Connect with us

Gospodarka

Ukraina ma sześć propozycji w sprawie Inicjatywy Trójmorza

Published

on

W przemówieniu do uczestników Szczytu Inicjatywy Trójmorza prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nakreślił sześć propozycji Inicjatywy Trójmorza.

Pełny tekst przemówienia znajduje się poniżej:

Drodzy koledzy, przyjaciele!

Panie i Panowie!

Ja również jestem wdzięczny za zaproszenie, panie prezydencie Levits!

Jestem wam wdzięczny i mam zaszczyt przemawiać dzisiaj do wszystkich tutaj.

Ze względu na nasz cenny czas od razu zacznę swoje wystąpienie od tego, co najważniejsze. Zacznę od naszej oferty.

Po pierwsze, Ukraina musi uczestniczyć w Inicjatywie Trójmorza. To źle, że nasze państwo pozostawało poza inicjatywą. Musimy znaleźć format, w jakim będziemy wdrażać akcesję.

Wystarczy spojrzeć na mapę geograficzną naszego regionu, aby zrozumieć, że wszystkie nasze kraje mogą w pełni zrealizować swój potencjał tylko z Ukrainą. Potencjał więzi gospodarczych, infrastrukturalnych i społecznych między naszymi krajami, między naszymi narodami a historycznymi źródłami utrzymania naszego regionu.

Opierając się na tym, moja druga sugestia to wzmocnienie interpretacji współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza.

Każdy obszar, w którym możemy współpracować w ramach tej inicjatywy, dotyczy tak naprawdę bezpieczeństwa. A przede wszystkim logistyka. A teraz proszę spojrzeć na sytuację na Ukrainie: To Państwa Trójmorza są naszym łącznikiem z wolnym światem.

Dostawa broni na Ukrainę, zaopatrzenie w paliwo, utrzymanie ważnych przepływów transportowych, zielone korytarze dla eksportu ukraińskiej żywności, migracja ludzi – to wszystko działa na terytorium państw członkowskich tej inicjatywy.

Podobnie Inicjatywa Trójmorza ma stać się skutecznym kręgosłupem dla każdego kraju naszego regionu, nawet jeśli – nie daj Boże – jest zagrożony przez Rosję. Kiedy nadchodzi wróg, liczy się wszystko: drogi, tory, porty, system energetyczny, prędkość na granicach, a nawet nawyk wspólnej pracy.

Dlatego naszym obowiązkiem jest pogłębianie wszelkich połączeń w tej przestrzeni. W końcu te połączenia to nasze bezpieczeństwo.

READ  GOP, demokratyczni parlamentarzyści biorą udział w rozmowach na temat zmian klimatycznych - FOX13 News Memphis

Trzecia sugestia to energia. Ukraina posiada jeden z najpotężniejszych magazynów gazu w regionie oraz rozbudowaną sieć dostaw gazu. Dlatego współpracując z naszymi sąsiadami, wykorzystując zdolności interkonektorów Polska-Słowacja, Polska-Ukraina, a także dostępne w regionie terminale LNG, możemy zaspokoić potrzeby wszystkich krajów Inicjatywy Trójmorza.

Już po rozpoczęciu inwazji rosyjskiej na pełną skalę weszliśmy do systemu energetycznego Unii Europejskiej. A teraz nasz eksport energii elektrycznej może być wkładem do bilansu energetycznego waszych krajów, co pomoże wam całkowicie uniezależnić się od rosyjskiej presji energetycznej.

Czwartą sugestią jest to, że musimy zrobić wszystko, aby transeuropejski korytarz Via Carpathia działał w 100% i łączył północną i południową Europę. Ukraina może pełnić rolę jednego z centrów logistycznych. I jesteśmy już gotowi do przyłączenia się do Via Carpathia.

Jesteśmy gotowi na integrację z europejską siecią kolejową, w szczególności poprzez linię kolejową Warszawa-Kijów oraz dostęp do korytarza kolejowego Rail Baltica.

Musimy kontynuować prace nad rozbudową punktów kontrolnych na granicach naszego państwa.

Propozycja piąta – Ukraina może wesprzeć wiele projektów infrastrukturalnych w dziedzinie cyfryzacji i wzmocnić nasze regionalne połączenia cyfrowe. Pamiętaj, że ukraińskie doświadczenie w zwalczaniu cyberzagrożeń jest naprawdę wyjątkowe i może być bardzo przydatne dla każdego z Twoich krajów.

I szósta propozycja – udział w projekcie odbudowy Ukrainy. To będzie największy projekt gospodarczy naszego pokolenia. Politycy często mówią, że dobrobyt gospodarczy jest podstawą bezpieczeństwa narodowego. I tak naprawdę jest. Ale nie tak często, jak mówią, że politykom udaje się realizować tę zasadę. Oznacza to uczynienie gospodarki tak potężną, że samo państwo stanie się wystarczająco silne.

Teraz mamy taką historyczną szansę.

Ale możemy go używać tylko razem. Inicjatywa Trójmorza potrzebuje potencjału Ukrainy. Jesteśmy gotowi. Jesteśmy gotowi.

Po raz pierwszy Ukraina została dziś zaproszona do udziału w Szczycie Trójmorza. Jestem wdzięczny. Zresztą, wiecie – póki ta wojna trwa, nie mogę opuścić stanu. Więc nie mogę być teraz z tobą Ale jestem pewien, że teraz możesz zaangażować nas w konkretne projekty infrastrukturalne i znajdziesz status, który pozwoli nam uczestniczyć w działaniach Twojej inicjatywy.

READ  Stany Zjednoczone przejmują okup w wysokości 6 milionów dolarów i mają oskarżyć Ukrainę o poważny cyberatak

Wierzę, że to możliwe!

Dziękuję bardzo!

Chwała Ukrainie!

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.