Connect with us

Sport

UE wzywa Polskę, Węgry i Słowację do zajęcia konstruktywnego stanowiska w sprawie ukraińskiego zboża

Published

on

UE wzywa Polskę, Węgry i Słowację do zajęcia konstruktywnego stanowiska w sprawie ukraińskiego zboża

BRUKSELA (Reuters) – Komisja Europejska wezwała w niedzielę Polskę, Węgry i Słowację do podjęcia konstruktywnych działań po tym, jak jednostronnie oświadczyły, że będą kontynuować zakaz importu zbóż z Ukrainy pomimo decyzji Komisji o zniesieniu zakazu.

„Jesteśmy świadomi zapowiedzi niektórych państw członkowskich dotyczących środków jednostronnych. Teraz ważne jest, aby wszystkie kraje współpracowały w duchu kompromisu i konstruktywnie się angażowały” – powiedziała rzeczniczka Komisji.

Ukraina była jednym z największych eksporterów zbóż na świecie, zanim inwazja Rosji w 2022 r. ograniczyła jej możliwości transportu produktów rolnych na rynki światowe przez porty Morza Czarnego. Od tego czasu ukraińscy rolnicy są uzależnieni od eksportu zboża z krajów sąsiednich.

Jednak zalew zbóż i nasion oleistych do krajów sąsiednich uderzył w dochody lokalnych rolników i skłonił rządy do wprowadzenia zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy.

Aby zapobiec jednostronnym działaniom poszczególnych krajów, w maju interweniowała Unia Europejska, która nałożyła własny zakaz importu z Ukrainy do krajów sąsiadujących. Ze względu na unijny zakaz Ukraina mogła eksportować przez te kraje pod warunkiem, że produkty zostaną sprzedane gdzie indziej.

UE pozwoliła na wygaśnięcie tego zakazu w piątek po tym, jak Ukraina zobowiązała się do podjęcia działań w celu zaostrzenia kontroli eksportu do krajów sąsiadujących.

Sprawa jest szczególnie drażliwa w Polsce, gdzie wybory odbędą się w październiku i gdzie rolnicy stanowią kluczowy elektorat rządzącej nacjonalistycznej partii PiS.

Polska, Słowacja i Węgry ogłosiły w piątek, że pomimo decyzji komisji utrzymają własne ograniczenia w imporcie ukraińskiego zboża.

„Obecnie skupiamy się na uruchomieniu i uruchomieniu właśnie ogłoszonego nowego systemu” – powiedziała rzeczniczka Komisji, dodając, że poniedziałkowe spotkanie z przedstawicielami wszystkich zainteresowanych krajów UE będzie okazją do dalszego omówienia tej kwestii.

READ  Dwukrotny mistrz olimpijski Sushil Kumar wycofuje się z mistrzostw kraju

(Raport: Jan Strupczewski; redakcja: Christina Fincher)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *