Connect with us

Gospodarka

UE, USA przedłużają, zaostrzają sankcje wobec władz Białorusi, Polska żąda uwolnienia dzienników Biełsatu

Published

on


Alaksandr Łukaszenka na Białoruskim Kongresie Ludowym. 12 lutego 2021 r. Zdjęcie: President.gov.by

Kraje zachodnie nadal wywierają presję na białoruskie władze. Odpowiednie środki ogłoszono 25 lutego.

Rada UE zdecydowany Przedłużenie środków ograniczających wobec wysokich rangą urzędników odpowiedzialnych za brutalne represje i zastraszanie pokojowych demonstrantów, członków opozycji i dziennikarzy na Białorusi, a także oszustwa wyborcze do 28 lutego 2022 r. Sankcje UE są również wymierzone w podmioty gospodarcze , prominentni ludzie biznesu i firmy, które czerpią korzyści z reżimu Łukaszenki i / lub go wspierają.

Środki ograniczające obejmują zakaz podróżowania do UE i zamrożenie aktywów osób znajdujących się w obrocie publicznym – obecnie 88 osób, w tym Alyksandr Łukaszenka – oraz zamrożenie aktywów dla 7 firm. Ponadto osobom fizycznym i organizacjom w UE zabrania się bezpośredniego lub pośredniego przekazywania funduszy wymienionym osobom.

Blok bacznie obserwuje rozwój sytuacji i obiecuje wspierać Białorusinów w ich uzasadnionych żądaniach demokracji, w tym poprzez wsparcie społeczeństwa obywatelskiego i niezależnych mediów.

Rzecznik ESDZ: Jeśli na Białorusi będą się dalej rozwijać złe wydarzenia, reżim sankcji może zostać przedłużony

Komisja Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów USA przyjęte jednogłośnie rezolucję wzywającą do dalszych ukierunkowanych sankcji między Stanami Zjednoczonymi, Unią Europejską, Wielką Brytanią, Kanadą i innymi sojusznikami i partnerami przeciwko władzom Białorusi, które dopuściły się łamania praw człowieka, oraz organom komisji wyborczej, które prowadziły działania, które doprowadziły środki są skoordynowane Fałszowanie wyników wyborów. Ponadto nowe wolne i uczciwe wybory powinny odbyć się na Białorusi pod nadzorem Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Autorzy zalecają, w porozumieniu z partnerami transatlantyckimi, rozważenie nałożenia sankcji na białoruskie przedsiębiorstwa państwowe, które bezpośrednio naruszyły prawa swoich pracowników w wyniku udziału w trwającym na Białorusi ruchu demokratycznym lub w związku z nim. oraz wzywają społeczność transatlantycką do przeglądu i ponownej oceny wszelkiej pomocy finansowej wspierającej reżim Łukaszenki, w tym udziału w emisji długu publicznego lub kontraktach na zamówienia publiczne.

Komitet apeluje o natychmiastowe uwolnienie wszystkich zatrzymanych w związku z demonstracjami lub każdego bezprawnie zatrzymanego, aby zgłosić lub zaprotestować przeciwko naruszeniom praw człowieka przez białoruski rząd oraz o wszczęcie międzynarodowego śledztwa w sprawie naruszeń praw człowieka, które miały miejsce w sierpniu i po sierpniu 9, 2020. Wybory prezydenckie.

Stany Zjednoczone nakładają sankcje na białoruskich urzędników po ukaraniu dziennikarzy Biełsatu

Sejm polski potępił skazanie dziennikarzy telewizji Biełsat Katsyaryna Andreyeva i Darya Chultsova. Sejm apeluje o natychmiastowe uwolnienie Katjaryny, Darii i wszystkich więźniów politycznych oraz apeluje do społeczności międzynarodowej o okazanie solidarności z Białorusinami walczącymi o swoją wolność.

„Sejm RP apeluje do władz Republiki Białorusi o wypełnianie podstawowych zobowiązań wobec obywateli zgodnie z prawem międzynarodowym” – czytamy w oświadczeniu.

W czwartek Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michel Bachelet złożył raport na temat sytuacji na Białorusi podczas 46. sesji Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie.

„Wydarzenia, które miały miejsce na Białorusi przed wyborami prezydenckimi i bezpośrednio po nich, doprowadziły do ​​kryzysu praw człowieka o bezprecedensowych wymiarach w tym kraju” – powiedziała.

Komisarz uważa, że ​​uwolnienie wszystkich zatrzymanych za pokojowe korzystanie z ich praw ma zasadnicze znaczenie dla przyszłości kraju praw człowieka.

Katsyaryna Andreyeva i Darya Chultsova skazane na dwa lata więzienia

belsat.eu

READ  Rząd brytyjski rozszerza ograniczenia | Niezależnie
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *