Connect with us

Gospodarka

Ukraina, Polska zacieśnią współpracę w sektorze kolejowym

Published

on

Ukraina, Polska zacieśnią współpracę w sektorze kolejowym

Memorandum o zacieśnieniu współpracy w sektorze kolejowym z Polską pozwoli radykalnie zwiększyć transport kolejowy ukraińskiego eksportu do UE i na rynek światowy przez Europę.

Poinformował o tym premier Ukrainy Denys Schmyhal telegram po podpisaniu protokołu ustaleń z premierem Polski Mateuszem Morawieckim, Ukrinform poinformował.

„Spotkałem się z wielkim przyjacielem Ukrainy – premierem Polski Mateuszem Morawieckim. Rozmawialiśmy o wychodzeniu naszego kraju z następstw rosyjskiej agresji. Podpisano memorandum o zacieśnieniu współpracy w sektorze kolejowym. Po rozpętaniu przez Rosję wojny totalnej, Polska stała się ważnym logistycznym centrum pomocy dla Ukrainy. Szczególnie ścisła jest współpraca na poziomie kolei obu krajów, którą należy wzmocnić – powiedział Schmyhal.

Według niego, memorandum przewiduje utworzenie przez oba kraje wspólnej firmy logistycznej. Pomoże to radykalnie zwiększyć transport kolejowy ukraińskiego eksportu do UE i rynków światowych przez Europę.

„Zamykając ukraińskie porty, Rosja próbuje sprowokować światowy kryzys żywnościowy. Musimy zapobiec temu, aby ukraińskie firmy pomogły w szybkim dostarczeniu niezbędnych towarów do dowolnej części świata. To bardzo ważne dla stabilności naszej gospodarki – powiedział Służba prasowa rządu ukraińskiego cytuje słowa Schmyhala.

Zgodnie z oświadczeniem obie strony podkreśliły również wagę modernizacji infrastruktury granicznej, w tym rozwoju węzłów komunikacyjnych i przejść granicznych.

READ  Mbappe: Anglia chce powstrzymać Mbappe, „nieodpartą siłę” mundialu
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *