Connect with us

Świat

Ujgurowie: brytyjski prawodawca mówi, że traktowanie Chin to ludobójstwo

Published

on

Ujgurowie: brytyjski prawodawca mówi, że traktowanie Chin to ludobójstwo

Chiny zostały w ostatnich latach oskarżone o przetrzymywanie nawet 2 milionów ludzi w systemie obozów w Xinjiangu. Osoby, które przeżyły, zgłaszały powszechne nadużycia, takie jak pranie mózgu, tortury, gwałt i praca przymusowa. Pekin odrzucił najgorsze zarzuty i bronił systemu jako programu szkolenia zawodowego i deradykalizacji, niezbędnego dla zapewnienia bezpieczeństwa regionu.

Według debata W czwartek Izba Gmin bez przeszkód przyjęła niewiążącą rezolucję potępiającą „masowe łamanie praw człowieka i zbrodnie przeciwko ludzkości w Autonomicznym Regionie Sinciang-Ujgur”.
„Dzisiejsze głosowanie musi być punktem zwrotnym. Nikt nie może zaprzeczyć rozmiarowi nadużyć w regionie Sinciang” – powiedział ustawodawca Yasmin Qureshi, członek międzyparlamentarnego sojuszu na rzecz Chin, Wielkiej Brytanii, powiedział.

„To, że ten rząd ma ściślejsze powiązania handlowe z Chinami, podczas gdy te nadużycia trwają, jest nie do pomyślenia”.

Konserwatywny prawodawca Nusrat Ghani przedstawił wniosek w czwartek i powiedział prawodawcom: „Nigdy nie wolno nam nadużywać terminu ludobójstwo, ale nie wolno nam go lekceważyć, gdy jest uzasadnione”.

Rządy twierdzą, że ludobójstwo może zostać ustalone tylko przez właściwe sądy, powiedział Ghani, ale „Chiny blokują jakąkolwiek drogę do wymiaru sprawiedliwości”.

„Nasz rząd jest skuty kajdankami i sparaliżowany przez ONZ. Musimy odzyskać kontrolę” – powiedziała. „Nasz sposób walki z ludobójstwem nie może być kontrolowany przez Chiny”.

Chociaż jest mało prawdopodobne, aby posunięcie to miało jakiekolwiek realne konsekwencje polityczne dla rządu Wielkiej Brytanii, z pewnością zaszkodzi stosunkom między Londynem a Pekinem. Decyzja Wielkiej Brytanii o nałożeniu sankcji na Xinjiang i wynikające z tego kary dla Chińczyków, a także wysiłki Chin zmierzające do ograniczenia demokracji w Hongkongu, byłej brytyjskiej kolonii, są już mocno nadwyrężone.

Pekin wyraził swój gniew z powodu Londynu, który otworzył drogę do obywatelstwa dla posiadaczy paszportów obywateli Wielkiej Brytanii (zamorskich) po wprowadzeniu nowego prawa bezpieczeństwa narodowego Hongkongu i brytyjskich ustawodawców pchali aby rząd Wielkiej Brytanii podjął dalsze działania w odpowiedzi na ostatnie zmiany w prawie wyborczym, w tym nałożenie sankcji na urzędników chińskich i Hongkongu.

W niedawnym oświadczeniu chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzegło Wielką Brytanię, aby „nie podążała dalej złą drogą” w odniesieniu do działań przeciwko Xinjiangowi i Hongkongowi, i powtórzyło, że jest zdecydowane stać na straży „suwerenności narodowej, bezpieczeństwa i interesów rozwojowych”.

READ  Biden mówi, że „czas zakończyć tę wojnę”, przedstawiając izraelską propozycję zawieszenia broni

„Kwestionuj dowody”

Zgodnie z konwencją Narodów Zjednoczonych o ludobójstwie – których Chiny są sygnatariuszem – Ludobójstwo jest próbą popełnienia czynów „z zamiarem zniszczenia całości lub części grupy narodowej, (etnicznej), rasowej lub religijnej”.

W ramach Konwencji ludobójstwo może mieć miejsce na pięć sposobów: zabijanie członków grupy; wyrządzić poważną krzywdę fizyczną lub psychiczną członkom grupy; celowe stwarzanie warunków życia w celu spowodowania ich całkowitego lub częściowego zniszczenia fizycznego; Wprowadzenie środków zapobiegających porodom w grupie; lub przymusowe przenoszenie dzieci z grupy do innej grupy.

Izba Gmin po raz ostatni wydała takie oświadczenie w 2016 roku, kiedy Ustawodawcy głosowali zaklasyfikować działania IS przeciwko Jazydom i innym mniejszościom w północnej Syrii jako ludobójstwo. Ten ruch był jednogłośnie zatwierdzone.

Podczas czwartkowej debaty były lider Partii Konserwatywnej Iain Duncan Smith wezwał rząd do ponownego rozważenia swojego stanowiska w sprawie działań Chin w Xinjiangu.

„Nie zaprzyjaźnimy się ze szczególną przyjaźnią, jeśli nie ogłosimy ludobójstwa Chińczyków. To po prostu nie jest przedmiot do wymiany” – powiedział. „Rząd Wielkiej Brytanii powtarzał bez końca – i rozumiem – że tylko właściwy sąd może ogłosić ludobójstwo, to jest absolutnie oryginalny plan.

„Problem polega jednak na tym, że nie można dostać się do właściwego sądu. W ONZ nie można dostać się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, niemożliwe jest przedostanie się do Międzynarodowego Trybunału Karnego, ponieważ Chiny nie podpisałem go ”. dlatego nie będę jej posłuszny. „

Ukarane przez Chiny

Ghani – kto był pracować nad zgłaszaniem obaw na temat leczenia Ujgurów w Chinach – był jednym z wielu Brytyjskie ustawodawstwo usankcjonowane przez Chiny w zeszłym miesiącu za „złośliwe rozpowszechnianie kłamstw i dezinformacji” dotyczących praw człowieka w Xinjiangu.
Ten krok miał miejsce po Wielkiej Brytanii w koordynacji z Unią Europejską, Kanadą i USA. ogłosił sankcje wobec Xinjiangi jest skierowany do osób odpowiedzialnych za jego obsługę.

W tym czasie brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab powiedział: „Mówi się głośno, że rząd chiński sankcjonuje swoich krytyków, podczas gdy Wielka Brytania dołącza do społeczności międzynarodowej w karaniu osób odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka”.

„Jeśli Pekin ma wiarygodnie odrzucić zarzuty łamania praw człowieka w Xinjiangu, powinien dać Wysokiemu Komisarzowi ONZ ds. Praw Człowieka pełny dostęp do weryfikacji prawdy” – powiedział w oświadczeniu komunikat.
W środę Raab ogłosił, że to on Zmniejszyć pomoc dla Chin 95% do 900 000 GBP (1,25 mln USD) w ramach szerszego programu obniżenia budżetu Wielkiej Brytanii na pomoc zagraniczną.

Pozostałe 900 000 funtów sfinansuje programy społeczeństwa otwartego i praw człowieka, powiedział minister w oświadczeniu.

READ  „Wszyscy jesteśmy Chińczykami” – mówi były prezydent Tajwanu podczas wizyty w Chinach

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *