Connect with us

Gospodarka

Ukraina i Polska rozpoczynają wymianę między państwami: prawa jazdy i techniczne prawa jazdy w Diya są wyświetlane w polskim mObywatelu

Published

on


Cyfrowe prawo jazdy i paszport techniczny w Diii już niedługo pojawią się w polskiej aplikacji mObywatelskiej dzięki usłudze cross-country sharing. Poinformowano o tym podczas wspólnego briefingu wicepremiera – ministra cyfrowej transformacji Ukrainy Mychajła Fiodorowa i sekretarza stanu ds. cyfryzacji Polski Janusza Cieszyńskiego.

Od początku wojny totalnej Ukraińcy mają dostęp do cyfrowego identyfikatora Diia pl w mObywatelu. Pod koniec lipca Diia pl otrzymała oficjalny status cyfrowego zezwolenia na pobyt. Transnarodowa wymiana dokumentów to nie tylko kolejny krok w rozwoju cyfrowych relacji między Ukrainą a Polską, ale także międzynarodowe uznanie dokumentów elektronicznych w Diii.

„Od początku wielkiej inwazji Polska aktywnie wspierała i pomagała Ukraińcom. Obecna współpraca to wysoki standard dobrosąsiedzkich stosunków. Potwierdza to wprowadzenie transgranicznej wymiany dokumentów. A jednocześnie staje się historycznym wydarzeniem dla procesu cyfryzacji na całym świecie, ponieważ jest to pierwszy przypadek w UE, w którym dwa kraje wymieniają dokumenty we wnioskach rządowych. Ze swojej strony Ministerstwo Cyfryzacji jest gotowe do rozpoczęcia prac nad uznawaniem e-dokumentów obywatelskich na Ukrainie”. powiedział wicepremier.

Janusz Ceszyński dodał, że funkcja udostępniania jest już gotowa, a kwestie prawne wciąż wymagają rozwiązania. Według niego usługa będzie działać do końca roku.

„Rozumiemy, że nowoczesne społeczeństwo nie może funkcjonować bez środowiska cyfrowego. Sukces ekosystemu Diia jest imponujący. Dlatego zdecydowaliśmy się wprowadzić te mechanizmy dla Ukraińców przebywających obecnie w Polsce. Ponadto wesprze naszą przyszłą ścisłą współpracę, ponieważ z pewnością będzie ona cyfrowa.” podkreślił Ceszyński.

Mychajło Fiodorow podziękował również Januszowi Ceszyńskiemu za nowe terminale Starlink, które przybyły na Ukrainę w zeszłym tygodniu. 5000 nowych terminali pomoże Ukraińcom pozostać w kontakcie, a infrastruktura krytyczna będzie mogła funkcjonować nawet w najtrudniejszych warunkach. Dzięki tej partii liczba terminali Starlink na Ukrainie zbliżyła się do 20 tys.

READ  Niemcy „bardzo, bardzo” bliskie niezależności od rosyjskiej ropy – EURACTIV.de

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.