Connect with us

Świat

Ukraina twierdzi, że zestrzeliła 36 rosyjskich rakiet i dronów

Published

on

Ukraina twierdzi, że zestrzeliła 36 rosyjskich rakiet i dronów

KIJÓW, 2 czerwca (Reuters) – Siły ukraińskie w Kijowie poinformowały w piątek, że zestrzeliły w nocy 36 rosyjskich rakiet i dronów w stolicy i jej okolicach oraz zraniły dwie osoby od spadających gruzów, zanim władze zniosły ostrzeżenia przed nalotami na większą część nocy w kraju zniósłby.

Od początku maja Rosja przeprowadziła około 20 ataków rakietowych i dronów na Kijów, co według rządu ma na celu wykolejenie przygotowań Ukrainy do poważnej kontrofensywy.

W oświadczeniu Sił Powietrznych stwierdzono, że ich obrona powietrzna zestrzeliła 15 pocisków manewrujących i 21 dronów. Mówi się, że fala dronów została wystrzelona w późny czwartek, a następnie salwa pocisków manewrujących, gdy ludzie spali około 03:00 czasu lokalnego.

„Okupanci nadal terroryzują ukraińską stolicę za pomocą dronów i pocisków” – napisano.

Stołeczne władze wojskowe w liście do Telegrama pochwaliły obronę powietrzną miasta i poinformowały, że nie ma doniesień o zniszczeniach ani ofiarach.

Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko, który wcześniej zgłosił dwie oddzielne fale ataków, napisał na Telegramie, że nie było żadnych wezwań do służb ratunkowych.

Według władz w regionie poza Kijowem dwie osoby, w tym dziecko, zostały ranne przez spadające gruzy.

„Ponadto spadające gruzy uszkodziły pięć prywatnych domów” – poinformowała administracja państwowa w serwisie informacyjnym Telegram.

Ukraina twierdzi, że niszczy większość pocisków i dronów, których siły rosyjskie używają do ataków, ale dziewięcioletnia dziewczynka była jedną z trzech osób zabitych w czwartkowym ataku rakietowym na Kijów po tym, jak schron, do którego się spieszyła, nie mógł zostać otwarty .

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że jeśli lokalni urzędnicy nie będą w stanie zapewnić ochrony, mogą zostać postawieni przed sądem.

Rosyjscy urzędnicy w piątek poinformowali o kolejnych ostrzałach transgranicznych z Ukrainy i powiedzieli, że dwa drony dalekiego zasięgu zaatakowały infrastrukturę paliwową i energetyczną dalej na północ w Rosji, ale nie zgłoszono tam żadnych pożarów ani ofiar.

READ  Lula vs. Bolsonaro: Aktualizacje na żywo z wyborów prezydenckich w Brazylii

Dodatkowe raporty autorstwa Davida Ljunggrena; pisanie przez Toma Balmfortha; Pod redakcją Jacqueline Wong, Shri Navaratnam, Tom Hogue, Philippa Fletcher

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *