Connect with us

technologia

Unijni prawodawcy ścierają się w związku z wizytą informacyjną dotyczącą oprogramowania szpiegującego w Grecji – POLITICO

Published

on

Unijni prawodawcy ścierają się w związku z wizytą informacyjną dotyczącą oprogramowania szpiegującego w Grecji – POLITICO

Wysocy rangą posłowie Parlamentu Europejskiego starli się na Twitterze w poniedziałek po tym, jak grecki lewicowy deputowany opublikował projekt programu wizyty komisji śledczej izby w Grecji jeszcze w tym roku.

Parlament Europejski powołał komisję do zbadania wykorzystania Pegasusa i podobnych programów szpiegujących w Europie (PEGA). Grupa deputowanych planuje odwiedzić Grecję na początku listopada, gdzie skandal z użyciem oprogramowania szpiegującego przeciwko działaczom opozycji i dziennikarzom wstrząsnął narodową polityką.

„Wspaniała wiadomość”, napisał na Twitterze lewicowy eurodeputowany Dimitrios Papadimoulis z greckiej partii Syriza w poniedziałek wieczorem o zbliżającej się wizycie w Grecji. Dołączył zrzut ekranu projektu programu, pokazujący plany Parlamentu Europejskiego dotyczące zwrócenia się o spotkanie z premierem Grecji Kyriakosem Mitsotakisem i dwoma urzędnikami rządowymi, którzy wcześniej stracili pracę z powodu skandalu.

Ale Papadimoulis, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, który był zaangażowany we wczesne podejmowanie decyzji w sprawie programu, rozgniewał przewodniczącego komisji PEGA, centroprawicowego holenderskiego eurodeputowanego Jeroena Lenaersa.

„To tylko pierwszy projekt agendy, wyłącznie do użytku wewnętrznego, a nawet nie został udostępniony grupom politycznym, nie mówiąc już o potencjalnych rozmówcach” – powiedział Lenaers. powiedział na Twitterze. „To wstyd, że wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego publikuje taki wewnętrzny projekt dokumentu na potrzeby krajowe” – powiedział. dodany.

„Nie skontaktowaliśmy się nawet z potencjalnymi urzędnikami greckiego rządu na spotkanie podczas naszej misji. Teraz, gdy to wyciekło, ponownie ocenimy, jak kontynuować tę misję” – powiedział Lenaers.

Papadimoulis odpowiedział program „został przygotowany przez Ciebie [Lenaers] i koordynatorzy PEGA! Wysłali go do prezydencji PE w celu zatwierdzenia misji”.

Ale Lenaers obalony, argumentując, że komisja nie zatwierdziła programu. „Jeśli naprawdę jesteś oddany prawdzie i światłu, nie ma wątpliwości, że usuniesz swój tweet i natychmiast przeprosisz” – powiedział holenderski prawodawca.

UE próbuje interweniować

Grecja jest jednym z czterech krajów, wraz z Polską, Węgrami i Hiszpanią, gdzie doniesienia o wykorzystywaniu oprogramowania hakerskiego przeciwko oponentom politycznym, członkom społeczeństwa obywatelskiego i dziennikarzom wywołały kryzysy polityczne i dochodzenia w ramach serii skandali, które brama wodna incydent ze szpiegostwem politycznym, który wstrząsnął amerykańską polityką w latach siedemdziesiątych.

Mierzeja pokazuje drażliwe kwestie związane z dochodzeniem UE w sprawie oprogramowania szpiegującego w Europie. Bruksela ma trudności z interweniowaniem w skandalach w Polsce, na Węgrzech, w Hiszpanii, a ostatnio w Grecji, ponieważ rządy twierdzą, że korzystanie z narzędzi hakerskich przez agencje rządowe jest kwestią bezpieczeństwa narodowego.

Komisja śledcza odwiedziła Polskę w zeszłym miesiącu, ale skrytykowała rząd za „ukrywanie się za krajowymi przepisami bezpieczeństwa”, ponieważ kluczowi polscy urzędnicy blokowali prośby prawodawców UE o spotkanie.

W lipcu śledztwo PEGA w Hiszpanii wycofało Hiszpanię z projektu planu podróży z obawy przed zawstydzeniem hiszpańskich polityków – w tym byłego hiszpańskiego ministra spraw wewnętrznych, który zasiada w śledztwie Pegasusa – powiedział POLITICO trzej posłowie do PE zaangażowani w planowanie.

Wstępny program listopadowej wizyty w Grecji obejmował również możliwe spotkanie z greckimi funkcjonariuszami policji i dyrektorami branży spyware, Ioannisem Lavranosem, który jest właścicielem dostawcy technologii bezpieczeństwa Krikel, oraz Felixem Bitzios, wiceprezesem wykonawczym grupy Intellexa zajmującej się oprogramowaniem szpiegującym, oraz spotkanie z ofiarami i dziennikarze, którzy zgłosili się na ten temat.

Wielu urzędników, z którymi prawodawca UE chce się spotkać w Grecji, było wcześniej namawianych przez partie opozycyjne tego kraju do złożenia zeznań podczas specjalnego śledztwa parlamentarnego. Ale wszystkie (z wyjątkiem Kontoleona) zostały odrzucone przez rządzącą partię Nowa Demokracja, co skłoniło partie opozycyjne do oskarżenia rządu o tuszowanie spraw.

Dochodzenie parlamentarne Grecji zostało zamknięte w piątek.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *