na czele prawdy komisja, powiedział w piątek.

Podsekretarz MSW Alejandro Encinas dokonał szokującego odkrycia, które bezpośrednio powiązało wojsko z jednym z najgorszych skandali związanych z prawami człowieka w Meksyku, i nie wywołało to żadnych fanfar, ponieważ długo bronił raportu komisji opublikowanego tydzień wcześniej.

W zeszłym tygodniu, chociaż Encinas uznał porwania i wymuszone zaginięcia za „przestępstwo państwowe” i powiedział, że armia przygląda się temu bez interwencji, Encinas nie wspomniał, że sześciu studentów zostało przekazanych pułkownikowi José Rodríguezowi Pérezowi.

W piątek Encinas powiedział, że władze ściśle monitorują studentów radykalnego wydziału w Ayotzinapa, odkąd opuścili swój kampus po tym, jak zostali porwani przez lokalną policję w mieście Iguala tej nocy. Żołnierz, który zinfiltrował szkołę, był wśród uprowadzonych uczniów, a Encinas twierdził, że armia nie przestrzegała własnych protokołów i próbowała go uratować.

„Istnieją również informacje, potwierdzone telefonami 089, że rzekomo sześciu z 43 zaginionych studentów było przetrzymywanych przez kilka dni i żyjących w tak zwanym starym magazynie, a stamtąd zostało przekazanych pułkownikowi” – ​​powiedział Encinas. „Podobno sześciu studentów żyło cztery dni po wydarzeniach i zostało zabitych i zniknęło na rozkaz pułkownika, rzekomo ówczesnego pułkownika José Rodrígueza Péreza”.

Departament Obrony nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz w sprawie zarzutów w piątek.

Rola armii w zniknięciu studentów od dawna jest źródłem napięć między rodzinami a rządem. Od początku pojawiały się pytania o wiedzę wojska o tym, co się stało i o ich możliwy udział. Rodzice uczniów od lat domagali się, by zezwolono im na przeszukanie bazy wojskowej w Iguali. Dopiero w 2019 r. uzyskali dostęp, wraz z Encinasem i Komisją Prawdy.

READ  United Airlines twierdzi, że loty omijają teraz rosyjską przestrzeń powietrzną

Według raportu komisji, 30 września 2014 roku, cztery dni po porwaniu studentów, wojsko zarejestrowało anonimowy telefon alarmowy. Dzwoniący podobno powiedział, że studenci byli przetrzymywani w dużym betonowym magazynie w miejscu zwanym „Pueblo Viejo”. Rozmówca zaczął opisywać lokalizację.

Kilka stron zredagowanego materiału następowało po tym wpisie, ale ta część raportu kończyła się następującym tekstem: „Jak widać, istniała wyraźna zmowa między meksykańskimi agentami państwowymi a grupą przestępczą Guerreros Unidos, którą tolerowali, zezwalali i w którą angażowali się akty przemocy i zniknięcie studentów oraz próba ukrycia przez rząd prawdy o tym, co się wydarzyło”.

Później, w podsumowaniu, czym różni się raport komisji od wniosków z pierwotnego śledztwa, wspomniany jest pułkownik.

„30 września »pułkownik« wspomina, że ​​zajmą się sprzątaniem i że już zajęli się sześcioma ocalałymi studentami” – czytamy w raporcie.

W zeznaniach przekazanych federalnym śledczym w grudniu 2014 r. kpt. José Martínez Crespo, który stacjonował w bazie Iguala, powiedział, że dowódcą bazy 27. batalionu piechoty w tym czasie był pułkownik José Rodriguez Pérez.

Podczas ulewnej ulewy, która odbyła się później w piątek, rodziny 43 zaginionych uczniów maszerowały z kilkoma setkami innych osób w Mexico City, tak jak robiły to od lat 26 dnia każdego miesiąca.

Rodzice nieśli plakaty z twarzami swoich dzieci, a rzędy obecnych studentów maszerowały, wykrzykując wołania o sprawiedliwość i licząc do 43. Ich plakaty głosiły, że walka o sprawiedliwość trwa dalej, twierdząc: „To było państwo”.

Clemente Rodríguez maszerował po swojego syna, Christiana Alfonso Rodrígueza Telumbre, który był drugim uczniem zidentyfikowanym przez maleńki spalony fragment kości.

Rodríguez powiedział, że rodziny zostały poinformowane o koronelu i sześciu studentach w zeszłym tygodniu przed opublikowaniem raportu.

„To już nie jest zaniedbanie. Chodzi o to, że brali udział” – powiedział o wojsku. „To było państwo, zaangażowane były trzy poziomy rządu”.

READ  Francuska policja prowadzi śledztwo w sprawie śmiertelnego postrzelenia nastolatka

Powiedział, że rodziny nie zostały jeszcze poinformowane, że żaden z nakazów aresztowania ogłoszonych w zeszłym tygodniu dla członków sił zbrojnych nie został jeszcze wykonany.

26 września 2014 r. lokalna policja usunęła uczniów z autobusów, które zajęli w Iguali. Motyw działania policji pozostaje niejasny osiem lat później. Ich ciał nigdy nie odnaleziono, chociaż fragmenty spalonych kości przypisano trzem studentom.

W zeszłym tygodniu agenci federalni aresztowali byłego prokuratora generalnego Jesusa Murillo Karama, który prowadził pierwotne śledztwo. W środę sędzia nakazał mu stanąć przed sądem za wymuszone zaginięcie bez zgłaszania tortur i wykroczenia służbowego. Prokuratorzy twierdzą, że Murillo Karam stworzył fałszywą narrację o tym, co stało się ze studentami, aby szybko rozwiązać sprawę.

Władze poinformowały również, że w zeszłym tygodniu wydano nakazy aresztowania dla 20 żołnierzy i funkcjonariuszy, pięciu lokalnych funkcjonariuszy, 33 funkcjonariuszy lokalnej policji i 11 funkcjonariuszy policji stanowej, a także 14 członków gangu. Ani wojsko, ani prokuratorzy nie powiedzieli, ilu z tych podejrzanych przebywa w areszcie.

Nie było też od razu jasne, czy Rodríguez Pérez był wśród poszukiwanych.

Rodríguez, ojciec studenta, powiedział, że aresztowanie Murillo Karama było pozytywnym krokiem.

Murillo Karam „był tym, który powiedział nam, że żołnierzy nie można dotknąć” – powiedział Rodríguez. „A teraz okazuje się, że to państwo było zaangażowane”.

We wspólnym oświadczeniu rodziny stwierdziły, że potwierdzenie Komisji Prawdy, że jest to „przestępstwo państwowe”, było znaczące po tym, jak elementy sugerowały to przez lata.

Jednak stwierdzili, że raport nadal nie zawiera zadowalającej odpowiedzi na ich kluczowe pytanie.

„Matki i ojcowie potrzebują niepodważalnych dowodów naukowych dotyczących losu naszych dzieci” – czytamy w oświadczeniu. „Nie możemy wrócić do domu ze wstępnymi znakami, które nie wyjaśniają w pełni, gdzie się znajdują i co się z nimi stało”.

READ  Według ONZ z opuszczonego tankowca u wybrzeży Jemenu usunięto ponad milion baryłek ropy

Prezydent Andrés Manuel López Obrador powierzył meksykańskiemu wojsku ogromną odpowiedzialność. Siły zbrojne są nie tylko w centrum jego strategii bezpieczeństwa, ale także przejęły zarządzanie portami morskimi i odpowiedzialność za budowę nowego lotniska dla stolicy i pociągu turystycznego na półwyspie Jukatan.

Prezydent wielokrotnie mówił, że armia i marynarka wojenna są najmniej skorumpowanymi instytucjami i cieszą się jego zaufaniem.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *